Արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում իրադրությունը եղել է հարաբերական կայուն 05/12/2018   13:10  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մայիսի 6-ից 12-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում իրադրությունը եղել է հարաբերական կայուն: Այս մասին հայտնում է ԱՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը:
Ընդհանուր առմամբ, անցնող շաբաթվա ընթացքում հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 150 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1500 կրակոց:
Բացի վերոնշյալ խախտումներից, շաբաթվա ընթացքում հակառակորդի թիկունքում` հիմնականում կենտրոնացման շրջաններում, նկատվել են նաև սահմանափակ քանակությամբ տեղաշարժեր, ինչին պաշտպանության բանակի դիրքապահ անձնակազմը աչալրջորեն հետևել ու պահել է վերահսկողության ներքո:
ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը և շարունակում զգոնության բարձր մակարդակով իրականացնել մարտական ծառայություն:

Минобороны Арцаха: на уходящей неделе ситуация на линии соприкосновения была относительно стабильной 05/12/2018   13:30  |  Карабахский конфликт
Ситуация на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск в период с 6-ого по 12-ое мая была относительно стабильной. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
В целом в течение уходящей недели на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня более 150 раз. За указанный период противник произвел в сторону армянских позиций более 1500 выстрелов.
Помимо вышеуказанных нарушений, за неделю в тылу противника, в основном в центральных зонах, были замечены перемещения в ограниченном количестве, за которыми передовые подзразделения Армии обороны пристально следил и держал ситуацию под контролем.
“Передовые подразделения Армии обороны владеют оперативно-тактической ситуацией и продолжают бдительно нести боевое дежурство”, – отмечается в сообщении.