Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Ժնեւում մասնակցում է Միջխորհրդարանական միության 138-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին 03/26/2018   10:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակությունը՝ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորությամբ, մարտի 24-ից 28-ը Ժնեւում (Շվեյցարիա) մասնակցում է Միջխորհրդարանական միության 138-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Վեհաժողովի աշխատանքների շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգի հետ:
Հանդիպումը կայացել է գլխավոր քարտուղարի նախաձեռնությամբ: Քննարկվել են Միության աշխատանքների ընթացքին, դրանց արդյունավետության բարձրացման ուղիներին, Միության կանոնադրության փոփոխություններով առաջարկվող բարեփոխումներին առնչվող հարցեր: Արա Բաբլոյանը Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղարին առաջարկել է քննարկել Հայաստանում Միության գործունեության շրջանակներում միջոցառումներ անցկացնելու հնարավորությունը:
Հայաստանի խորհրդարանականները մասնակցել են տարբեր հանձնաժողովների, մասնավորապես Կին խորհրդարանականների ֆորումի, Առողջապահության հարցերի խորհրդակցական խմբի, Մարդու իրավունքների հանձնաժողովի, Խաղաղության եւ միջազգային անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի աշխատանքներին:
Պատվիրակության կազմում են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ Սամվել Նիկոյանը, Շուշան Սարդարյանը, Լենա Նազարյանը, Շաքե Իսայանը, Կարեն Ավագյանը եւ ՀՀ Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը:

Делегация парламента Армении участвует в работе 138-й Ассамблеи МПС в Женеве 03/26/2018   11:02  |  Лента новостей
Делегация во главе с председателем Национального собрания Армении Арой Баблояном 24-28 марта участвует в работе 138-й Ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС) в Женеве.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, в рамках работы Ассамблеи спикер НС Ара Баблоян встретился с генеральным секретарем МПС Мартином Чунгонгом. Переговоры состоялись по инициативе генсека.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся текущей работы МПС, путей повышения ее эффективности, предлагаемых изменениями Устава реформ. Ара Баблоян предложил генсеку МПС обсудить возможности проведения в Армении мероприятий в рамках деятельности Союза.
Армянские парламентарии приняли участие в работе различных постоянных комитетов, в частности форума женщин-парламентариев, консультативной группы по здравоохранению, по правам человека,   мира и международной безопасности.
В состав делегации вошли депутаты парламента Армении Самвел Никоян, Шушан Сардарян, Лена Назарян, Шаке Исаян, Карен Авагян и руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА Ара Сагателян.