Արտաքին գործերի նախարարն ընդունեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության քարտուղարության պատվիրակությանը 05/24/2018   12:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիսի 24-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ընդունեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի գրասենյակի տնօրեն Ժան-Լուի Աթանգանա Ամուգուին և գլխավոր քարտուղարի հատուկ խորհրդական Էրվե Լադսուին: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Մնացականյանն ընդգծեց, որ երկրի իշխանությունները մեծապես կարևորում են Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի կազմակերպումը, և որ կառույցի բարձրագույն ատյանում գալիք նախագահությունը Հայաստանի արտաքին քաղաքականութան գլխավոր առաջնահերթություններից է։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Ժան-Լուի Աթանգանա Ամուգուն Զոհրաբ Մնացականյանին փոխանցեց ՖՄԿ գլխավոր քարտուղարի շնորհավորանքները և բարեմաղթանքները արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ։
Զրուցակիցները հանգամանալից քննարկեցին 2018թ. Հայաստանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի երևանյան գագաթաժողովի նախապատրաստման աշխատանքների կազմակերպման ընթացքը։
Այս համատեքստում նախարար Մնացականյանը տեղեկացրեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ տեղի ունեցած ընդլայնված կազմով խորհրդակցության արդյունքները՝ շեշտելով, որ գագաթաժողովը բարձր մակարդակով անցկացնելու նպատակով Հայաստանը մոբիլիզացրել է բոլոր ուժերը։
Հանդիպման մասնակիցները քննարկեցին նաև գագաթաժողովի հետ կապված բովանդակային և կազմակերպչական մի շարք հարցեր։
18:15 12/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության պատվիրարկությանը
10:40 25/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի արտգործախարարը կմասնակցի Ֆրանկոֆոնիայի նախարարական համաժողովին
17:49 03/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳՆ գլխավոր քարտուղար Շահեն Ավագյանը Բուխարեստում մասնակցեց ՖՄԿ միջազգային համաժողովին
13:56 28/07/2017  |  ՄարզականՖրանկոֆոնիայի խաղեր. Հայաստանի մարզիկները մրցելույթներն ավարտել են բրոնզե մեդալով
15:06 18/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի ներկայացուցիչները մասնակցել են Ֆրանկոֆոն Երիտասարդական խորհրդարանի 8-րդ վեհաժողովին
18:03 15/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Կարապետյանն ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի գլխավոր քարտուղարի գրասենյակի տնօրենին
16:33 03/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԳերմանիայում ՀՀ դեսպանությունը մասնակցեց Բեռլինում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի տոնին
16:55 31/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԼիբանանում ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպված միջոցառումներ Ֆրանկոֆոնիայի ամսվա շրջանակներում

Мнацаканян: для проведения Саммита Франкофонии на высоком уровне Армения мобилизовала все силы 05/24/2018   14:31  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 24-го мая принял директора офиса генерального секретаря Международной организации Франкофонии Жана-Луи Атангана Амугу и специального советника генерального секретаря Эрве Ладсу.
Подробности встречи передает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя гостей, министр Мнацаканян подчеркнул, что власти страны придают большое значение организации саммита Международной организации Франкофонии, и что будущее председательство Армении в высшей инстанции структуры является одним из основных приоритетов внешней политики Армении.
Поблагодарив за теплый прием, Жан-Луи Атангана Амугу передал Зограбу Мнацаканяну поздравления и добрые пожелания генерального секретаря МОФ в связи с назначением на должность министра иностранных дел.
Собеседники детально обсудили подготовку намеченного в Армении в 2018г. Ереванского саммита Франкофонии. В этом контексте министр Мнацаканян проинформировал о результатах совещания в расширенном составе у премьер-министра Никола Пашиняна, подчеркнув, что с целью проведения саммита на высоком уровне Армения мобилизовала все силы.