Քննարկվել են ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Իսրայելի Կնեսեթի աշխատակազմերի միջեւ փոխգործակցության զարգացման հարցեր 02/21/2018   16:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանն Իսրայելի Կնեսեթում ընթացող խորհրդարանների աշխատակազմերի գլխավոր տնօրենների եւ գլխավոր քարտուղարների միջազգային համաժողովի շրջանակում առանձին աշխատանքային քննարկում է ունեցել Կնեսեթի գլխավոր տնօրեն Ալբերտ Սախարովիչի հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ Կնեսեթի մի շարք ստորաբաժումների ղեկավարներ, այդ թվում նաեւ հետազոտությունների եւ տեղեկատվության կենտրոնի ղեկավարն ու Կնեսեթի մամուլի խոսնակը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են ՀՀ Ազգային ժողովի եւ Իսրայելի Կնեսեթի աշխատակազմերի միջեւ համագործակցության զարգացմանը եւ փորձի փոխանակման անհրաժեշտությանը վերաբերող հարցերի:
Ալբերտ Սախարովիչը փորձի լայնածավալ փոխանակման պատրաստակամություն է հայտնել, այդ թվում աշխատակազմի թե՛ առանձին եւ թե՛ բոլոր ստորաբաժանումների մակարդակով:
Ստորաբաժանումների ղեկավարների հետ քննարկումների առանցքում է եղել փորձագիտական ծառայությունների մատուցման եւ տեղեկատվության տրամադրման, ինչպես նաեւ խորհրդարանական վերահսկողության կազմակերպման ու իրականացման իսրայելական փորձը: Նշենք, որ Կնեսեթի հետազոտությունների եւ տեղեկատվության կենտրոնում աշխատում է շուրջ 36 մասնագետ: Հանդիպումների ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել խորհրդարանների աշխատակազմերի ստորաբաժանումների անմիջական համագործակցության եւ փորձագետների փոխայցերի կազմակերպման վերաբերյալ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը մասնակցում է Իսրայելի Կնեսեթում փետրվարի 20-22-ն անցկացվող խորհրդարանների աշխատակազմերի գլխավոր տնօրենների եւ գլխավոր քարտուղարների միջազգային համաժողովին, որին մասնակցում են 25 երկրների խորհրդարանների ու միջազգային խորհրդարանական կազմակերպությունների շուրջ 50 բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվում են մասնավորապես հանրության համար խորհրդարանների մատչելիության, օրենսդրական աշխատանքի թափանցիկության ու հրապարակայնության, գործադիրի նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողության թեմաները:

Ара Сагателян обсудил с Альбертом Сахаровичем вопросы развития сотрудничества между аппаратами парламента Армении и Кнессета Израиля 02/21/2018   17:27  |  Лента новостей
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата Национального собрания Армении Ара Сагателян в рамках проводимой в Кнессете Израиля международной конференции генеральных директоров и генеральных секретарей аппаратов парламентов провел рабочие обсуждения с генеральным директором Кнессета Альбертом Сахаровичем.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, на встрече присутствовали также руководители ряда структур Кнессета, в том числе руководитель Центра  исследований и информации и пресс-секретарь Кнессета.
В ходе встречи стороны обратились к вопросам развития сотрудничества и обмена опытом между аппаратами НС РА и Кнессета Израиля.
А.Сахарович выразил готовность к широкому обмену опытом, в том числе на уровне как отдельных, так и всех подразделений аппарата.
В обсуждениях с руководителями подразделений ключевым был израильский опыт предоставления экспертных услуг и информации, а также организации и осуществления парламентского контроля. В Центре  исследований и информации Кнессета работает 36 специалистов. В ходе встреч была достигнута договоренность о непосредственном сотрудничестве и организации взаимных визитов экспертов подразделений аппаратов парламентов.
Руководитель-генеральный секретарь Аппарата НС РА А.Сагателян участвует в международной конференции генеральных директоров и генеральных секретарей аппаратов парламентов, на которой представлено около 50 высоких должностных лиц из парламентов и международных организаций 25 стран.
В ходе встречи обсуждаются, в частности, темы доступности парламентов общественности, прозрачности и гласности законодательной работы, парламентского надзора над исполнительной властью.