Հանրապետության նախագահը ընդունել է Կոլումբիայի համալսարանի եւ Լոնդոնի բիզնես դպրոցների մագիստրոսական ծրագրի մասնակիցներին 07/03/2018   15:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ Կոլումբիայի համալսարանի բիզնես դպրոցի եւ Լոնդոնի բիզնես դպրոցի գործարար կառավարման մագիստրոսական համատեղ ծրագրի մասնակիցներին, ովքեր Հայաստան են ժամանել ճանաչողական այցով՝ բիզնես հնարավորություններին եւ երկրի մշակույթին ու պատմությանը ծանոթանալու նպատակով: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:
Բարի գալուստ մաղթելով հյուրերին՝ Հանրապետության նախագահը ներկայացրել է Հայաստանի ու հայ ժողովրդի պատմությունը, հարուստ մշակութային ժառանգությունը, անդրադարձ է կատարել երկրում տեղի ունեցած փոփոխություններին, «Նոր Հայաստանի» տեսլականին։
Նախագահ Սարգսյանն այնուհետեւ պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին Հայաստանի զարգացման հեռանկարներին, տնտեսության առաջատար ճյուղերին, Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հնարավորություններին, ինչպես նաեւ՝ հարափոփոխ աշխարհի մարտահրավերներին։
Նախագահ Սարգսյանը հյուրերին ներկայացրել է Հայաստանի տնտեսության հեռանկարային ուղղությունները, մասնավորապես՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, սննդարդունաբերության եւ տուրիզմի ոլորտները:
Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանն արդյունավետ համագործակցում է ինչպես Եվրամիության հետ՝ Հայաստան-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում, այնպես էլ Եվրասիական տնտեսական միության հետ, ինչն օտարերկրյա գործարարների եւ ներդրողների համար նոր հնարավորություններ է ստեղծում Հայաստանի միջոցով ավելի մեծ շուկաներ դուրս գալու համար:
Հանդիպման ավարտին Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ անընդհատ փոփոխվող ու մարտահրավերներով լի աշխարհում շահում են այն ազգերն ու պետությունները, որոնք կենսունակ են, ճկուն եւ կարողանում են արագ ու դինամիկ փոփոխվել եւ հարմարվել նոր իրողություններին։

Президент Армении принял участников магистерской программы Колумбийского университета и Лондонской бизнес школы 07/03/2018   18:13  |  Лента новостей
Президент  РА Армен Саркисян сегодня принял участников совместной магистерской программы бизнес менеджмента Колумбийского университета (США) и Лондонской бизнес школы, которые прибыли в Армению с ознакомительным визитом, чтобы узнать о существующих в стране предпринимательских возможностях, о её истории и культуре.Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Приветствуя гостей, президент Армен Саркисян представил историю Армении и армянского народа, богатое культурное наследие, рассказал о происшедших в стране изменениях и о том, какой видится «Новая Армения».
Президент Саркисян затем ответил на вопросы участников встречи, которые в основном касались перспектив развития Армении, ведущих ветвей экономики, возможностей инвестирования в Армению, а также вызовов переменчивого мира.
Армен Саркисян представил гостям перспективные направления экономики Армении, в частности, сферы информационных технологий, сельского хозяйства, пищевой промышленности и туризма.
Президент отметил, что Армения эффективно сотрудничает как с Евросоюзом в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнёрстве Армения-ЕС, так и Евразийским экономическим союзом, что для зарубежных предпринимателей и инвесторов создаёт новые возможности для выхода посредством Армении на ещё более крупные рынки.
В конце встречи президент подчеркнул, что в постоянно меняющемся и полном вызовов мире выигрывают те нации и государства, которые жизнеспособны, гибки и умеют быстро и динамично меняться в приспосабливаться к новым реалиям.