Կրծքերի մեծացումը կամ փոքրացումը հասանելի կլինի նաև աղքատների համար 02/26/2018   13:03  |  Անցուդարձ
Հնդկաստանի իշխանությունները կթույլատրեն աղքատ կանանց կրծքի պլաստիկ վիրահատություն կատարել՝ պետության հաշվին: Այդ մասին գրում է «Times of India»-ն:
Կանայք կարող են անվճար մեծացնել կամ փոքրացնել իրենց կրծքերը, եթե անգամ գումար չունեն, իսկ վիրահատությունները կկատարվեն պետական բժշկական հիվանդանոցում, որը կառուցվել է Թամիլնադ նահանգում՝ Առողջապահության նախարարության կողմից:
«Ինչու էսթետիկ վիրաբուժությունը հասանելի չպետք է լինի աղքատների համար,- հարցը բարձրացրել է բժիշկ Բասկարը՝ նշելով,- Եթե մենք չաջակցենք՝ կանայք կդիմեն վտանգավոր միջոցների կամ մեծ պարտքեր կկուտակեն»:
Սակայն, ինչպես գրում է աղբյուրը, ոչ բոլորի կողմից է հավանության արժանացել գաղափարը, կարծիքներ են հնչել, որ իշխանություններն անիմաստ մեծ գումարներ կծախսեն, իշխանության փողերը հատկացված են հիվանդություններից բուժման նպատակով և ցավալի է, որ կյանքեր փրկելուն ուղղված վիրահատությունների փոխարեն կենտրոնացել են գեղեցկության վրա:
Սկզբնական շրջանում վիրահատությունների համար գումարներ կհատկացվի Առողջապահության նախարարության ֆոնդից, իսկ հետագայում իշխանությունները նախատեսում են ֆինանսական օգնության նպատակով դիմել «United India» պետական ապահովագրական ընկերությանը:
21:24 21/02/2018  |  ԱնցուդարձՀոգեւորականը սելֆին մեղք է համարել
11:42 18/02/2018  |  ԱնցուդարձԻնչո՞ւ չարժե սմարթֆոնը զուգարան տանել
17:39 12/02/2018  |  Հետաքրքիր է իմանալԿալիֆորնիայում սուրճը կարող են ճանաչել քաղցկեղածին ըմպելիք
19:20 08/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀարյուր մլն մեգատոննա կազմող պայթյունը բերել է երկրաշարժերի համաճարակի
16:27 08/02/2018  |  Հետաքրքիր է իմանալՍպիտակաձավար, օսլա և ջուր. ի՞նչ գարշելի բան են գտել փորձագետները երշիկի մեջ
11:36 04/02/2018  |  Անցուդարձ40-ամյա հարսնացուն քնած է մնացել իր հարսանիքի օրը եւ փեսացուն լքել է նրան
18:02 20/01/2018  |  Հետաքրքիր է իմանալՉափավո՞ր խմել, թե՞ առհասարակ չխմել. գիտնականները տարակարծիք են

Бедные женщины в Индии смогут увеличить или уменьшить грудь за счет государства 02/26/2018 13:09 | Из жизни
Индийские власти позволят бедным женщинам делать пластику груди за счет государства, пишет Lenta.ru со ссылкой на Times of India.
Клиника бесплатной пластической хирургии при государственном медицинском колледже Стэнли (Government Stanley Medical College) была создана министерством здравоохранения штата Тамилнад. В ней женщины смогут увеличить или уменьшить себе грудь, даже если у них нет на это денег.
«Почему эстетическая хирургия должна быть недоступна для бедных? — сказал министр здравоохранения штата доктор Виджая Баскар (Vijaya Baskar). — Если мы не посодействуем, женщины будут обращаться к опасным методам или влезать в большие долги».
Далеко не все пришли в восторг от такой инициативы. Некоторые эксперты в сфере здравоохранения считают, что власти напрасно потратят деньги. «Эта затея выглядит популистской (…) Государственные средства предназначены для лечения болезней, — прокомментировал решение министерства доктор С. Эланго (S Elango). — Грустно, что вместо операций, спасающих жизни, мы сосредоточены на красоте».
В первое время средства на операции будут выделяться из фонда министерства. В дальнейшем власти планируют обратиться за финансовой поддержкой к государственной страховой компании United India.