Քննիչին ծեծի ենթարկելու համար դատախազների նկատմամբ քրեական հետապնդում դեռ չի հարուցվել 01/09/2018   12:53  |  Քրեական խրոնիկոն
Նոյեմբերի 20-ին դատախազ եղբայրների կողմից ավագ քննիչ Սուրեն Նազարյանին ծեծի ենթարկելու գործով դեռևս բավարար ապացույցներ չկան՝ դատախազների նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համար:
«Փաստինֆո» -ի հարցմանն ի պատասխան Գլխավոր դատախազի ԶԼՄ-ների հետ կապերի գծով խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը նշեց, որ անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համար անհրաժեշտ են բավարար ապացույցներ: Ներկա պահին իրականացվում է լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի նախաքննություն: Այն դեպքում, երբ քրեական հետապնդում հարուցելու համար բավարար ապացույցների առկայությամբ կկայացվի նման որոշում, հանրությունն այդ մասին պատշաճ կերպով կտեղեկացվի:
Նշենք, որ շուտով երկու ամիս կլինի, ինչ դեպքը տեղի է ունեցել ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 197-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ քրեական գործով նախաքննությունը պետք է ավարտվի ոչ ուշ, քան երկամսյա ժամկետում: Այդ ժամկետը հաշվվում է քրեական գործ հարուցելու մասին որոշում կայացնելու օրվանից և ավարտվում է գործը դատարան ուղարկելու մասին կամ գործով վարույթի կարճման մասին որոշման կայացման օրը:
Երբ խոսքը վերաբերում է հասարակ քաղաքացիներին, քրեական դատավարության օրենսգրքի պահանջն անվերապահորեն կատարվում է, սակայն այս դեպքում 1,5 ամիս նախաքննություն է իրականացվել, սակայն դատախազությունը գտնում է, որ դեռևս բավարար ապացույցներ չկան՝ քննիչին ծեծի ենթարկած դատախազ եղբայրների նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու համար:
Նշենք նաև, որ դատախազների նկատմամբ քրեական հետապնդում կարող է հարուցել միայն գլխավոր դատախազը կամ նրա տեղակալները։
Հիշեցնենք, որ դատախազ եղբայրների կողմից Քննչական կոմիտեի ավագ քննիչին ծեծի ենթարկելու դեպքով Հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ է հարուցվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ հոդվածով (ծեծը):
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ 26-ամյա ավագ քննիչ Սուրեն Նազարյանը ծեծի է ենթարկվել դատախազներ, երկվորյակ եղբայրներ 32-ամյա Նարեկ և Հայկ Խաչատրյանների կողմից:
Ծեծի հետևանքով քննիչը մարմնական վնասվածքներ է ստացել և տեղափոխվել է թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոց: Նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն:
Դեպքի վերաբերյալ Քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արթուր Ղամբարյանը ավելի վաղ լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել էր, որ ըստ ՔԿ ներքին անվտանգության վարչություն ներկայացված զեկուցագրի՝ դեպքի պատճառը եղել է այն, որ դատախազը, ըստ նախնական տվյալների, որևէ գործի քննարկման ժամանակ բանավոր ցուցում է տվել քննիչին, իսկ քննիչը չի համաձայնել այդ բանավոր ցուցումը կատարել՝ ասելով, որ գրավոր ներկայացնեն, քանի որ օրենքի պահանջ է: Այստեղից էլ վիճաբանություն է ծագել:
Միևնույն ժամանակ Ղամբարյանը նաև նշել էր, որ դատախազներն իրավասու չեն քննիչներին բանավոր ցուցումներ տալու, դա բացասական է ազդում նախաքննական մարմնի քննության վրա, օրենքի հստակ պահանջ է՝ դատախազ պարտավոր է ցուցում տալ գրավոր, որպեսզի քննիչը նաև բողոքարկելու իրավունք ունենա, իսկ երբ բանավոր ես ասում, դա լիազորություններից որոշակիորեն շեղում է:

Уголовного преследования в отношении братьев-прокуроров за инцидент со следователем пока не возбуждено 01/09/2018   13:21  |  Криминальная хроника
По делу об избиении братьями-прокурорами старшего следователя Сурена Назаряна пока нет достаточных доказательств для возбуждения уголовного преследования в отношении прокуроров.
В ответ на запрос “ФактИнфо” советник по связям со СМИ генерального прокурора Армении Гор Абрамян отметил, что для возбуждения уголовного преследования в отношении лица необходимы достаточные доказательства. В настоящее время проводится полное, объективное и всестороннее расследование.
Отметим, что уголовное преследование в отношении прокуроров могут возбуждать только генпрокурор или его заместители.
Напомним, по факту избиения братьями-прокурорами старшего следователя Следственного комитета Армении в Специальной следственной службе было возбуждено уголовное дело по статье 118(“Побои”) УК РА.
Ранее "Фактинфо" сообщило, что 26-летний старший следователь Сурен Назарян был избит братьями-прокурорами – 32-летними близнецами Нареком и Айком Хачатрянами.
После инцидента следователь с травмами был госпитализирован в Университетскую больницу №1. Назначена судебно-медицинская экспертиза.
Отметим, что заместитель председателя СК Армении Артур Гамбарян ранее на встрече с журналистами заявил, что, согласно представленному Управлением внутренней безопасности докладу, причиной инцидента стало то, что прокурор, по предварительным данным, дал следователю устное указание в ходе обсуждения по делу, а следователь отказался выполнять данное указание, предложив представить его в письменном виде, поскольку это является требованием закона. Отсюда и возник конфликт.
Гамбарян также отметил, что  прокуроры неправомочны давать устные указания. Это негативно сказывается на проводимом органом предварительного следствия расследовании. Законом предусмотрено четкое требование: прокурор обязан давать указания в письменном виде, дабы следователь имел право на обжалование.