Յոթ տարվա փոխարեն 7 օրում. Արմեն Սարգսյանը՝ մարդկանց մեջ քաղաքացի լինելու զգացումն արթնացնելու մասին 05/21/2018   11:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը փոքր պետություն է, բայց գլոբալ ազգ, հետևաբար չպետք է բաց թողնել ստեղծված հնարավորությունը՝ հայության ներուժը Հայաստանին ծառայեցնելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այսպիսի տեսակետ է արտահայտել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը մայիսի լույս 21-ի կեսգիշերին ուղիղ տեսակապով ելույթ ունենալով Լոս Անջելեսում ընթացող Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Հայկական ուսումնասիրությունների ինստիտուտի «Հայաստանը վաղը․ քաղաքացիական դիվանագիտությունը՝ գործողության մեջ» քննարկմանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի՝ վերջին ներքաղաքական զարգացումներին՝ նախագահը բացառիկ և հրաշալի է որակել խաղաղ ցույցերով, սեփական տեսակետներն ու համոզմունքները արտահայտելու միջոցով քաղաքական համակարգ փոխելու հնարավորությունը Հայաստանում:
«Կարծում եմ որպես հայեր պետք է հպարտանանք այն ամենով, ինչին հասանք 2018-ի ապրիլ-մայիսին։ Իհարկե, սա ստեղծում է մեծ ակնկալիքներ ամբողջ աշխարհում, ոչ միայն երիտասարդ հայերի շրջանում: Բայց առաջին հերթին երիտասարդ հայերին ստիպում է հավատալ, որ իրենք են տերն այս երկրի, ապագայի, արժեքների ու ժառանգության: Երկրորդն էլ շատ կարևոր է քաղաքացի լինելու, ապագայի համար պատասխանատու լինելու զգացումը»,-ընդգծել է Արմեն Սարգսյանը:
Նա ասել է, երբ իրեն առաջարկեցին դառնալ նախագահ, ինքը մտածում էր ունի 7 տարի տարբեր քննարկումների, մարդկանց քաջալերելու միջոցով հասնելու նրան, որ մարդիկ իրենց քաղաքացի զգան՝ ազատորեն կարծիք արտահայտելու, սեփական հավատալիքների համար պայքարելու մղումով, որպեսզի ընտրության գնալիս էլ լինեն ազնիվ ու պատասխանատու: Սակայն, ըստ նախագահի, 7 տարվա փոխարեն դա տեղի ունեցավ 7 օրում:
Այս իմաստով Արմեն Սարգսյանը մեծապես կարևորել է հայկական ներուժի օգտագործումն ու պահը բաց չթողնելը:
«Հայաստանից դուրս ապրող հայերից շատերը շատ լավ քաղաքացիներ են այն երկրներում, որտեղ ապրում են, նրանցից որոշները միջազգային հանրության կողմից հարգված ու ճանաչած գիտնականներ, գործարարներ, քաղաքական գործիչներ են և այլն: Ժամանակն է, որ բոլորը գիտակցեն, որ Հայաստանն իրենց հայրենիքն է, իրենք այս պետությանն են պատկանում: Այս առիթը օգտագործելով՝ վերակառուցենք մեր երկիրը հանուն ապագա սերունդների»,-նշել է Արմեն Սարգսյանը:
Նա ընդգծել է, որ հայ ազգը բավականաչափ հասուն և իմաստուն է, որ օգտվի այս պատմական հնարավորությունից և որ ինքը լավատես է: «Դուռը պետք է բաց պահենք, որ իսկապես բոլոր հայերը, ովքեր կարծում են, որ հայրենիքին տալու բան ունեն, հնարավորություն ունենան իրենց գիտելիքը, ժամանակը, էներգիան ներդնել այս երկրում: Եթե մենք դա բաց թողնենք, ես շատ կտխրեմ»,-եզրափակել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը:

Президент Армен Саркисян: Армения – маленькая страна, однако глобальная нация 05/21/2018   13:06  |  Лента новостей
Армения – маленькая страна, однако глобальная нация, следовательно, не следует упускать создавшиеся возможности для привлечения потенциала армянства на службу интересам Армении.
Как передает "Арменпресс", такое мнение президент Армении Армен Саркисян выразил в прямом эфире состоявшегося ночью 21 мая обсуждения под названием "Армения завтра: гражданская дипломатия в действии", которое прошло в Институте армянских исследований Университета Южной Калифорнии в Лос-Анджелесе.
По словам Армена Саркисяна, последние события в Армении отличались исключительностью мирного характера протестных акций, что создало возможность для изменения политической системы путем высказывания собственных мнений и убеждений.
"Думаю, что мы как армяне должны гордиться всем тем, что произошло в апреле-мае 2018-го года. Конечно, все это создает определенные ожидания во всем мире, и не только среди молодых армян. Однако, во-первых, это заставляет молодых армян поверить в то, что они являются хозяевами этой страны, будущего, ценностей и наследия. Второе важное чувство – быть гражданином, быть ответственным за будущее",- сказал президент Армении.
Он отметил, что когда ему предложили стать президентом Армении, он думал, что у него есть 7 лет на то, чтобы путем различных обсуждений, воодушевления людей добиться пробуждения в них гражданского чувства, чтобы они выражали собственное мнение, боролись за свои убеждения, шли на выборы честно и ответственно. Однако, по словам президента, это произошло не за семь лет, а за семь дней.
“Армения – маленькая страна, однако глобальная нация, следовательно, не следует упускать создавшиеся возможности для привлечения потенциала армянства на службу интересам Армении. Используя обстоятельства, мы должны реконструировать нашу страну во имя будущих поколений",-  сказал Армен Саркисян.
"Мы должны держать двери открытыми, чтобы все армяне, которые думают, что им есть, что отдать своей родине, смогли инвестировать свои знания, время, энергию в страну. Если мы упустим этот шанс, то это меня сильно опечалит",- сказал президент Армении.