ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը շարունակում են առաջնագծում հանդես գալ թելադրողի դերում 05/05/2018   13:33  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Անցնող 7 օրերի ընթացքում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում պահպանվել է նախորդ շաբաթվանից հաստատված լարվածությունը: Մասնավորապես՝ ապրիլի 30-ից սկսած, արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում նկատվել են հակառակորդի կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի կուտակումներ ու տեղաշարժեր: Այս մասին հայտնում է ԱՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը:
Առաջնային գծում հաստատված օպերատիվ իրադրությունը գնահատելու նպատակով մայիսի 3-ին կայացել է ԵԱՀԿ առաքելության դիտարկումը, որն անցել է առանց խախտումների և հաստատված ժամանակացույցի համաձայն:
Ընդհանուր առմամբ, ապրիլի 29-ից մայիսի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 200 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 3000 կրակոց:
ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը շարունակում են առաջնագծում հանդես գալ թելադրողի դերում և վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

Минобороны Арцаха рассказало об оперативной обстановке на передовой за минувшую неделю 05/05/2018   13:54  |  Карабахский конфликт
Установившаяся с минувшей недели на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск напряженность сохранялась и в течение прошедших 7 дней. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
В частности, начиная с 30 апреля, на различных участках линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск наблюдались скопления и перемещения живой силы и военной техники противника.
С целью оценки оперативной обстановки на передовой 3 мая состоялся мониторинг миссии ОБСЕ, который прошел без нарушений и в соответствии с утвержденным графиком.
В целом с 29-го апреля по 5-е мая на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня более 200 раз. За указанный период противник произвел в сторону армянских позиций более 3000 выстрелов.
“Подразделения Армии обороны продолжают выступать на передовой в роли диктующего, уверенно выполняя поставленную перед ними боевую задачу”, – отмечается в сообщении.