Խորհրդարանն ընտրել է ԱՀ վերաքննիչ դատարանի նախագահին 03/29/2018   16:59  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետուըյան Ազգային ժողովը մարտի 29-ին գումարել է 7-րդ նստաշրջանի հերթական լիագումար նիստը:
Խորհրդարանը, նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը հաստատելուց հետո, քննարկել է վերաքննիչ դատարանի նախագահ նշանակելու հարցը: Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանը վերաքննիչ դատարանի նախագահի պաշտոնում Ազգային ժողովին է առաջարկել Գերագույն դատարանի դատավոր Արսեն Հայրապետյանի թեկնածությունը: Թեկնածուն պատգամավորներին է ներկայացրել իր կենսագրությունից և աշխատանքային գործունեությունից որոշակի տվյալներ, որից հետո պատգամավորները հարցեր են ուղղել նրան և անցել գաղտնի քվեարկության:
Ամփոփելով գաղտնի քվեարկության արդյունքները՝ ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Ռամելա Դադայանը նշել է, որ քվեարկությանը մասնակցել են նիստին ներկա բոլոր 26 պատգամավորները, ովքեր քվեարկել են 20 կողմ, 6 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ: Քվեարկության արդյունքներով խորհրդարանն ընդունել է որոշում՝ Արսեն Հայրապետյանին ԱՀ վերաքննիչ դատարանի նախագահ նշանակելու մասին: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ԱԽ ԱԺ-ից։
Արսեն Հայրապետյանն ունի երկար տարիների դատախազական աշխատանքի փորձ,իսկ դատարանում աշխատում է 2011 թվականից։
Այսպես՝ նա ծնվել է 1973 թվականի հուլիսի 19-ին, ԼՂԻՄ Մարտունի քաղաքում: 1990 թվականին ավարտել է Ստեփանակերտի թիվ 3 միջնակարգ դպրոցը: 1995 թվականին ավարտել է Ուկրաինայի պետական իրավաբանական ակադեմիայի ցերեկային բաժինը, 2004 թվականին` Արցախի պետական համալսարանի տնտեսագիտություն ֆակուլտետի հեռակա բաժինը: 1995-99 թվականներին աշխատել է Խարկովի մարզային դատախազությունում` Խարկովի միջշրջանային դատախազության դատախազի օգնականի ստաժոր, այնուհետև` քննիչ և ավագ քննիչ: 1999-2011 թվականներին` աշխատել է ԼՂՀ դատախազության համակարգում` 1999-2001 թթ.` ԼՂՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևորագույն գործերով քննիչ, 2001-2003 թթ.` ԼՂՀ գլխավոր դատախազության հատկապես կարևորագույն գործերով ավագ քննիչ,2003-2006 թթ.` ԼՂՀ գլխավոր դատախազության քննչական բաժնի պետ, 2006-2008 թթ.` Մարտունու շրջանի դատախազ,2008-2011 թթ.` ԼՂՀ գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ: Արդարադատության 2-րդ դասի խորհրդական է: 2011թ. մարտի 23-ին ԼՂՀ Ազգային ժողովի կողմից նշանակվել է ԼՂՀ Գերագույն դատարանի դատավոր: Ամուսնացած է: Ունի երկու երեխա:
20:31 26/03/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ում Գերմանիայի նախկին դեսպանը հանդիպումներ է ունեցել Արցախի բարձրագույն ղեկավարության հետ
19:30 28/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Հանրապետության խորհրդարանում մեկնարկել են 7-րդ նստաշրջանի աշխատանքները
20:33 26/02/2018  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱրցախի ԱԳՆ-ն բարձր է գնահատում Նիդերլանդների խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության մասին ընդունած որոշումը
22:41 19/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱՀ ԱԳՆ-ն մեկնաբանել է Ֆրանսիա Արցախի քաղաքացիների մուտքը չթույլատրելու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի կոչը
21:30 31/08/2017  |  ՄարզականԱրցախը երկու նորեկ ունի (լուսանկար)
14:56 01/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Մարտունու շրջանում այսօր մեկնարկեց «Գիտելիքը ուժ է» ամառային դպրոց-ճամբարը
15:14 31/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության օրվան նվիրված տոնակատարությունների հանձնաժողովը գումարել է իր առաջին նիստը

Парламент Арцаха назначил председателя Апелляционного суда республики 03/29/2018   17:28  |  Лента новостей
Национальное собрание Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики) 29-го марта созвало очередное пленарное заседание 7-ой сессии.
Как сообщает пресс-служба парламента Арцаха, после утверждения повестки сессии и заседания парламент рассмотрел вопрос о назначении председателя Апелляционного суда. Председатель Высшего судебного совета Гаяне Григорян предложил Национальному собранию кандидатуру судьи Верховного суда Арсена Айрапетяна на должность председателя Апелляционного суда. Кандидат представил депутатам некоторые данные о своей биографии и трудовой деятельности, после чего депутаты задали ему вопросы и перешли к тайному голосованию.
Подводя итоги тайного голосования, председатель счетной комиссии НС Рамела Дадаян отметила, что в голосовании приняли участие все 26 депутатов. За кандидатуру Айрапетяна проголосовали 20 депутатов, "против"-  6 парламентариев. По итогам голосования парламент принял постановление о назначении Арсена Айрапетяна председателем Апелляционного суда Республики Арцах.
Затем председатель Общественной телерадиокомпании Республики Арцах Норек Гаспарян представил на рассмотрение Национального собрания сообщение о деятельности телерадиокомпании за 2017 год и ответил на вопросы депутатов касательно подготовки специалистов, получаемых доходов, телерадиопродукции и сферы в целом.
Перейдя к законодательным проектам, парламент рассмотрел представленный первым заместителем министра охраны природы и природных ресурсов Республики Арцах Артуром Габриеляном пакет проектов законов Республики Арцах "О внесении изменений и дополнений в Кодекс о недрах Нагорно-Карабахской Республики", «О внесении дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об отходах"» и «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О природоохранительных платежах и платежах за природопользование". Согласно представленному Артуром Габриеляном обоснованию, принятие проектов законов "О внесении изменений и дополнений в Кодекс о недрах Нагорно-Карабахской Республики" обусловлено регулированием правовых отношений, связанных с управлением недропользовательскими отходами и их объектами, а принятие проекта закона НКР «О внесении дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О природоохранительных платежах и платежах за природопользование" – необходимостью выплаты роялти (выплата, выплачиваемая в государственный бюджет с целью компенсации использования металлических полезных ископаемых, а также за высокую прибыльность, возникающую от реализации этих ископаемых и продукции, получаемой в результате их переработки) в случае переработки недропользовательских отходов с целью извлечения металлов.
По итогам голосования Национальное собрание приняло проект.
Под занавес пленарного заседания с депутатскими заявлениями выступили депутаты Гагик Багунц, Айк Ханумян и Рамела Дадаян.