Գյումրիում տեղի ունեցած սպանության գործով հայտարարվել է հետախուզում 05/18/2018   14:43  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում ձեռնարկված անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում պարզվել են Գյումրիում նախօրեին տեղի ունեցած սպանության մի շարք հանգամանքներ, շարժառիթը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Մայիսի 17-ին՝ ժամը 17:15-ին, Գյումրիի բժշկական կենտրոնից ահազանգ էր ստացվել, որ հրազենային վնասվածքներով իրենց մոտ է տեղափոխվել երկու անձի դի։ Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել էր տուժողների ինքնությունը, ովքեր հորեղբոր որդիներ են՝ ծնված 1981 և 1985 թթ.։
ՀՀ ՔԿ Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված անհետաձգելի միջոցառումների արդյունքում պարզվել է սպանության շարժառիթը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով Գյումրի քաղաքի բնակիչ է՝ ծնված 1997թ.:
Երիտասարդները կյանքի հետ անհամատեղելի հրազենային վնասվածքներն ստացել են մայիսի 17-ին՝ ժամը 17:00-ի սահմաններում, Գյումրի քաղաքի Ղուկասյան փողոցում տեղի ունեցած վիճաբանության ժամանակ: Նախնական քննության տվյալներով՝ վիճաբանությունն սկսվել է 15։30-ի սահմաններում՝ Գյումրիի Տերյան փողոցում՝ տուժողներից մեկի եղբոր և 1997 թ. ծնված գյումրեցու մասնակցությամբ, որի ժամանակ վերջինս ծեծի է ենթարկել տուժողներից մեկի եղբորը։ Ավելի ուշ կողմերը հանդիպել են Ղուկասյան փողոցում՝ տեղի ունեցածի շուրջ պարզաբանումներ կատարելու նպատակով, որի ժամանակ էլ 1997 թվականին ծնված երիտասարդն ինքնաձիգից կրակոցներ է արձակել ավելի վաղ իր կողմից բռնության ենթարկված երիտասարդի եղբոր և հորեղբոր որդու  ուղղությամբ, որի հետևանքով ստացած հրազենային վնասվածքներից նրանք մահացել են։
Դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են 9 մմ տրամաչափի 2 և 5,45 տրամաչափի 3 հատ պարկուճ, մեկ փամփուշտ, արնանման հետքեր, բջջային հեռախոսի քարտ։ Կատարվել են մի շարք անհետաձգելի քննչական և դատավարական գործողություններ, որոնց արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա որոշում է կայացվել՝ Գյումրի քաղաքի 1997թ. ծնված բնակչին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 6-րդ կետերի, 235-դ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։ Նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում։
Հանձնարարություն է տրվել ոստիկանության համապատասխան ստորաբաժանմանը միջոցներ ձեռնարկել՝ նրան հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:
Քրեական գործի նախաքննությունը շարունակվում է, քննություն է տարվում՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։

Обвиняемый в двойном убийстве в Гюмри объявлен в розыск 05/18/2018   15:25  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета РА по Ширакской области установлены ряд обстоятельств совершенного накануне в Гюмри двойного убийства, мотив преступления, личность предполагаемого преступника.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 17 мая, в 17:15 из медцентра Гюмри поступило сообщение о том, что к ним с огнестрельными ранениями доставлены тела двоих человек. В результате предпринятых мероприятий установлены личности потерпевших(1981г.р. и 1985 г.р.), которые приходятся друг другу двоюродными братьями по отцовской линии.
В результате предпринятых по уголовному делу неотложных мероприятий установлен мотив убийства, личность предполагаемого преступника, который является жителем города Гюмри(1997 г.р.).
Молодые люди получили несовместимые с жизнью ранения во время ссоры, произошедшей 17 мая, около 17:00 на улице Гукасян в Гюмри. По данным предварительного следствия, конфликт с участием брата одного из потерпевших и местного жителя(1997 г.р.)возник около 15:30 на улице Терьяна в Гюмри. Во время ссоры последний избил одного из братьев потерпевших. Позже стороны выясняли отношения на улице Гукасян. В ходе разборки молодой человек(1997 г.р.) выстрелил из автомата в брата молодого мужчины, которого он ранее избил, и его двоюродного брата, в результате чего последние от полученных огнестрельных ранений скончались.
При осмотре места происшествия обнаружены 2 гильзы калибра 9мм и еще 3 гильзы калибра 5,45, один патрон, следы, похожие на кровь, сим-карта. Проведены ряд неотложных следственных и процессуальных действий, в результате чего были добыты доказательства, на основе которых принято решение о привлечении жителя Гюмри(1997 г.р.) в качестве обвиняемого по пунктам 1 и 6 части 2 статьи 104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА.Он объявлен в розыск.
"Соответствующему подразделению Полиции поручено предпринять меры, направленные на его обнаружение и обеспечение явки к органу, осуществляющему производство. Предварительное следствие по уголовному делу продолжается. Ведется расследование, направленное на обеспечение всестороннего исследования всех обстоятельств произошедшего", - отмечается в сообщении.
16:01 20/04/2015  |  Криминальная хроникаРяд обысков проведен по делу о жестоком убийстве матери и дочери в городе Гюмри
14:37 20/04/2015  |  Криминальная хроникаВ деле об убийстве матери и дочери в Гюмри появилась основная версия
09:31 20/04/2015  |  Криминальная хроникаСтали известны новые подробности жестокого убийства матери и дочери в Гюмри