Ծավալված զարգացումները ցույց են տալիս, որ Արցախի ժողովուրդը ցուցաբերում է քաղաքական և քաղաքացիական բարձր գիտակցություն. ՀՀ Նախագահ 06/06/2018   10:18  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախյան իրադարձությունների մասին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի տեսակետը ճշտելու նպատակով 168.am-ը  հարց էր ուղղել  ՀՀ նախագահի աշխատակազմի Հասարակայնության հետ կապերի վարչությանը: Հարցն ու պատասխանը ներկայացվում են ստորև.
-Ինչպե՞ս է գնահատում ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Ստեփանակերտում ծայր առած բողոքի գործողությունները:
-Հանրապետության նախագահը ողջունում է Արցախի նախագահ Բակո Սահակյանի հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների և Հայաստանի վարչապետի հորդորի հիման վրա Ստեփանակերտում բողոքի գործողությունների դադարեցումը: Նախագահ Սարգսյանն ամենօրյա կապի մեջ է Արցախի նախագահի հետ, ստեղծված իրավիճակի շուրջ խորհրդակցում է նաև Արցախի նախկին ղեկավարության և հեղինակավոր մարդկանց հետ:
Նախագահը գոհունակություն է հայտնում, որ Արցախի իշխանություններն արագ արձագանքեցին ցավալի միջադեպին, այն դատապարտվեց, որակվեց անթույլատրելի և ստացավ իրավական գնահատական: Արցախի Ազգային ժողովում ստեղծվեց քննիչ հանձնաժողով ստեղծված վիճակի մասին համապարփակ քննարկումների հարցերով:
Միջադեպի շուրջ ծավալված զարգացումները ցույց են տալիս, որ Արցախի ժողովուրդը ցուցաբերում է քաղաքական և քաղաքացիական բարձր գիտակցություն:
Նախագահը կիսում է այն գնահատականը, որ Արցախի համար բացառիկ արժեքներ են ներքին կայունությունը, պետական հիմքերի անսասանությունը, երկրի անվտանգության և պաշտպանողունակության հետևողական բարձրացումը, որին հնարավոր է հասնել Արցախի բնակիչների աշխատանքի և կյանքի խաղաղ պայմանների ապահովման և կենսապայմանների բարելավման նպատակով սոցիալ-տնտեսական հարցերի լուծման միջոցով:
13:20 05/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում իրավիճակը հանգիստ է, կյանքը բնականոն հունով ընթանում է. Դավիթ Բաբայան
09:14 05/06/2018  |  ՄամուլԱրցախում ովքեր են հրաժարական տալու. «Ժողովուրդ»
16:49 04/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿորյուն Նահապետյանն անհանգստացնող է համարում Արցախում ծավալվող իրադարձությունները
14:25 04/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍտեփանակերտի ծեծկռտուքի բոլոր մեղավորները՝ անկախ զբաղեցրած պաշտոններից, պատասխանատվություն են կրելու. Բաբայան

Президент Армении: народ Арцаха демонстрирует высокий уровень политического и гражданского сознания 06/06/2018   11:19  |  Лента новостей
Развернувшиеся вокруг инцидента в Степанакерте процессы показывают, что народ Арцаха проявляет высокий уровень политического и гражданского сознания. Об этом заявил президент Армении Армен Саркисян. Слова Армена Саркисяна приводит пресс-служба президента в ответ на вопрос портала 168.am о том, как оценивает президент Армении протестные акции в Степанакерте.
"Армен Саркисян приветствует прекращение акций протеста на основе договоренностей с президентом Арцаха Бако Саакяном и призыва премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Президент Армен Саркисян находится на постоянной связи с президентом Арцаха. Он также проводит консультации вокруг сложившейся ситуации с бывшим руководством Арцаха и авторитетными лицами", - заявил в пресс-службе.
Президент выражает удовлетворение тем, что власти Арцаха оперативно отреагировали на  болезненный инцидент, осудили его, квалифицировали как недопустимый, дав ему правовую оценку.
Он отмечает, что в Национальном Собрании Арцаха была создана комиссия по расследованию для всеобъемлющих обсуждений по сложившейся ситуации.
Президент разделяет оценки, согласно которым исключительными для Арцаха ценностями являются внутренняя стабильность, непоколебимость основ государства, последовательное повышение безопасности страны и обороноспособности, чего можно достичь посредством решения социально-экономических вопросов.