Հայաստանում հստակեցնում են լրագրողի աշխատանքը խոչընդոտելու համար քրեական պատասխանատվությունը 03/01/2018   13:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարությունը հավանություն տվեց «Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին, որով հստակեցվում է լրագրողի մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու համար նախատեսված քրեական պատասխանատվության սկզբունքը: ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը նշեց, որ դատախազության ուսումնասիրությունները ցույց են տվել՝ լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությունը խոչընդոտելու համար որոշ դեպքերում օրենքում առկա են թերացումներ:
«Դրանք հնարավորություն չեն ընձեռում պայքար վարել հատկապես այն դեպքերում, երբ դա զուգակցվում է լրագրողի կամ նրա մերձավորի կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնության հետ: Այդ իսկ պատճառով առաջարկվում է փոփոխություն կատարել քրեական օրենսգրքում: Միաժամանակ, վեր են հանվել մի շարք այլ հոդվածներում ևս առկա թերացումներ, մասնավորապես, այլընտրանքային աշխատանքային ծառայողի կողմից ծառայության հետ կապված թերացումներ, որոնք ևս շտկվելու են»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Դավիթ Հարությունյանը:
Ըստ հիմնավորման՝ առաջարկվող կարգավորման նպատակն է առավել հստակեցնել օրենսգրքի համապատասխան մասի դիսպոզիցիան՝ քրեորեն պատժելի համարելով լրագրողի մասնագիտական օրինական գործունեությանը խոչընդոտելը կամ նրան տեղեկություններ տարածելուն կամ տարածելուց հրաժարվելուն հարկադրելը, որը կատարվել է լրագրողի կամ նրա մերձավորի կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելով կամ դա գործադրելու սպառնալիքով` անկախ հանցակազﬕ սուբյեկտի հասարակ կամ հատուկ լինելու հանգամանքից:

В Армении вносят ясность в закон об уголовной ответственности за воспрепятствование работе журналистов 03/01/2018 13:31 | Лента новостей
Правительство Армении на заседании в четверг, 1-го марта, одобрило проект закона РА о внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс страны, которым уточняется принцип уголовной ответственности, предусмотренной за воспрепятствование профессиональной деятельности журналистов.
Министр юстиции Армении Давид Арутюнян отметил, что проведенные Прокуратурой исследования выявили ряд недочетов в законе.
“Они не позволяют вести борьбу особенно в тех случаях, сопряженных с применением в отношении журналистов или их близких опасного для жизни и здоровья насилия. По этой причине предлагается внести изменения в Уголовный кодекс. Одновременно выявлены и другие упущения в ряде статей, которые нуждаются в устранении”, - приводит слвоа министра “Арменпресс”.
Согласно обоснованию, цель предлагаемых изменений – максимально уточнить диспозицию соответствующей части Кодекса, признав уголовно наказуемым воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналистов или принуждение его к распространению или отказу от распространения сведений, которое было совершено с применением в отношении журналистов или их близких опасного для жизни и здоровья насилия или под угрозой его применения.