Եվրախորհրդարանում խորհրդաժողով կկազմակերպվի՝ Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյակին նվիրված 02/20/2018   17:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ղարաբաղյան շարժման 30-ամյա տարեդարձի կապակցությամբ, «Լեռնային Ղարաբաղը և Եվրոպական Միությունը. 1988-2018. Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ ԵՄ քաղաքականության երեսուն տարիների ամփոփումը» թեմայով փետրվարի 28-ին Եվրախորհրդարանում խորհրդաժողով կկազմակերպվի:
«Արցախպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախաձեռնության հեղինակներն են «Հայաստանի եվրոպացի բարեկամներ» («EuFoA») միջազգային հասարակական կազմակերպությունը և Եվրոպայի «Հայկական բարեգործական ընդհանուր միություն»-ը («AGBU Europe»): Խորհրդաժողովի ընթացքում եվրոպացի խորհրդարանականների և փորձագետների կողմից կներկայացվեն վկայություններ, թե Եվրոպայի խորհրդարանը ինչպիսի վերաբերմունք է դրսևորել 1988 թ. փետրվարից 1991թ. մայիսն ընկած ժամանակահատվածում Արցախում ստեղծված ճգնաժամի նկատմամբ:
Կքննարկվի ԵՄ ներկայիս քաղաքականությունը արցախյան հիմնախնդրի վերաբերյալ, ինչպես նաև կլինեն հակամարտության գոտում ապրող ժողովուրդների միջև փոխվստահության ստեղծմանն ու խաղաղության խրախուսմանն ուղղված մի շարք խորհրդատվություններ:
Ըստ ծրագրի՝ ողջույնի խոսքով հանդես կգա ԵԽ պատգամավոր, ԵԽ-Արցախ բարեկամական խմբի ղեկավար Ֆրանկ Էնգելը: Խորհրդաժողովին առանձին ելույթներով հանդես կգան լրագրող Ցվետանա Պասկալևան, ԵԽ պատգամավորներ Յարոմիր Շտետինան, Էլենի Տեոխարուսը, Լարս Ադակտուսոնը, Նիդեռլանդների «Քլինգենդաել» միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտից Պաուլ Միրթսը և ուրիշներ:

В Европарламенте пройдет конференция, посвященная 30-летию Карабахского движения 02/20/2018   18:03  |  Лента новостей
В Европейском парламенте по случаю 30-летия Карабахского движения 28-го февраля будет организована конференция.
Как сообщает "Арцахпресс", авторами инициативы являются  международная организация «Европейские друзья Армении» («EuFoA») «Армянский всеобщий благотворительный союз» («AGBU Europe»).В ходе конференции европейские депутаты и эксперты представят свидетельства того, как относился Европарламент к кризису, возникшему в Арцахе в период с февраля 1988 года по май 1991 года.
На конференции будет обсуждаться нынешняя политика ЕС относительно карабахской проблемы, а также пройдут ряд консультаций, направленных на формирование доверия между проживающими в зоне конфликта народами и поощрение мира.
Согласно программе, с приветственным словом выступят депутат Европарламента, руководитель Группы дружбы с Арцахом Франк Энгель. На конференции выступят  также журналистка Цветана Паскалева, депутаты Европарламента Яромир Штетина, Элени Теохарус, Ларс Адактуссон и другие.