Առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցը Հայաստան է տեղափոխվել մաքսանենգ ճանապարհով. մեղադրանք է առաջադրվել 7 անձի 02/26/2018   15:39  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով 7 անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ առանձնապես խոշոր չափերով թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությամբ զբաղվելու համար: Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական գործողությունների արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել է առանձնապես խոշոր չափերի թմրամիջոց, պարզվել է թմրամիջոցների շրջանառության մեջ ներգրավված 7 անձի ինքնություն, հստակեցվել նրանցից յուրաքանչյուրի գործողությունները, առաջադրվել մեղադրանքներ:
Մասնավորապես՝ նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել, որ թմրամիջոցները Հայաստան են ներկրվել Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից՝ մաքսանենգ ճանապարհով: Թմրամիջոցների ներկրումը կազմակերպել են ԻԻՀ քաղաքացիները՝ օգտագործելով տարբեր հնարքներ՝ այն թաքցնելով ավտոբուսներով ՀՀ ներկրված կենցաղային տեխնիկայի մեջ, ինչպես նաև՝ իրենց իսկ մարմնում, ապա՝ տեղափոխել ՀՀ-ում վարձակալված բնակարան: Թմրամիջոցներն իրացվել են ՀՀ քաղաքացիների, որոնք էլ իրենց հերթին այն վաճառել են տարբեր անձանց:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա մեղադրանք է առաջադրվել 7 անձի, որոնից 3-ը ԻԻՀ քաղաքացիներ են, 4-ը՝ ՀՀ:
Այսպես՝ ԻԻՀ 3 քաղաքացիներից առաջինին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական 267.1-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ) և 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, երկրորդին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով և 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, երրորդին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով. նրանցից երկուսի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
ՀՀ քաղաքացիներից երկուսին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, երրորդին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 266-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով,  266-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և 268-րդ հոդվածի 1-ին մասով, չորրորդին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 268-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով. նրանցից երեքի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանավորումը:
Քրեական գործի շրջանակներում, օրենքով սահմանված կարգով, կատարվել են խուզարկություններ մի շարք անձանց բնակավայրերում, Կենտրոն վարչական շրջանի տարածքում գործող գիշերային ակումբներից մեկում։ Արդյունքում հայտնաբերվել և առգրավվել են առանձնապես խոշոր չափերով տարբեր տեսակի թմրամիջոցներ, այդ թվում՝ հոգեմետ նյութեր, «Մարիխուանա», ինչպես նաև՝ շուրջ 381 գրամից ավել «Մեթամֆետամին» տեսակի թմրամիջոց, որի 1 գրամը Հայաստանի «սև շուկայում» իրացվում է 100.000 ՀՀ դրամի շրջանակում։
Նկատի ունենալով, որ Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի կողմից ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել թմրամիջոցների՝ մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստան տեղափոխվելու մասին՝ քրեական գործն ուղարկվել է դատախազություն՝ քննչական ենթակայության հարցը որոշելու համար։
Ծանուցում. ՀՀ քրեական օրենսգրքի հավելված 1-ի համաձայն՝ «Մեթամֆետամինի» 1.5 գրամից ավելը համարվում է առանձնապես խոշոր չափ։

Семерым фигурантам дела о контрабандном ввозе наркотиков в Армению предъявлены обвинения 02/26/2018   16:18  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления Следственного комитета РА по Еревану, семерым лицам предъявлено обвинение в занятии незаконным оборотом наркотических средств. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Ранее ведомство сообщило, что  в результате крупномасштабных следственных и оперативно-розыскных мероприятий, предпринятых по уголовному делу, расследуемому следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен следственного управления Следственного комитета РА по Еревану, были обнаружены и изъяты наркотические средства в особо крупных размерах, установлены личности семерых лиц, вовлеченных в незаконный оборот наркотиков, индивидуализированы действия каждого из них, предъявлены обвинения.
В частности, в ходе предварительного следствия добыты фактические данные о том, что наркотики были ввезены в Армению из Исламской Республики Иран(ИРИ) контрабандным путем. Ввоз наркотиков был организован гражданами ИРИ с помощью различных ухищрений: их прятали в бытовой технике, импортируемой в РА на автобусе, а также в своем теле, а затем перевозили в арендованную в РА квартиру. Наркотики сбывали гражданам РА, которые, в свою очередь, продавали их различным лицам.
На основе добытых достаточных доказательств обвинения предъявлены 7 лицам, трое из которых – граждане ИРИ, а четверо – граждане Республики Армения(РА).
Так,  первому из трех граждан ИРИ предъявлено обвинение по пункту 1 части 4 статьи 267.1(2 эпизода) и пункту 2 части 3 статьи 266 Уголовного кодекса РА, второму - по пункту 1 части 4  статьи 267.1 и пункту 2 части 3 статьи 266 Уголовного кодекса РА, третьему – пункту 2 части 3 статьи 266 Уголовного кодекса РА. В отношении двоих из них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Двум гражданам Армении предъявлено обвинение по пункту 2 части 3 статьи 266 Уголовного кодекса РА, третьему - пункту 2 части 2 статьи 266, пункту 2 части 3 статьи 266 и части 1 статьи 268 Уголовного кодекса РА, а четвертому – по пункту 2 части 2 статьи 268 Уголовного кодекса РА. В отношении троих из них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
В рамках уголовного дела в установленном законом порядке были проведены обыски в квартирах ряда лиц и в одном из ночных  клубов, действующих на административной территории Кентрон. В результате были обнаружены и изъяты различные наркотические средства в особо крупных размерах, в том числе  психотропные вещества, марихуана, а также метамфетамин весом более 381 грамма, один грамм которого на «черном рынке» Армении стоит примерно 100.000 драмов.
"С учетом того, что в результате предпринятых следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен крупномасштабных следственных действий было добыто достаточно доказательств о контрабандном провозе наркотиков в Армению, уголовное дело направлено в Прокуратуру для решения вопроса о подследственности", - отмечается в сообщении.
Примечание: Согласно 1-му приложению к Уголовному кодексу РА, свыше 1,5 грамма метамфетамина считается особо крупным размером.