Հայաստանի և Ղազախստանի վարչապետները երկկողմ փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր են քննարկել 02/02/2018   14:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ալմաթիում աշխատանքային այցով գտնվող ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր հանդիպել է Ղազախստանի Հանրապետության վարչապետ Բակիջան Սագինտաևի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Կարեն Կարապետյանը նշել է, որ համատեղ աշխատանքի շնորհիվ անցած տարվա առաջին 11 ամիսների ընթացքում, 2016թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ, երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունն աճել է 51.2 տոկոսով: Երկու երկների վարչապետները համակարծիք են եղել, որ այժմ անհրաժեշտ է շարունակել ջանքեր գործադրել այդ ցուցանիշները բարելավելու և տնտեսական կապերն էլ ավելի խորացնելու  ուղղությամբ:
ՀՀ վարչապետն ընդգծել է, որ երկու երկրներում էլ կան բազմաթիվ հեռանկարային նախագծեր, որոնք կարելի է իրականացնել համատեղ և փոխշահավետ պայմաններով:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների,  գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության ոլորտներում փոխգործակցության, ինչպես նաև համատեղ ծրագրերի իրականացման հարցերին:
Կարեն Կարապետյանը նաև գործընկերոջը տեղեկացրել է Մեղրիում բացված Ազատ տնտեսական գոտու հնարավորությունների մասին՝ ընդգծելով, որ այդ, ինչպես նաև այլ արտոնյալ առևտրային ռեժիմների առկայությունը լավ հնարավորություն է ընձեռում Հայաստանի միջոցով այլ խոշոր շուկաներ մուտք գործելու համար:
12:56 02/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Թվային վերափոխումն արդյունավետ կառավարմամբ և տնտեսությամբ երկիր ունենալու հնարավորություն է». Վարչապետ
12:53 02/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Կարեն Կարապետյանն Ալմաթիում հանդիպել է Բելառուսի գործընկերոջ հետ
10:31 01/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Կարապետյանը Ալմաթիում կմասնակցի Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին
14:06 23/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Կարեն Կարապետյանը կմասնակցի Երևանում կայանալիք Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին
10:17 14/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետ Կարապետյանն առանձնազրույց է ունեցել է Բելառուսի իր գործընկերոջ հետ

Премьер Армении рассказал коллеге из Казахстана о возможностях Мегринской СЭЗ на границе с Ираном 02/02/2018   15:51  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Алматы премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня провел переговоры с премьер-министром Республики Казахстан Бакытжаном Сагинтаевым.Подробности встречи передает пресс-служба армянского правительства.
Карен Карапетян отметил, что благодаря совместной работе за 11 месяцев 2017 года, по сравнению с аналогичным периодом 2016 года, товарооборот между двумя странами вырос на 51.2 %. Стороны сошлись во мнении относительно того, что сейчас необходимо продолжить усилия по улучшению этих показателей и дальнейшему углублению экономических связей.
Премьер Армении указал на наличие в обеих странах многочисленных перспективных проектов, которые можно реализовать сообща и на взаимовыгодных условиях.
В ходе встречи обсуждались вопросы взаимодействия в сферах информационных технологий, сельского хозяйства, горнодобывающей промышленности.
Карен Карапетян проинформировал коллегу о возможностях свободной экономической зоны, открывшейся в ноябре прошлого года в Мегри, отметив, что СЭЗ, а также наличие льготных торговых режимов  предоставляют хорошие возможности для выхода через Армению на другие крупные рынки.
12:11 02/02/2018Страны ЕАЭС подпишут Соглашение о маркировке товаров
11:13 02/02/2018  |  Актуальная темаДмитрий Медведев призвал страны ЕАЭС выработать общий подход к криптовалютам
10:37 01/02/2018  |  Лента новостейПремьер-министр Армении примет участие в заседании Евразийского межправсовета в Алматы
16:09 11/01/2018В ЕАЭС ужесточили требования к содержанию транс-изомеров жирных кислот в продуктах питания
15:59 04/01/2018  |  Международные новостиПрезидент Казахстана заявил, что никакой "реставрации" или "реинкарнации" СССР в виде ЕАЭС не будет