Առաջիկա քառօրյա նիստին ԱԺ-ում կքննարկեն Հրայր Թովմասյանին ՍԴ նախագահ ընտրելու հարցը 03/13/2018   11:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում առաջադրել է Հրայր Թովմասյանի թեկնածությունը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց Ազգային ժողովի  լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչության պետ Արսեն Բաբայանը:
Սահմանադրական դատարանի նախագահի ընտրությունը խորհրդարանում տեղի կունենա գործող կարգով, քանի որ նոր Սահմանադրության անցումային դրույթները դեռևս ուժի մեջ չեն մտել:
Խորհրդարանում Սահմանադրական դատարանի նախագահի ընտրությունը տեղի կունենա առաջիկա քառօրյա նիստի ընթացքում` մարտի 20-23-ը:
Ազգային ժողովը մարտի 2-ին կողմ էր քվեարկել Սահմանադրական դատարանի անդամի պաշտոնում Հրայր Թովմասյանի թեկնածությանը:
Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը ստորագրել է արձանագրություն, որով մարտի 8-ից դադարել են Գագիկ Հարությունյանի լիազորությունները Սահմանադրական դատարանի նախագահի պաշտոնում: Նա ընտրվել է Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամ, ապա՝ նախագահ:
09:36 26/10/2017  |  ՄամուլՍահմանադրական դատարանում սպասվող փոփոխությունների մասով կարծես հստակություն է նկատվում. «Հրապարակ»
09:52 20/10/2017  |  ՄամուլՀրայր Թովմասյանը կփոխարինի ՍԴ անդամ Կիմ Բալայանին, որ հետո փոխարինի ՍԴ նախագահին. «Ժամանակ»
09:06 11/07/2017  |  ՄամուլԳագիկ Հարությունյանը հրաժեշտ կտա պաշտոնին. ՍԴ նախագահի թեկնածուի մի քանի անուն է շրջանառվում. «Հրապարակ»
09:13 13/06/2017  |  ՄամուլՈ՞վքեր են ՍԴ նախագահի թեկնածուները. «Փաստ»
09:24 14/04/2017  |  ՄամուլՀրայր Թովմասյանը՝ ՍԴ նախագա՞հ. «Ժամանակ»
09:24 19/02/2016  |  ՄամուլՍԴ նախագահ Գագիկ Հարությունյանի երկարամյա գործունեության ավարտին քիչ ժամանակ է մնացել. «Իրատես de facto»

Парламент Армении на предстоящей четырехдневке рассмотрит вопрос об избрании Грайра Товмасяна главой КС 03/13/2018   11:54  |  Лента новостей
Председатель Национального собрания Армении Ара Баблоян выдвинул кандидатуру Грайра Товмасяна на должность председателя Конституционного суда РА. Об этом информагентству  “Арменпресс” сказал начальник управления по информации и связям с общественностью парламента Арсен Бабаян.
Выборы председателя Конституционного суда пройдут в парламенте по действующему закону, поскольку переходные положения новой Конституции пока не вступили в силу.
Выборы председателя КС состоятся во время предстоящей четырехдневки – 20-23 марта.
Национальное собрание 2-го марта проголосовало за избрание Грайра Товмасяна членом Конституционного суда. Спикер НС Ара Баблоян подписал протокол, согласно которому с 8-го марта прекращены полномочия Гагика Арутюняна на посту председателя Конституционного суда.
Он был избран членом Высшего судебного совета, а затем его председателем.
10:54 05/11/2014  |  Пресса“Жоховурд”: Грайр Товмасян может быть освобожден от занимаемой должности
10:06 08/05/2014  |  Пресса“Жоговурд”: Грайра Товмасяна могут назначить руководителем аппарата НС Армении
16:24 20/12/2013  |  Лента новостейИнформационно-аналитический портал “Фактинфо“ удостоился благодарственной грамоты министра юстиции Армении