Երրորդ նախագահի եղբոր ընտանիքի դեմ գործ է հարուցվել. նրանք կասկածվում են ապօրինի հարստացման մեջ 07/02/2018   14:14  |  Քրեական խրոնիկոն
29.06.2018թ.-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության վարույթ է ընդունվել հայտարարագրման ենթակա գույքը թաքցնելու և ապօրինի հարստանալու դեպքերի առթիվ ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործը, որի համաձայն` պաշտոնատար անձ հանդիսացող Լյովա Սարգսյանը, նրա որդին և դուստրը` Նարեկ և Անի Սարգսյանները, կասկածվում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 314.3-րդհոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված հանցավոր արարքների կատարման մեջ:  Այս մասին հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը:
Այսպես, «ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի» ՍՊԸ բաժնետեր Նարեկ Սարգսյանի բնակության վայրում կատարված խուզարկության ընթացքում հայտնաբերվել և առգրավվել են  նրա, իր հետ համատեղ բնակվող հոր՝ Լյովա Սարգսյանի և քրոջ՝ Անի Սարգսյանի անվամբ 2017թ.-ի 2-րդ կիսամյակի ընթացքում  որպես ավանդ ՀՀ-ում գործող բանկերից մեկում ներդրված շուրջ 6 միլիոն 800 հազար ԱՄՆ դոլար գումարով ավանդի պայմանագրեր:
Քննությամբ պարզվել է նաև, որ ՀՀ հատուկ հանձնարարություններով դեսպան,  պաշտոնատար անձ հանդիսացող Լյովա Սարգսյանն ու վերջինիս դուստրը 2017թ.-ի հաշվետու ժամանակաշրջանի համար հայտարարատու պաշտոնատար անձի համար սահմանված դեպքերում և կարգով ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով են ներկայացրել  իրենց գույքի և եկամուտների հայտարարագրերը, որտեղ չեն հայտարարագրել իրենց կողմից որպես ավանդ ներդրված գումարները և թաքցրել են դրանք, ինչը հանգեցրել է Լյովա Սարգսյանի և Անի Սարգսյանի մասով առանձնապես խոշոր չափերով գույքի չհայտարարագրմանը, ինչպես նաև հաշվետու ժամանակահատվածում նրանց գույքերի ավելացումն էականորեն գերազանցել է նրանց օրինական եկամուտները, ինչը ողջամտորեն չի հիմնավորվում հայտարարագրերով, այսինքն` վերջիններս ապօրինի հարստացել են:
Պարզվել է նաև, որ Նարեկ Սարգսյանը նույնպես թաքցրել է հայտարարագրման ենթակա գույքը: 2017թ.-ի հաշվետու ժամանակահատվածում նրա գույքի ավելացումն էականորեն գերազանցել է նրա օրինական եկամուտները, ինչը ողջամտորեն չի հիմնավորվում հայտարարագրերով, այսինքն` վերջինս նույնպես ապօրինի հարստացել է:
29.06.2018թ.-ին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի որոշմամբ Լյովա, Նարեկ և Անի Սարգսյանների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին:
11:13 29/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոն«ՋԼՋ Պրոյեկտ Քոմփանի»-ի գործով նախաքննության ընթացքում պետական բյուջե է վերականգնվել 800 միլիոն դրամ
16:53 23/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԸնկերության կողմից պետությանը պատճառված վնասը կազմում է մոտ 300 միլիոն դրամ

Уголовное дело возбуждено против брата третьего президента Армении и его детей: их подозревают в незаконном обогащении 07/02/2018   14:47  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении 29 июня приняла к своему производству  возбужденное следственным управлением Комитета государственных доходов уголовное дело по факту сокрытия подлежащего декларированию имущества и незаконного обогащения.Об этом сообщает пресс-служба ССС РА.
Являющийся должностным лицом Лева Саргсян, его сын и дочь – Нарек и Ани Саргсяны - подозреваются в совершении деяний, предусмотренных частью 2 статьи 314.3("Представление ложных данных в декларациях или сокрытие данных, подлежащих декларированию, которые повлекли уклонение от декларирования имущества или дохода в особо крупных размерах") и по части 1 статьи 310.1 ("Увеличение за отчетный период имущества и (или) уменьшение обязательств лица, имеющего обязательство по представлению установленной Законом Республики Армения "Об общественной службе" декларации, которые существенно превышают его законные доходы и не обосновываются ими, и если отсутствуют другие признаки преступления, являющиеся основанием для незаконного обогащения").
Сообщается, в рамках уголовного дела по месту жительства акционера ООО “Дж Л Дж Проект Компани” Нарека Саргсяна был проведен обыск, в результате которого были обнаружены и конфискованы договора вклада на сумму в размере около 6 млн. 800 тыс. долларов США, открытого в 2017 году в одном из действующих в Армении банков на имя Нарека Саргсяна, проживающего вместе с ним Левы Азатовича Саргсяна и его сестры Ани Саргсян. Следствием установлено, что отец Нарека Саргсяна - Лева Азатович Саргсян - в 2017 году занимал пост посла Республики Армения по особым поручениям и в соответствии с законом РА “Об общественной службе” являлся должностным лицом, обязанным задекларировать доходы и имущество. Отмечается, что в представленных Левой Саргсяном и его дочерью в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц декларациях о доходах и имуществе эти средства не были указаны. Сообщается также, что в подотчетный период увеличение их имущества существенно превысило законные доходы, что разумно не обосновывается декларацией, то есть последние незаконно обогатились.
Кроме того, как отмечается в сообщении, установлено, что Нарек Саргсян тоже скрыл доходы и имущество, подлежащие декларированию. В подотчетный период увеличение его имущества существенно превысило его законные доходы, что разумно не обосновывается декларацией, то есть последний тоже незаконно обогатился.
29 июня с.г. по решению следователя Специальной следственной службы Армении в отношении Левы, Нарека и Ани Саргсянов  избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Предварительное расследование продолжается.