Մանրամասներ 2007 թվականին տեղի ունեցած դեպքից․ Հայկ Սարգսյանը կալանավորվել է (տեսանյութ) 07/12/2018   10:03  |  Քրեական խրոնիկոն
Ոստիկանությունը մանրամասներ է ներկայացրել 2007 թվականին Հայկ Սարգսյանի մասնակցությամբ տեղի ունեցած դեպքի վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ 2007 թվականի ապրիլի 1-ին՝ ժամը 19.00-ին, ոստիկանության Կենտրոնական բաժին հիվանդանոցից հաղորդում էր ստացվել, որ թիկունքի մասում վնասվածքով բուժօգնության է տեղափոխվել մի երիտասարդ։
Նույն օրը՝ ժամը 20:40-ին, ոստիկանության Կենտրոնական բաժին է եկել Երևանի բնակիչ Արթուր Ղևոնդյանը՝ ներկայացնելով 9 մմ տրամաչափի ատրճանակ՝ լիցքավորված 6 փամփուշտով։ Ղևոնդյանը հայտնել է, որ ատրճանակը մայրաքաղաքի Թումանյան փողոցի թիվ 11Ա շենքի բակում գտել են ինքն ու հիվանդանոց տեղափոխված երիտասարդը։ Երբ վերջինիս ձեռքից փորձել է հրազենը վերցնել, կրակոց է արձակվել, ինչի հետևանքով էլ երիտասարդը վիրավորվել է։
Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում հավաստի օպերատիվ տվյալներ են ստացվել, որ 2007 թվականի ապրիլի 1-ին հիվանդանոց տեղափոխված երիտասարդը վիրավորվել է ոչ թե ատրճանակից պատահաբար արձակված կրակոցի հետևանքով, այլ նրա ուղղությամբ կրակել է Երևանի բնակիչ, 34-ամյա Հայկ Ալեքսանդրի Սարգսյանը։
Նոր ի հայտ եկած հանգամանքների հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից վերացվել է 2007 թվականին հարուցված քրեական գործի կարճման որոշումը։
Հարուցվել է նոր քրեական գործ՝ սպանության փորձի հատկանիշներով։
Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության ծառայողները, ՀՀ գլխավոր դատախազության և Քննչական կոմիտեի աշխատակիցների հետ համագործակցությամբ, ձեռնարկված ծավալուն հետախուզական միջոցառումների արդյունքում Հայկ Սարգսյանին հուլիսի 4-ին հայտնաբերեցին «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում և բերման ենթարկեցին գլխավոր վարչություն։
Սարգսյանը պատրաստվում էր լքել Հայաստանը՝ մեկնելով Ֆրանսիա։
Ոստիկանների օպերատիվ գործողությունների արդյունքում նրա մտադրությունը չիրականացվեց։
Հայկ Սարգսյանին ոստիկանները ներկայացրել են նախաքննական մարմնին։
Մեղադրանքի առաջադրումից հետո՝ հուլիսի 11-ին, դատարանի որոշմամբ նա կալանավորվել ու տեղափոխվել է քրեակատարողական հիմնարկ։
Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության ծառայողները օպերատիվ տեղեկություններ էին ստացել նաև, որ 2007 թվականի ապրիլի 1-ին ատրճանակով ոստիկանության Կենտրոնական բաժին ներկայացած և դեպքի վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ հայտնած Արթուր Ղևոնդյանը բնակվում է Ռուսաստանի Սոչի քաղաքում։
Տարված բացատրական աշխատանքների արդյունքում 35-ամյա Ղևոնդյանը հուլիսի 8-ին ներկայացել է ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության, ապա՝ ներկայացվել նախաքննական մարմնին։

Племянник третьего президента Армении взят под стражу, он собирался уехать во Францию (Видео) 07/12/2018   11:35  |  Криминальная хроника
Сын брата третьего президента Армении Сержа Саргсяна Айк Саргсян заключен под стражу. Об этом сообщает пресс-служба полиции.
В частности, как отмечается в сообщении, 1-го апреля 2007 года в Центральный отдел полиции поступила информация о том, что с ранением в области спины был госпитализирован молодой человек. В тот же день в то же отделение полиции обратился житель Еревана Артур Гевондян, который предъявил пистолет калибра 9 мм., заряженный с шестью патронами.
Он заявил, что оружие во дворе здания 11А, расположенного на улице Туманяна в Ереване, нашли он и Артур Гевондян, госпитализированный в больницу. Он попытался взять у последнего пистолет, раздался выстрел, вследствие которого молодой человек был ранен.
В Главном управлении по борьбе с организованной преступностью были получены достоверные оперативные данные о том, что госпитализированный 1 апреля 2007 года молодой человек был ранен не вследствие случайно произведенного выстрела. В него стрелял 34-летний житель Еревана Айк Александрович Саргсян.
В связи с вновь открывшимися обстоятельствами генеральным прокурором было отменено  решение о прекращении уголовного дела, возбужденного в 2007 году. Заведено новое уголовное дело по признакам покушения на убийство. В результате мероприятия, предпринятых сотрудниками полиции, генпрокуратуры и Следственного комитета Айк Саргсян 4 июля был обнаружен в международном аэропорту "Звартноц" и  доставлен в Главное управление.
Сообщается, что Саргсян собирался покинуть Армению, отправившись во Францию. В результате оперативных действий полиции ему не удалось осуществить свое намерение: он был передан следственного органу.
После того, как ему было предъявлено обвинение, 11 июля по решению суда он был заключен под стражу и доставлен в уголовно-исполнительное учреждение.
“Сотрудники Полиции также получили данные о том, что Артур Гевондян, явившийся 1 апреля 2007 года с пистолетом в центральный отдел Полиции и сообщивший не соответствующие действительности сведения, проживает в российском городе Сочи. В результате проведенной разъяснительной работы 35-летний Гевондян 8 июля явился в Полицию, а затем - в следственный орган. Устанавливаются обстоятельства произошедшего”, - говорится в сообщении.