Հետախուզման մեջ գտնվող Սերժ Վարդանյանը հայտնաբերվել է. դատարանը բավարարեց նրան կալանավորելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը 01/09/2018   17:40  |  Քրեական խրոնիկոն
«Ճվճվ Արոյի»՝ նույն ինքը Արայիկ Վարդանյանի որդուն՝ Սերժ Վարդանյանին կալանավորելու վերաբերյալ քննիչի միջնորդությունը դատարանը բավարարել է: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հարցման ի պատասխան հայտնեց Քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը:
Նշենք նաև, որ հետախուզման մեջ գտնվող Սերժ Վարդանյանը հայտնաբերվել է, ուստի՝ նա անմիջապես կկալանավորվի:
Հիշեցնենք, որ վարույթն իրականացնող մարմինն ավելի վաղ որոշում էր կայացրել Սերժ Վարդանյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 176-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին և նրա նկատմամբ հետախուզում էր հայտարարել:
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն գրել էր, որ դեռևս նախորդ տարի սեպտեմբերին «Ճվճվ Արոյի» որդու՝ Սերժ Վարդանյանի մասնակցությամբ կողոպուտի դեպք էր գրանցվել. 2017թ. սեպտեմբերի 12-ին Հրաչյա Քոչար փողոցում Սերժ Վարդանյանը «Օպել Աստրա» մակնիշի ավտոմեքենայի սրահում պոկել և բացահայտ հափշտակել էր Կարեն Գասպարյանի պարանոցի ոսկյա շղթան:
Դեպքից հետո հայտնի դարձավ, որ Սերժ Վարդանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 176-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով և որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Այս դեպքից ամիսներ հետո մայրաքաղաքում ևս մեկ միջադեպ էր գրանցվել մի խումբ երիտասարդների մասնակցությամբ:
2017 թվականի նոյեմբերի 26-ին «Աֆրիկյաններ» ռեստորանային համալիրում մի խումբ երիտասարդներ աղմկել ու անհարգալից վերաբերմունք էին դրսևորել ռեստորանում գտնվող հաճախորդների նկատմամբ, ապա նաև բռնություն էին կիրառել և հայհոյանքներ հնչեցրել մատուցողի հասցեին:
Տեղի ունեցած փաստով դեկտեմբերի 01-ին հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:
Քննչական կոմիտեից մեր հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել էին, որ ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ այդ միջադեպին մասնակցություն է ունեցել նաև «Ճվճվ Արոյի» որդի Սերժ Վարդանյանը, ուստիև՝ Երևանի քննչական վարչությունում 2017 թվականի դեկտեմբերի 23-ին որոշում է կայացվել երկու քրեական գործերը միացնելու մասին:
Այդ ընթացքում Սերժ Վարդանյանին նախկինում առաջադրված մեղադրանքի ծավալը լրացնելու և փոփոխելու նպատակով վարույթն իրականացնող մարմինը ծանուցագրեր է ուղարկել նրան՝ ներկայանալու համար, սակայն Վարդանյանը չի ներկայացել։ Նման պայմաններում նրան բերման ենթարկելու որոշում էր կայացվել:

Обнаружен разыскиваемый в Армении по делу о грабеже и хулиганстве сын “Чвчва Аро” 01/09/2018   18:33  |  Криминальная хроника
Находившийся в розыске сын Араика Варданяна по прозвищу “Чвчв Аро” Серж Варданян обнаружен. Суд в Ереване удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении сына Араика Варданяна по прозвищу “Чвчв Аро” меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщила советник председателя Следственного комитета Армении Сона Трузян.
Напомним, ранее орган, осуществляющий производство, принял решение о привлечении Сержа Варданяна в качестве обвиняемого по части 1 статьи 176(“Грабеж”) и пункту 1 части 3 статьи 258(“Хулиганство, совершенные группой лиц или организованной группой”) УК РА.
Как писало ранее “ФактИнфо”, еще в прошлом году с участием Сержа Варданяна был зарегистрирован случай грабежа. 12-го сентября 2017 года на улице Грачья Кочара в Ереване Серж Варданян в салоне автомобиля марки “Опель Астра” сорвал и похитил золотую цепочку Карена Гаспаряна.
После инцидента стало известно, что Сержу Варданяну предъявлено обвинение по признакам части 1 статьи 176 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
По данному факту 1-го декабря было возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 части 3 статьи 258 УК Армении.
Как сообщили в ответ на запрос “ФактИнфо” в Следственном комитете Армении, в результате предпринятых мероприятий было установлено, что в данном инциденте участвовал также сын “Чвчва Аро” - Серж Варданян, поэтому следственным управлением по Еревану 23-го декабря 2017 года было принято решение об объединении двух уголовных дел в одно производство.
С целью дополнения и изменения объема обвинения, ранее предъявленного Сержу Варданяну, орган, осуществляющий производство, отправил ему повестку о явке, однако Варданян не явился. В сложившихся условиях было принято решение о его приводе.