Գնդապետ Դանիելյանի գործողություններն անհասկանալի են. ֆինանսական խնդիրներ չունեցող անձն ինչո՞ւ է դիմել ավազակային հարձակման 05/05/2018   13:08  |  Քրեական խրոնիկոն
Մայիսի 3-ին HSBC բանկի «Կոմիտաս» մասնաճյուղի վրա կատարված զինված ավազակային հարձակման, երկու անձի սպանության, ևս մեկի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու մեջ մեղադրվող ոստիկանության գնդապետ Դանիել Դանիելյանի կողմից նման քայլի դիմելու պատճառներն անհասկանալի են:
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցներում գնդապետի ծանոթները, ովքեր դրական են արտահայտվում Դանիելյանի մասին, զարմացած են, կատարվածը դժվարությամբ են մեկնաբանում:
Նրանք նշում են, որ Դանիելյանի ընտանիքն ապահովված է եղել, նորմալ ապրել են, կինն ու դուստրը մեքենաներ ունեն, վերանորոգված և կահավորված գեղեցիկ տուն: Թեև վարկեր ևս ունեցել է. «Բայց այսօր բոլորը գրեթե վարկ ունեն»,- նշում էին գնդապետի ծանոթները:
Մեզ հայտնի դարձավ նաև, որ Դանիել Դանիելյանի ընտանիքը վերջերս է վերադարձել Դուբայից, որտեղ մեկնել էին իրենց հանգիստն անցկացնելու նպատակով:
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ բանկից ավազակային հարձակում կատարելուց հետո պարզվել է, որ հափշտակվել է տարբեր արտարժույթի թղթադրամներ՝ 79.200.000 ՀՀ դրամ, 110.000 ԱՄՆ դոլար, 39.690 եվրո, 242.240 ՌԴ ռուբլի, 2.980 կանադական դոլար, 200 ավստրալիական դոլար և 700 ՄԱԷ դիրհամ:
Զինված և դիմակավորված հափշտակություն կատարելուց հետո գնդապետը փախուստի է դիմել, սակայն նրան չի հաջողվել հեռու գնալ, արագորեն վնասազերծել են, իսկ հափշտակված գումարը թափվել էր դեպքի վայրում:
Նշեն նաև, որ Դանիելյանի կողմից կարաբինից կրակելու հետևանքով սպանվել է հիշյալ մասնաճյուղում իր ծառայողական պարտականություններն իրականացնող անվտանգության աշխատակից Խաչատուր Գալստյանը, ինչից հետո նա դանակով հարվածել է անվտանգության մյուս աշխատակցին` Արամ Մկրտչյանին և բանկից հափշտակված գումարով փորձել է փախուստի դիմել, սակայն այդ ամենից հետո էլ կարաբինից կրակել է նաև իրեն հետապնդող` ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ գնդի ոստիկան Արա Շախգուլյանի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով նա ևս մահացել է:
Նշենք նաև, որ փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ և 8-րդ կետերով, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Что заставило полковника Полиции Армении пойти на вооруженное ограбление банка? 05/05/2018   13:48  |  Криминальная хроника
Причины, побудившие полковника Полиции Даниела Даниеляна совершить вооруженное нападение на филиал банка HSBC, расположенный на перекрестке проспекта Комитаса и улицы Гюльбенкяна в Ереване, непонятны.
Знакомые полковника в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” отзывались о нем положительно, выражали удивление по поводу произошедшего и с трудом комментировали случившееся.
Они рассказали, что семья Даниеляна жила в достатке. Жена и дочь владеют автомобилями, живут в отремонтированном и обставленном доме, хотя у них были и кредиты. “Но у кого сейчас нет кредитов”, - заявили знакомые полковника.
Агентству также стало известно, что семья Даниела Даниеляна недавно вернулась из Дубая, где проводила свой отдых.
По сведениям “ФактИнфо”, грабитель в маске похитил из банка 79.200.000 драмов, 110.000 долларов США, 39.690 евро, 242.240 рублей, 2.980 канадских долларов, 200 австралийских долларов и 700 дирхамов.
После этого полковник попытался скрыться с места происшествия, однако ему не удалось далеко уйти. Его быстро обезвредили.
Даниелян открыл стрельбу из карабина, в результате которой погиб сотрудник службы безопасности банка Хачатур Галстян, после чего ранил ножом охранника Арама Мкртчяна и с похищенной из банка суммой пытался сбежать. Пытаясь скрыться, Даниелян выстрелил из карабина и в полицейского Ара Шахгуляна, который его преследовал. От полученного ранения Шахгулян скончался.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 175(“Разбой, совершенный в целях хищения имущества в особо крупных размерах”), пункту 8 части 2 статьи 104(“Убийство, совершенное из корыстных побуждений, заказное, а также сопряженное с вымогательством, разбоем или бандитизмом”) и статьям 34-104(“Покушение на убийство”) и 235(“Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств”) УК РА.