Ե՞րբ Քոչարյանը կներկայանա հարցաքննության 07/26/2018   12:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն այսօր ներկայանալու է Հատուկ քննչական ծառայություն՝ 2008 թվականի մարտի 1-ի գործի շրջանակներում հարցաքննվելու:
Ավելի վաղ Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել էր, որ Ռոբերտ Քոչարյանը հրավիրել է հարցաքննության վկայի դատավարական կարգավիճակով:
Իսկ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակից տեղեկություն էր տարածվել, որ Քոչարյանը Հայաստանում չէ և վերադառնալու է մինչև հուլիսի 25-ը:
Թեև լրատվամիջոցներում տեղեկություններ էր տարածվել, որ այսօր Ռոբերտ Քոչարյանը ՀՔԾ է ներկայանալու հարցաքննության ժամը 12-ին, սակայն, մեր հավաստի տեղեկություններով, նա կներկայանա ՀՔԾ ավելի ուշ:
Նշենք նաև, որ մարտի 1-ի գործի շրջանակներում, 2018 թվականի հուլիսի 3-ին որոշում է կայացվել՝ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-գնդապետ Միքայել Հարությունյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է սահմանադրական կարգը:
Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան:

Экс-президент Армении Роберт Кочарян сегодня должен явиться на допрос по делу о событиях 10-летней давности 07/26/2018   12:57  |  Лента новостей
Второй президент Армении Роберт Кочарян сегодня явится в Специальную следственную службу на допрос по делу о событиях 1 марта 2008 года.
Ранее начальник Специальной следственной службы Армении Сасун Хачатрян в беседе с журналистами заявил, что Роберт Кочарян вызван на допрос в качестве свидетеля.
В свою очередь в офисе экс-президента Армении проинформировали, что Роберт Кочарян вернется в Армению 25 июля.
Хотя СМИ ранее сообщили, что Кочарян явится на допрос в ССС в 12:00, однако, по имеющимся у агентства достоверным сведениям, он приедет позже.
Отметим, что в рамках дела о событиях 1 марта 2008 года 3 июля с.г. было принято решение о привлечении бывшего министра обороны Армении генерал-полковника Микаела Арутюняна в качестве обвиняемого по части 1 статьи 300.1 (“Свержение конституционного строя") УК РА.
Он объявлен в розыск. Суд в Ереване удовлетворил ходатайство об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу.