Նիկոլ Փաշինյանը ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսի հետ քննարկել է հայ-ամերիկյան համագործակցությունը 05/18/2018   16:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին, տեղեկացնում են վարչապետի լրատվական ծառայությունից:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների շարունակական զարգացումը և ողջունել պաշտոնական Վաշինգտոնի հանձնառությունն ու պատրաստակամությունը՝ տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցությանը նոր թափ հաղորդելու ուղղությամբ:
«ՀՀ կառավարությունը շահագրգռված է և մեծ նշանակություն է տալիս ժողովրդավարության զարգացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, մարդու իրավունքների պաշտպանության և այլ ոլորտներում նախատեսվող բարեփոխումների գործընթացում ամերիկյան կողմի հետ փոխգործակցությանն ու հնարավոր օժանդակությանը: Մենք լի ենք էներգիայով՝ հասնելու մեր նպատակներին և կոնկրետ արդյունքների` հաշվի առնելով նաև այն դրական մթնոլորտը, որն այսօր առկա է երկրում», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով, որ կառավարությունը վճռական է առաջ մղել աշխատանքները վերոնշյալ ուղղություններով:
Ռիչարդ Միլսը, շնորհավորելով Նիկոլ Փաշինյանին պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ, փոխանցել է ԱՄՆ կառավարության պատրաստակամությունը՝ օժանդակելու Հայաստանին նախանշված նպատակների իրականացման գործում:
«Միացյալ Նահանգների կառավարությունը հանձնառու է աջակցել ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, թափանցիկության և հաշվետվողականության հռչակված նպատակների հարցում, որոնք կբարելավեն Հայաստանի գործարար միջավայրն ու երկիրն առավել գրավիչ կդարձնեն ամերիկյան ներդրողների համար: Մենք երկխոսության և համագործակցության մի շարք հնարավորություններ ենք տեսնում, այդ թվում՝ հայ-ամերիկյան միջկառավարական աշխատանքների ձևաչափում», - ասել է դեսպան Միլսը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալների ավելացմանը, տարածաշրջանային ընթացիկ հարցերին, Հայաստանում խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումներին վերաբերող և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ թեմաներ:

Премьер Армении приветствовал готовность официального Вашингтона придать новый импульс двустороннему сотрудничеству 05/18/2018   17:22  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в РА Ричарда Миллса.
Как сообщает пресс-служба главы правительства, Никол Пашинян придал важность последовательному развитию армяно-американских отношений и приветствовал приверженность и готовность официального Вашингтона к приданию нового импульса двустороннему сотрудничеству.
"Правительство РА заинтересовано и придает большое значение взаимодействию с американской стороной в процессе планируемых к реализации реформ в сферах развития демократии, борьбы с коррупцией, защиты прав человека и в других отраслях, а также оказанию ею возможного содействия. Мы полны энергии для достижения наших целей и конкретных результатов с учетом также сложившейся сегодня в стране позитивной атмосферы", - сказал Никол Пашинян.
Он подчеркнул, что правительство настроено решительно в вопросе продвижения работы по вышеупомянутым направлениям.
В свою очередь посол Ричард Миллс, поздравив Никола Пашиняна с назначением на пост премьер-министра РА, заявил о готовности правительства США оказать Армении содействие в деле реализации обозначенных целей.
"Правительство США привержено оказать поддержку заявленным целям, касающихся демократии, прав человека, транспарентности и подотчетности, которые улучшат деловую среду Армении и повысят привлекательность страны для американских инвесторов. Мы видим несколько возможностей для диалога и сотрудничества, в том числе в формате работы армяно-американской межправительственной комиссии", - сказал посол Миллс.
В ходе встречи обсуждались также возможности увеличения объемов товарооборота между двумя странами, вопросы, касающиеся проведения парламентских выборов в Армении, реформы Избирательного кодекса, текущие региональные вопросы, и  другие темы, представляющие обоюдный интерес.