Վարչապետ Փաշինյանը դեսպան Գասսերի հետ քննարկել է հայ-շվեյցարական հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված հարցեր 05/22/2018   15:12  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեյցարիայի Համադաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Լուկաս Գասսերին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետը կարևորել է տարբեր ոլորտներում հայ-շվեյցարական հարաբերությունների հետագա զարգացումը և ընդգծել, որ երկու երկրների միջև քաղաքական փոխգործակցությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա: Նիկոլ Փաշինյանն անհրաժեշտ է համարել ակտիվացնել ջանքերը տնտեսական ոլորտում համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու և առկա ներուժն իրացնելու նպատակով: Կառավարության ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Շվեյցարիայի իշխանություններին՝ Հայոց ցեղասպանության հարցում հստակ դիրքորոշում արտահայտելու և միջազգային հարթակներում սերտ համագործակցության համար:
Դեսպանը շնորհավորելով վարչապետ Փաշինյանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, փոխանցել է իր երկրի կառավարության պատրաստակամությունը՝  զարգացնելու և ամրապնդելու երկկողմ կապերը: Լուկաս Գասսերը վերահաստատել է Շվեյցարիայի նախագահի մասնակցությունը աշնանը Երևանում կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին և համոզմունք հայտնել, որ այն կանցկացվի բարձր մակարդակով:
Անդրադառնալով տնտեսական համագործակցությանը՝ դեսպանը տեղեկացրել է, որ շվեյցարական մի շարք ընկերություններ հետաքրքրված են հայաստանյան շուկա մուտք գործելու հարցում և այժմ ուսումնասիրում են մեր երկրի բիզնես միջավայրն ու ներդրումային հնարավորությունները: Լուկաս Գասսերն ասել է, որ այցելել է Մեղրի ազատ տնտեսական գոտի՝ առկա հնարավորություններին ծանոթանալու և դրանք շվեյցարացի գործարարներին ներկայացնելու նպատակով: Դեսպանը հեռանկարային է համարել համագործակցությունը տնտեսության տարբեր ճյուղերում, այդ թվում՝ արդյունաբերության, զբոսաշրջության, դեղագործության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում վարչապետին են ներկայացվել Շվեյցարիայի դեսպանության և Հայաստան-Շվեյցարիա առևտրային պալատի կողմից նախատեսվող ծրագրերն ու միջոցառումները:
Նիկոլ Փաշինյանը և Լուկաս Գասսերն անդրադարձ են կատարել նաև տարածաշրջանային նշանակության ընթացիկ հարցերի:

Посол Лукас Гассер подтвердил участие президента Швейцарии в саммите Франкофонии в Ереване 05/22/2018 17:57 | Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Швейцарской Федерации в РА Лукаса Гассера. Подробности встречи передает пресс-служба главы армянского правительства.
Премьер-министр подчеркнул важность дальнейшего развития армяно-швейцарских отношений в разных сферах и подчеркнул, что политическое взаимодействие между двумя странами находится на высоком уровне.
Никол Пашинян счёл необходимым активизировать усилия для того, чтобы придать сотрудничеству в экономической сфере новую энергию и реализовать существующий потенциал. Глава правительства выразил благодарность властям Швейцарии за высказанную чёткую позицию в вопросе Геноцида армян и тесное сотрудничество на международных площадках.
Поздравив премьер-министра Пашиняна со вступлением в должность, посол сообщил о готовности правительства своей страны развивать и укреплять двусторонние связи.
Лукас Гассер подтвердил участие президента Швейцарии в предстоящем осенью в Ереване саммите Франкофонии и выразил уверенность, что саммит будет проведён на высоком уровне. Касаясь экономического сотрудничества, посол проинформировал, что ряд швейцарских компаний заинтересованы в выходе на армянский рынок и сейчас изучают бизнес-среду и инвестиционные возможности нашей страны. Лукас Гассер сказал, что посетил свободную экономическую зону Мегри, чтобы ознакомиться с существующими возможностями и представить их швейцарским коллегам.
Посол счёл перспективным сотрудничество в различных секторах экономики, в том числе в сферах промышленности, туризма, фармацевтики, информационных технологий.
В ходе встречи премьер-министру были представлены намеченные к реализации посольством Швейцарии и Торговой палатой Армения-Швейцария программы и мероприятия.