Անչափահասների մասնակցությամբ գործերի քննությամբ զբաղվում են մասնագիտացված քննիչները. Աղվան Հովսեփյան 03/21/2018   12:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի շատ կառույցներում 2014թ.-ից սկսած հատուկ սենյակներ են սարքավորվել անչափահասների մասնակցությամբ քննչական գործողություններ անցկացնելու համար:
Այս մասին «Անչափահասների մասնակցությամբ հանցագործությունների քննությունը» թեմայով գիտագործնական միջազգային համաժողովում ելույթ ունենալով այսօր նշեց ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը:
Ըստ ՔԿ ղեկավարի, տվյալ պահի դրությամբ ամբողջ Հայաստանում այդպիսի քննչական սենյակները 17-ն են:
Քննիչները, երեխաների շահերից ելնելով, անչափահասների մասնակցությամբ որոշ քննչական գործողություններ կատարելու ժամանակ (մասնավորապես, հարցաքննությունների ու առերես հարցաքննությունների) ընդգրկում են ոչ միայն մանկավարժների, այլև հոգեբանների, քանի որ վերջիններս՝ հաշվի առնելով երեխաների հոգեբանա-տարիքային ու վարքագծի առանձնահատկությունները, դրականորեն են ազդում ոչ միայն գործընթացի ու քննչական գործողության արդյունքների վրա, այլև՝ նվազեցնում են երեխային երկրորդային տրավմա պատճառելու հավանականությունը:
Ըստ Աղվան Հովսեփյանի, հատուկ ծրագրով իրականացվել է քննիչների մասնագիտական վերապատրաստում և արդյունքում ՀՀ քննչական կոմիտեում կան անչափահասների մասնակցությամբ գործերի քննությամբ զբաղվող 21 մասնագիտացված քննիչներ:
Այդ կատեգորիայի քրեական գործերի քննության ժամանակ հաշվի են առնվում ինչպես հոգեբանական, մանկավարժական, այնպես էլ անչափահաս տարիքի չհասած անձանց այլ սոցիալական առանձնահատկությունները:

Глава СК Армении: расследованием дел с участием несовершеннолетних занимаются специальные следователи 03/21/2018   12:48  |  Лента новостей
Во многих структурах Следственного комитета Армении с 2014-ого хода оборудованы специальные комнаты для проведения следственных действий с участием несовершеннолетних.Об этом заявил председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян, выступая сегодня на проходящей в Ереване международной научно-практической конференции на тему “Расследование преступлений с участием несовершеннолетних”.
Как сообщил глава СК РА, по положению на данный момент таких комнат в Армении 17.
Следователи, исходя из интересов детей, в ходе проведения некоторых следственных действий с участием несовершеннолетних, (в частности,  допросов и очных ставок) привлекают к работе не только педагогов, но и психологов, поскольку последние, учитывая возрастные психологические и поведенческие особенности, положительно влияют не только на результаты процесса и следственных действий, но и минимизируют вероятность нанесения ребенку вторичной травмы.
По словам Агвана Овсепяна, следователи по специальной программе прошли профессиональную переподготовку, и в итоге в Следственном комитете РА работает 21 следователь, специализирующийся на расследовании дел с участием несовершеннолетних.
В ходе расследования дел этой категории учитываются как психологические, педагогические, так и социальные особенности лиц, не достигших возраста совершеннолетия.