Հայաստանը հաստատակամ է թույլ չտալու դիրքային փոփոխություն որևէ հատվածում. Տիգրան Բալայան 05/22/2018   13:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը հաստատակամ է թույլ չտալու դիրքային փոփոխություն որևէ հատվածում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը՝ նշելով, որ այս ուղերձն է ընկած ՀՀ պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարների՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի նախիջևանյան հատված այցի հիմքում:
ՊՆ Դավիթ Տոնոյանն ու ԱԳՆ Զոհրաբ Մնացականյանը մայիսի 18-ին այցելել են ՀՀ հարավ-արևմտյան սահմանագիծ՝ նախիջևանյան ուղղություն՝ տեղում ծանոթանալու օպերատիվ իրավիճակին:
«Պաշտպանության նախարարության ներկայացրած պարզաբանումներից հայտնի դարձավ, թե ինչու էին պաշտպանության և արտաքին գործերի նախարարներն այցելել ՀՀ-Ադրբեջանի սահմանի այդ հատվածը, ոչ թե Տավուշ կամ այլ ուղղություն:
Պաշտպանության նախարարության իմ գործընկերն արդեն տեղեկացրել է, որ ադրբեջանական կողմից իրականացվում են աշխատանքներ, որոնք անմիջական վտանգ են հանդիսանում մեր դիրքերի համար:
Իրավիճակին տեղում ծանոթանալը ենթադրում է համապատասխան աշխատանք: Մենք բազմիցս թե ադրբեջանական կողմին, թե միջնորդներին զգուշացրել ենք, որ այդ աշխատանքները լարում են  իրավիճակն ու կարող են առաջացնել անցանկալի զոհեր»,-ասաց Տիգրան Բալայանը:
Հարցին ի պատասխան՝ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը տեղեկացրեց, որ Հայաստանի Հանրապետության սահմանի հատվածում Ադրբեջանի գործողությունների վերաբերյալ տեղեկացրել են միջազգային գործընկերներին:
«Տարբեր ուղղություններով ու հարթություններով տեղեկացրել ենք, տեղեկացրել ենք նաև, որ դա կարող է տանել առավել լարման: Սա մեր մշտական աշխատանքն է»,-հավելեց Տիգրան Բալայանը:
ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն էլ ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր կատարել այն մասին, որ ադրբեջանական ԶՈւ-երը ՀՀ-Ադրբեջան սահմանի որոշ հատվածներումձեռնարկել են ակտիվ ինժեներական աշխատանքներ՝ նպատակ ունենալով բարելավել դիրքերը:
«Հայկական զինված ուժերը զգուշացրել են, որ ինժեներական աշխատանքների ակտիվացումը, ինչպես նաև այլ սադրիչ գործողությունները առաջացնում են փոխհրաձգություն և, որպեսհետևանք զոհեր:
Հայկական զինված ուժերը բազմիցս կոչ են արել զերծ մնալ իրավիճակիանտեղի լարումից և զգուշացնում են, որ որևէ ապակայունացնող քայլ անպատասխան չի մնա»,- գրել էր Արծրուն Հովհաննիսյանը:

Тигран Балаян: Армения не допустит передислокации боевых позиций Азербайджана ни на одном участке границы 05/22/2018 14:25 | Лента новостей
Армения полна решимости не допустить передислокации боевых позиций Азербайджана ни на одном участке границы, заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, комментируя во вторник на брифинге недавний визит министра обороны и главы МИД на нахиджеванский участок границы.
Министр обороны Армении Давид Тоноян и глава МИД Зограб Мнацаканян 18 мая посетили юго-западный участок границы Республики Армения в направлении Нахиджевана. Ознакомившись с оперативной ситуацией, Давид Тоноян отдал командованию распоряжение сохранять бдительность, не поддаваться на провокации, однако строго пресекать любые продвижения противника.Армения предупреждает Азербайджан, что активизация инженерных работ на границе и другие провокации приводят к перестрелкам"Из доклада Минобороны о ситуации на границе стало ясно, почему министры посетили именно этот участок. Мои коллеги из Минобороны уже сообщили, что азербайджанская сторона в последние дни проводила инженерные работы на указанном участке границы, которые представляют угрозу для наших позиций. Ознакомление с ситуацией на месте подразумевает соответствующую работу. Мы неоднократно предупреждали как азербайджанскую сторону, так и посредников, что эти работы накаляют обстановку и могут приводить к нежелательным потерям", - приводит слова Тиграна Балаяна "Арменпресс".
Он также сообщил, что официальный Ереван проинформировал международных партнеров о действиях Азербайджана на границе с Арменией.