Հայ-թուրքական արձանագրությունները չեղյալ հայտարարվեցին 03/01/2018   16:48  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հաշված րոպեներ առաջ չեղյալ հայտարարվեցին հայ-թուրքական արձանագրությունները, որոնց նախաստորագրոումը տեղի էր ունեցել 2009 թվականի հոկտեմբերի 10-ին։ Այս մասին տեղեկանում ենք yerkirmedia.am-ից:
Քիչ առաջ Հայաստանի նախագահական նստավայրում կայացած Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստում արձանագրությունները չեղարկելու մասին հայտարարեց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Այդ մասին լրատվամիջոցի հարցմանն ի պատասխան նախագահի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Հակոբյանը հաստատեց տեղեկությունը՝ խոստանալով մանրամասներ ներկայացնել ավելի ուշ։
Խորհրդարանը արդեն վաղը քվեարկելու է ՀՀ նախագահի պաշտոնում Արմեն Սարգսյանի թեկնածությունը, եւ Հայաստանը գարունը սկսում է համահայկական դժգոհության տեղիք տված այդ արձանագրություններից ազատված։
Հիշեցնենք, որ 2009-ի հոկտեմբերի 10-ին Ցյուրիխում ստորագրված արձանագրությունները պետք է վավերացվեին 2 երկրների խորհրդարանների կողմից, համաձայն փաստաթղթի՝ «ողջամիտ ժամկետներում»։ Սակայն Թուրքիան տեւական ժամանակ երկարաձգում էր վավերացման ժամկետները, դեռ ավելին՝ պարբերաբար նախապայմաններ էր առաջ քաշում։ Արդյունքում՝ Հայաստանի նախագահը խորհրդարանից ետ կանչեց արձանագրությունները, սակայն մինչեւ 2018 թվականի մարտի 1-ը թողել էր Հայաստանի ստորագրությունը փաստաթղթի տակ։
17:53 06/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-թուրքական արձանագրությունների գործընթացը ցույց տվեց երկու երկրների մոտեցումներն իրենց ժողովուրդների ապագային. Բաբլոյան

Армяно-турецкие протоколы объявлены недействительными - СМИ 03/01/2018   17:06  |  Актуальная тема
Парафированные в октябре 2009 года армяно-турецкие протоколы объявлены недействительными. Об аннулировании протоколов сообщил президент Армении Серж Саргсян на состоявшемся немногим ранее в резиденции главы государства заседании Совета национальной безопасности протоколы. Эту информацию в ответ на запрос yerkirmedia.am подтвердил пресс-секретарь президента Владимир Акопян.
Напомним, президент Армении Серж Саргсян, выступая в сентябре на 72-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН в штаб-квартире Организации в Нью-Йорке, заявил, что правительство Турции выдвигает абсурдные предусловия для их ратификации, которые совершенно не вытекают из буквы и духа протоколов.
"Я выразил чёткое отношение армянского народа ко всему этому три года назад с этой высокой трибуны. Сейчас пришло время дать дополнительное разъяснение. Руководство Турции ошибается, если думает, что оно может вечно держать в заложниках эти документы и ратифицировать по удобному для них случаю. Переговоры по протоколам велись в нынешних условиях, для нахождения решений существующих проблем. В условиях продолжительного отсутствия какого-либо позитивного сдвига в направлении претворения в жизнь двух армяно-турецких протоколов Армения объявит эти два протокола ничтожными, и мы вступим в весну 2018 года без этих протоколов", - отметил Серж Саргсян.Серж Саргсян: Армения объявит армяно-турецкие протоколы ничтожными