Սերժ Սարգսյան. Մեր երկիրն այսօր միջազգային բեմահարթակում ներկայանում է որպես վստահելի, կանխատեսելի և պատասխանատու գործընկեր 03/02/2018   11:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձը Դիվանագետի օրվա առթիվ
Հարգելի՛ դիվանագետներ,
Շնորհավորում եմ ձեզ մասնագիտական տոնի կապակցությամբ։
Անկախությունից ի վեր Հայաստանի դիվանագիտությունը կարևոր ձեռքբերումներ է ունեցել, որի արդյունքում մեր երկիրն այսօր միջազգային բեմահարթակում ներկայանում է որպես վստահելի, կանխատեսելի և պատասխանատու գործընկեր: Դրանում իրենց դերակատարումն ունեն արտաքին գործերի նախարարության կենտրոնական ապարատում և արտերկրում գործող շուրջ վեց տասնյակ ներկայացուցչություններում աշխատող դիվանագետները։ Ձեր նվիրումը և աշխատանքը նկատելի է և գնահատված։
Հայ դիվանագետներից մեծ են ակնկալիքները՝ մեր երկրի խաղաղ և կայուն զարգացման համար համապատասխան պայմանների ապահովման, միջազգային ասպարեզում Հայաստանի հեղինակության ամրապնդման և մեր ժողովրդի համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերի լուծման ջանքերում։ Մենք դեռ շատ անելիք ունենք՝ հատկապես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման և Արցախի ժողովրդի ազատ ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչման ուղղությամբ։
Ինչպես նախորդ տարիներին, 2018 թվականին ևս մեր դիվանագիտական օրակարգը բավականին հագեցած է լինելու։ Հոկտեմբերին Երևանը հյուրընկալելու է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթնաժողովը, որն իր ծավալով, համոզված եմ՝ նաև արդյունքներով, աննախադեպ է լինելու անկախ Հայաստանի պատմության մեջ: Ակնկալում եմ, որ ձեր հաստատակամությամբ և ավյունով նպաստելու եք այդ միջոցառումը բարձր մակարդակով անցկացնելուն:
Մաղթում եմ ձեզ արդյունավետ գործունեություն, ուժ ու եռանդ Հայաստանի Հանրապետությանը ծառայելու ձեր առաքելության մեջ` հանուն մեր հայրենիքի անվտանգ և բարեկեցիկ ապագայի։

Серж Саргсян: Армения на международной арене выступает как надежный, предсказуемый и ответственный партнер 03/02/2018 12:28 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня, 2 марта, направил поздравительное послание по случаю Дня дипломата. Текст послания приводит пресс-служба главы государства.
Поздравив дипломатов с профессиональным праздником, президент отметил, что с момента обретения независимости, дипломатия Армении зафиксировала важные достижения, в результате чего наша страна в настоящее время на международной арене выступает как надежный, предсказуемый и ответственный партнер.
В этом, как указал он, свою роль играют и дипломаты, работающие в центральном аппарате министерства иностранных дел и около 60 представительствах, действующих за рубежом.
“Ваша преданность и работа заметны и ценятся. С армянскими дипломатами связываются большие ожидания в усилиях по обеспечению соответствующих условий для мирного и стабильного развития нашей страны, укреплению авторитета Армении на международной арене и решению жизненно важных для нашего народа вопросов. Нам еще многое предстоит сделать, особенно в направлении мирного урегулирования карабахского конфликта и международного признания права народа Арцаха на свободное самоопределение”, - говорится в послании.
По словам главы президент Армении, как в предыдущие годы, так и в 2018 году дипломатическая повестка дня страны будет достаточно насыщенной.
“В октябре в Ереване пройдет саммит Международной организации Франкофонии, который по своему масштабу, я убежден и что по своим результатам, будет беспрецедентным в истории независимой Армении. Рассчитываю, что вы своей упорством и энтузиазмом окажете содействие в проведении данного мероприятия на высоком уровне”, -сказал президент.