Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը՝ պատերազմական հանցագործությունների հեղինակ. ՔԿ բարձրաստիճան պաշտոնյան ներկայացրել է կոնկրետ անուններ 06/10/2018   14:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լույս է տեսել Հայկ Գրիգորյանի «Ռազմական հանցագործությունների քննության միջազգային իրավական հիմքերը՝ (Լեռնային Ղարաբաղի զինված հակամարտության նյութերի հիման վրա)» մենագրությունը:
Ծավալուն ուսումնասիրության նյութ է դարձել Ղարաբաղյան երեսունամյա հակամարտության ողջ պատմությունը՝ միջազգային իրավական գնահատականներով: Դրանում տեղ են գտել նաև բոլորովին վերջերս՝ երկու տարի առաջ ապրիլյան քառօրյա պատերազմում Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի խախտումները, նրա կողմից գործած ռազմական հանցագործությունները:
Մասնավորապես, հեղինակը նշում է, որ 2016թ. ապրիլի 2-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը՝ խախտելով հրադադարի համաձայնագիրը, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ իրականացրել են ագրեսիայի լայնածավալ ակտ՝ խախտելով համաձայնագրի կողմ հանդիսացող ԼՂՀ-ի տարածքային ամբողջականությունը:
Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության պետը փաստերով հիմնավորել է, որ ռազմական գործողությունների էքսկալացիան տեղի է ունեցել Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական իշխանության ուղղակի հանձնարարությամբ եւ ղեկավարությամբ եւ մատնանշել կոնկրետ պատասխանատուների անունները։ Արցախ դեմ ագրեսիայի ժամանակ հակառակորդի առաջին բանակային կորպուսը  ղեկավարել է գեներալ-մայոր Հուսեյն-օղլի Հասանովը, երկրորդ բանակային կորպուսը՝ գեներալ-մայոր Մայիս Բարխուդարովը,706 զորամիավորումը՝ գնդապետՆարիման-օղլի Համիդովը՝ Ռելման-օղլի Ակբերովի ղեկավարած 4-րդ բանակային կորպուսի որոշ ստորաբաժանումների հետ համագործակցաբար։ Ադրբեջանական հրթիռահրետանային զորքերը գլխավորել է գեներալ-մայոր Իբրահիմ-օղլի Հուսեյնովը, հատուկ նշանակության զորքերն առաջնորդել է  գեներալ-մայոր Իզզաթ-օղլի Միրզաեւը։ Նշված զինվորականները խախտելով Արցախի հանրապետության տարածքային ամբողջականությունը, իրականացրել են ագրեսիա, որի ժամանակ կոպտորեն խախտել են միջազգային իրավունքի նորմերը՝ օգտագործելով ռազմական գործողությունների արգելված մեթոդները, այն է թիրախավորել խորը թիկունքում գտնվող խաղաղ բնակավայրերը, քաղաքացիական ենթակառուցվածքները։
Գիտնական իրավաբանի գնահատմամբ՝ Ադրբեջանի զինվորականները պատերազմական հանցագործություններն իրականացրել են  համագործակցված եւ նախապես համաձայնեցված ծրագրով՝ քաղաքական իշխանության հովանավորությամբ։ Այդ մասին են վկայում նաեւ Ադրբեջան նախագահի հրամանագրերը։ Այսպես՝ Բարխուդարովը գեներալ-մայորի կոչում է ստացել Ալեւի կողմից՝ 2016 թվականի ապրիլի 19-ին՝ ապրիլի 2-ին «Լյալյա–թեփե» բարձունքը գրավելու համար, իսկ գնդապետ Համիդովին Ալեւի 20.04.16թ. հրամանագրով շնորհվել է Ադրբեջանի ազգային հերոսի կոչում եւ պարգեւատրվել «Ոսկե աստղ» մեդալով։ Վերջինս, օպերատիվ-հետախուզական տեղեկությունների համաձայն, ապրիլի 2-6-ն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել դիվերսիոն գործողությունների եւ նշված բարձունքի գրավման գործում։
Ադրբեջանական ագրեսիայի ընթացքում ոչնչացվել կամ վնասվել է 338 շենք, որոնցից 311-ը պատկանել է քաղաքացիական անձանց՝ 510902115 դրամ արժեքով, 9-ը՝ իրավաբանական անձանց՝ 35881636 դրամ արժեքով, եկեղեցական 2 կառույց՝ 573700 դրամ արժեքով, 6 կրթական հաստատություն 67048703 դրամ արժեքով, ԼՂՀ կառավարության հաշվեկշռում գտնվող 10 շենքեր՝ 18635115 դրամ արժեքով:
15:53 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԴիրքերի շարժը և հետագայում հակահարձակողական գործողությունները կանգնեցվել են քաղաքական որոշումների արդյունքում. Սեյրան Օհանյան
12:18 28/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ եկեղեցին ապրիլյան քառօրյայից հետո 59 միլիոն դրամի օգնություն է ցուցաբերել տուժածներին
