Շոայի հիմնադրամի արխիվում կներառվի Հայոց ցեղասպանության վերապրածների վկայությունների մեծ հավաքածուն 03/09/2018   12:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Շոայի հիմնադրամն այսուհետ իր արխիվում կունենա Հայոց ցեղասպանության վերապրածների վկայությունների ամենամեծ հավաքածուներից մեկը, որը տասնամյակներ շարունակ հավաքագրել է ամերիկաբնակ հայ պատմաբան, դոկտոր Ռիչարդ Կիրակոսյանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է PR Newswire-ը:
Մարտի 9-ին կայանալիք հատուկ արարողության ժամանակ Ռիչարդ Հովհաննիսյանի՝ Հայոց ցեղասպանության բանավոր պատմության հավաքածուն պաշտոնապես կհայտարարվի որպես հիմնադրամի Վիզուալ պատմության արխիվի մի մաս:
Այն ներառում է ավելի քան 1000 հարցազրույց: Ձայնագրություններից զատ հավաքածուն ներառում է նաև յուրաքանչյուր վկայությանն ուղեկցող փաստաթղթեր և լուսանկարներ:
Հավաքածուի գերակշիռ մեծամասնությունը ձայնագրվել է հայերենով և միայն 20 տոկոսն է անգլերեն: Կան նաև թուրքերեն և իսպաներեն հարցազրույցներ, որոնք, սակայն, փոքր մաս են կազմում:
Մարտի 9-ին հիմնադրամի արխիվում հանրությանը հասանելի կլինեն միայն 10 վկայություններ՝ յոթն անգլերենով և երեքը հայերենով: Մնացածը կավելացվեն հիմնադրամի բարձր չափանիշներով թվայնացվելուց հետո:
Հովհաննիսյանը, ով ինքն էլ Հայոց ցեղասպանության վերապրածի ժառանգ է, խորապես հավատացած է, որ վկայությունները մեծ կարևորություն ունեն սերունդներին կրթելու, ժխտողականության դեմ պայքարելու հարցում:
Արխիվի կարևորությունն ընդգծել է նաև Շոայի հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Սթեֆան Սմիթը՝ ասելով. «Վիզուալ պատմության արխիվում ավելի մեծ բովանդակություն ավելացնելով՝ մենք հարգում ենք այն մարդկանց հիշատակը, ում կյանքը զուր ընդհատվել է: Այս ձայները կօգնեն վստահեցնելու, որ ապագա սերունդները կսովորեն նրանցից, ովքեր ապրել են Հայոց ցեղասպանության սարսափները»:
Շոայի հիմնադրամի արխիվում Հայոց ցեղասպանության վկայությունների հավաքածուում մեծությամբ երկրորդն է Հոլոքոստի վերաբերյալ վկայություններից հետո:
16:50 04/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԼոս Անջելեսում և Նյու Յորքում Հայոց ցեղասպանության մասին Intent to Destroy ֆիլմը կբարձրանա մեծ էկրան
10:14 06/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր վավերագրական ֆիլմը 1915 թ. ցեղասպանությունը կապում է ադրբեջանցիների կողմից հայերի վերջին սպանությունների հետ. Սասունյան
11:40 23/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգում կֆինանսավորվի Հայոց ցեղասպանության մասին կրթական ծրագիրը

В архиве фонда Шоа будет представлено большое собрание свидетельств переживших Геноцид армян 03/09/2018   13:19  |  Лента новостей
В архиве Фонда Шоа Университета Южной Калифорнии появилось одно из самых больших собраний свидетельств армян, переживших Геноцид. Свидетельства на  протяжении десятилетий собирал американский историк, доктор Ричард Киракосян, передает “Арменпресс” со ссылкой на PR Newswire.
В ходе намеченной 9 марта особой церемонии собрание устных историй Геноцида армян официально будет объявлено частью Архива визуальной истории фонда. Представлено более 1000 интервью.
Помимо записей, сборник свидетельств представляет многочисленные документы и фотографии. Большая часть материала записана на армянском, и только 20% - на английском. 9 марта общественности станет доступно только 10 свидетельств: 7 – на английском языке и 3 – на армянском. Остальные будут представлены после оцифровки. Будучи потомком переживших геноцид, Ованнисян глубоко убежден, что этот материал чрезвычайно важен для потомков, для борьбы против отрицания. Важность архива подчеркнул исполнительный директор Фонда Шоа Университета Южной Калифорнии Стефан Смит.
«Увеличив материал Архива визуальной истории фонда, мы воздаем дань уважения памяти тех, жизнь которых была прервана столь бессмысленно. Эти голоса донесут до грядущих потомков свидетельства тех, кто пережил ужас геноцида», - сказал Смит.
По богатству материала сборник свидетельств переживших Геноцид армян Архива визуальной истории фонда Шоа Университета Южной Калифорнии – второй после аналогического собрания документов о Холокосте.