Ապօրինի հարստանալու մեջ մեղադրվող Լյովա Սարգսյանին կալանավորելու մասին որոշում է ընդունվել և հայտարարվել հետախուզում 07/07/2018   16:12  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայտարարագրման ենթակա գույքը թաքցնելու և ապօրինի հարստանալու դեպքերի վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում հուլիսի 6-ին ծառայության քննիչի կողմից որոշում է կայացվել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբայր Լյովա Սարգսյանին և վերջինիս դստերը` Անի Սարգսյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք է առաջադրվել նաև Լ. Սարգսյանի որդուն` Նարեկ Սարգսյանին: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՔԾ պաշտոնական կայքից:
Այսպես, «ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի» ՍՊԸ բաժնետեր Նարեկ Սարգսյանի բնակության վայրում կատարված խուզարկության ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են  նրա, իր հետ համատեղ բնակվող հոր՝ Լյովա Սարգսյանի և քրոջ՝ Անի Սարգսյանի անվամբ 2017թ.-ի 2-րդ կիսամյակի ընթացքում  որպես ավանդ ՀՀ-ում գործող բանկերից մեկում ներդրված շուրջ 6 միլիոն 800 հազար ԱՄՆ դոլար գումարով ավանդի պայմանագրեր:
Քննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան,  պաշտոնատար անձ հանդիսացող Լյովա Սարգսյանն ու վերջինիս դուստրը 2017թ.-ի հաշվետու ժամանակաշրջանի համար հայտարարատու պաշտոնատար անձի համար սահմանված դեպքերում և կարգով ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով են ներկայացրել  իրենց գույքի և եկամուտների հայտարարագրերը, որտեղ չեն հայտարարագրել իրենց կողմից որպես ավանդ ներդրված գումարները և թաքցրել են դրանք, ինչը հանգեցրել է Լյովա Սարգսյանի և Անի Սարգսյանի մասով առանձնապես խոշոր չափերով գույքի չհայտարարագրմանը, ինչպես նաև հաշվետու ժամանակահատվածում նրանց գույքերի ավելացումն էականորեն գերազանցել է նրանց օրինական եկամուտները, ինչը ողջամտորեն չի հիմնավորվում հայտարարագրերով, այսինքն` վերջիններս ապօրինի հարստացել են:
Պարզվել է նաև, որ Նարեկ Սարգսյանը, հանդիսանալով հայտարարատու պաշտոնատար անձի ընտանիքի կազմի մեջ մտնող անձ, ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին չի ներկայացրել 2017 թվականի գույքի և եկամուտների հայտարարագիրը՝ այդ կերպ քողարկելով հաշվետու ժամանակահատվածում իր ապօրինի հարստացումը: Այսինքն` Նարեկ Սարգսյանի գույքի ավելացումը նույնպես էականորեն գերազանացել է նրա օրինական եկամուտները և ողջամտորեն չի հիմնավորվում դրանցով:
Այսպիսով, քննությամբ հիմնավորվել է, որ Լյովա, Անի և Նարեկ Սարգսյաններն ապօրինի հարստացել են` թաքցնելով հայտարարագրման ենթակա առանձնապես խոշոր չափերի` 19.196.608 ՀՀ դրամի, 1.683.851.175 ՀՀ դրամին համարժեք՝ 3.482.269 ԱՄՆ դոլարի, 286.950.000 ՀՀ դրամին համարժեք 600.000 ԱՄՆ դոլարի, 992.978.234,25 ՀՀ դրամին համարժեք 1.928.009 ԱՄՆ դոլարի և 358.858.273 ՀՀ դրամին համարժեք 744.133 ԱՄՆ դոլարի գումարները:
Հուլիսի 6-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել դատարան` Լյովա Սարգսյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար, որը նույն օրը դատարանի որոշմամբ բավարարվել է:
Լյովա և Անի Սարգսյանների նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Անի և Նարեկ Սարգսյանների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին:
14:14 02/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԵրրորդ նախագահի եղբոր ընտանիքի դեմ գործ է հարուցվել. նրանք կասկածվում են ապօրինի հարստացման մեջ
11:13 29/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոն«ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի»-ի գործով նախաքննության ընթացքում պետական բյուջե է վերականգնվել 800 միլիոն դրամ
16:53 23/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԸնկերության կողմից պետությանը պատճառված վնասը կազմում է մոտ 300 միլիոն դրամ

Брат и племянница третьего президента Армении объявлены в розыск по делу о незаконном обогащении 07/07/2018   17:16  |  Криминальная хроника
Брат третьего президента Армении Сержа Саргсяна – Левау Саргсян – и дочь последнего - Ани Саргсян - привлечены в качестве обвиняемых по части 1 статьи 310.1 ("Увеличение за отчетный период имущества и (или) уменьшение обязательств лица, имеющего обязательство по представлению установленной Законом Республики Армения "Об общественной службе" декларации, которые существенно превышают его законные доходы и не обосновываются ими, и если отсутствуют другие признаки преступления, являющиеся основанием для незаконного обогащения") и части 2 статьи 314.3 ("Представление ложных данных в декларациях или сокрытие данных, подлежащих декларированию, которые повлекли уклонение от декларирования имущества или дохода в особо крупных размерах")  УК РА. Об этом сообщает пресс-служба Специальной следственной службы РА.
Обвинение по части 1 статьи 310.1 предъявлено и сыну Л. Саргсяна – Нареку Саргсяну.
В рамках уголовного дела по месту жительства акционера ООО “Дж Л Дж Проект Компани” Нарека Саргсяна был проведен обыск, в результате которого были обнаружены и конфискованы договора вклада на сумму в размере около 6 млн. 800 тыс. долларов США, открытого во второй половине 2017 года в одном из действующих в Армении банков на имя Нарека Саргсяна, проживающего вместе с ним Левы Азатовича Саргсяна и его сестры Ани Саргсян. Следствием установлено, что отец Нарека Саргсяна - Лева Азатович Саргсян - в 2017 году занимал пост посла Республики Армения по особым поручениям и в соответствии с законом РА “Об общественной службе” являлся должностным лицом, обязанным задекларировать доходы и имущество. Отмечается, что в представленных Левой Саргсяном и его дочерью в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларациях о доходах и имуществе эти средства не были указаны. Сообщается также, что в подотчетный период увеличение их имущества значительно превысило законные доходы, что разумно не обосновывается декларацией, то есть последние незаконно обогатились.
Кроме того, как отмечается в сообщении, было установлено, что Нарек Саргсян, будучи членом семьи чиновника, обязанного задекларировать имущество и доходы, не представил в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларацию о доходах и имуществе, тем самым скрыв свое незаконное обогащение в подотчетный период, то есть увеличение имущества Нарека Саргсяна тоже значительно превысило его законные доходы, что разумно не обосновывается декларацией.
Так, следствием установлено, что Лева, Ани и Нарек Саргсяны незаконно обогатились, скрыв денежные суммы в особо крупных размерах - 19.196.608 драмов, 3.482.269 долларов США(1.683.851.175 драмов), $600 тыс.( 286.950.000 драмов), $1.928.009 (992.978.234,25   драмов)  и $744.133(358.858.273 драмов).
6 июля следователь ССС РА подал в суд ходатайство об избрании в отношении Левы Саргсяна меры пресечения в виде заключения под стражу, которое в тот же день суд удовлетворил.
"Лева и Ани Саргсяны объявлены в розыск. В отношении Ани и Нарека Саргсянов избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Предварительное следствие продолжается", - отмечается в сообщении.