16:51 03/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԲացվել է ապրիլյան պատերազմի հերոս Արմենակ Ուրֆանյանի անվան հրաձգարան
18:56 02/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿուրսանտներն այցելել են ապրիլյան պատերազմի հերոսների ընտանիքներին (լուսանկարներ)

За военными преступлениями стоит военно-политическое руководство Азербайджана: Высокопоставленный чиновник СК Армении назвал имена 06/11/2018   09:58  |  Лента новостей
Вышла в свет монография заместителя председателя Следственного комитета Армении, начальника Главного военного следственного управления СК РА Гайка Григоряна «Международно-правовые основы расследования военных преступлений. На материалах Нагорно-Карабахского вооруженного конфликта».
Монография посвящена научному осмыслению международно-правовых и организационных проблем расследования военных преступлений, совершаемых военно-политическим руководством и отдельными военнослужащими Республики Азербайджан в ходе нагорно-карабахского вооруженного конфликта, и их уголовного преследования. В ней также нашли место нарушения Азербайджаном международного права в ходе Четырехдневной войны в апреле 2016 года.
В частности, автор отмечает, что 2 апреля 2016 года вооруженные силы Азербайджана, нарушив режим прекращения огня, осуществили против Нагорно-Карабахской Республики акт широкомасштабной агрессии, нарушив территориальную целостность НКР, являющейся стороной соглашения. Начальник Главного военного следственного управления с помощью фактов обосновал, что эскалация военных действий произошла по прямому поручению и под руководством военно-политического руководства Азербайджана, и указал конкретные имена: в ходе развязанной против Арцаха агрессии первым армейским корпусом противника руководил генерал-майор Гусейн-огли Гасанов, вторым армейским корпусом – генерал-майор Маис Бархударов, 706-ым войсковым соединением – полковник Нариман-огли Гамидов во взаимодействии с некоторыми подразделениями 4-ого армейского корпуса под командованием Релмана-огли Акберова.
Азербайджанские ракетно-артиллерийские войска возглавял генерал-майор Ибрагим-огли Гусейнов, войсками специального назначения командовал генерал-майор Иззат-огли Миразаев.Указанные военные, нарушив территориальную целостность Республики Арцах, осуществили агрессию, во время которой грубо нарушили нормы международного права, применив запрещенные методы ведения военных действий, а именно: целились по находящимся в глубоком тылу мирным населенным пунктам, гражданской инфраструктуре.
По оценке ученого-юриста, военнослужащие Азербайджана совершили военные преступления по совместной и заранее согласованной программе под покровительством политической власти. Об этом свидетельствуют также приказы президента Азербайджана. Так, генерал-майор Бархударов 19 апреля получил от Алиева звание генерал-майора за захват высоты Ляля-тепе 2 апреля 2016 года, а полковник Гамидов приказом Алиева от 20.04.2016г. был удостоен звания национального героя Азербайджана и награжден медалью «Золотая звезда». Последний, согласно оперативно-разведывательным данным, 2-6 апреля принимал активное участие в диверсионных операциях и в захвате указанной высоты.
В ходе азербайджанской агрессии были уничтожены или повреждены 338 зданий, из которых 311(стоимостью 510902115 драмов), принадлежали гражданским лицам, 9(стоимостью 35881636 драмов) – юридическим лицам, два церковных сооружения(стоимостью 573700 драмов), 6 учебных заведений(стоимостью 67048703 драмов), 10 зданий(стоимостью 18635115 драмов), находящихся на балансе правительства НКР.