«ԼՂ հակամարտությանը կրոնական երանգ հաղորդելու բոլոր փորձերը դատապարտելի են եւ ձախողված». Էդուարդ Շարմազանովը՝ Իրանի դեսպանին 02/06/2018   17:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 6-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալն արժեւորել է հայ-իրանական հարաբերությունների ներկա մակարդակը՝ այդ համատեքստում ընդգծելով երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամությունը:
Էդուարդ Շարմազանովը դրական է գնահատել Իրանի իշխանությունների հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում: Նա կարծիք է հայտնել, որ հակամարտությանը կրոնական երանգ հաղորդելու բոլոր փորձերը դատապարտելի են եւ ձախողված՝ որպես երկու մեծ կրոնների երկխոսության լավագույն օրինակ վկայակոչելով հայ-իրանական հարաբերությունները:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ բազմոլորտ համագործակցությանը, մասնավորապես առեւտրատնտեսական կապերի խթանմանը:
«Մենք շահագրգռված ենք Իրանի հետ տնտեսական հարաբերությունների խորացմամբ: Թե՛ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը եւ թե՛ ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ ու ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ստորագրումը երկկողմ հարաբերությունների լրացուցիչ հնարավորություն են»,-ընդգծել է Էդուարդ Շարմազանովը:
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը երկկողմ տնտեսական օրակարգի հարցերը հանգամանալի քննարկելու նպատակով առաջարկել է ոլորտային հանձնաժողովների հանդիպումները դարձնել հաճախակի՝ տարբեր ձեւաչափերով:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու ընձեռած հնարավորություններն արդյունավետ օգտագործելուն, ներդրումների խթանմանն օժանդակող օրենսդրության բարելավմանը, այլ հարցերի:

Вице-спикер парламента Армении положительно оценил взвешенную позицию иранских властей в вопросе карабахского урегулирования 02/06/2018   17:30  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов 6 февраля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Ирана в РА  Сейеда Казема Саджади.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, вице-спикер НС оценил нынешний уровень армяно-иранских отношений, в этом русле подчеркнув вековую дружбу двух народов.
Эдуард Шармазанов положительно оценил взвешенную позицию иранских властей в вопросе урегулирования нагорно-карабахской проблемы. Он особо выделил, что все попытки придать нагорно-карабахскому конфликту религиозную окраску обречены, засвидетельствовав армяно-иранские отношения как наилучший пример диалога двух великих религий.
Стороны также обратились к многоотраслевому сотрудничеству, в частности к расширению торгово-экономических связей.
“Мы заинтересованы в углублении экономических отношений с Ираном. Как членство Армении в ЕАЭС, так и подписание Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС – дополнительные возможности двусторонних отношений”, - подчеркнул Э.Шармазанов.
Вице-спикер НС для обстоятельного обсуждения вопросов двусторонней экономической повестки предложил активизировать встречи в различных форматах.
Собеседники обратились также к возможностям более эффективного использования Мегринской свободной зоны, совершенствованию стимулирующего инвестиции законодательства, к другим вопросам.