Փրկչի Սուրբ Ծնունդով մենք մեր հանդեպ աստվածային մեծագույն սիրո և խնամքի խորհուրդն ենք տեսնում 01/06/2018   13:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ն. Ս. Օ. Տ. Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Պատգամը Մեր Տիրոջ` Յիսուս Քրիստոսի Սուրբ Ծննդեան Եվ Աստուածյայտնութեան Տօնի Առիթով
Յանուն Հօր և Որդւոյ և Հոգւոյն Սրբոյ. ամէն:
«Քրիստոս ծնաւ և յայտնեցաւ,
Ձեզ և մեզ մեծ աւետիս»:
Սիրելի բարեպաշտ հավատացյալներ,
Սուրբ Ծննդյան և Աստվածահայտնության տոնի հրաշազարդ այս օրը մեր հոգու հայացքները բեթղեհեմյան աստղալույսով ուղղվում են դեպի մսուրը, որտեղ Աստծո Միածին Որդին ծնվեց և աշխարհ եկավ մեր փրկության համար: Այսօր համախմբված եկեղեցիներում՝ օրհնաբանում ենք նորածին Փրկչին, փառավորում երկնավոր Արքային՝ ասելով. «Փառք հրաշափառ ծննդեան Քո, Տէր»:
Ի լրումն ժամանակի Քրիստոս մուտք գործեց աշխարհ: Փրկչի Սուրբ Ծնունդով մենք մեր հանդեպ աստվածային մեծագույն սիրո և խնամքի խորհուրդն ենք տեսնում: Փրկչի Ծննդյամբ Աստված մարմին զգեցավ, լինելով անսահման՝ կամավորապես հանձն առավ սահմանավորությունը, անչարչարելին խոնարհությամբ ստանձնեց չարչարանքներն ու խաչելությունը, որպեսզի մարդիկ արժանանան փրկության շնորհին, դառնան Աստծո որդեգիր զավակները և ժառանգեն երկնքի արքայությունը: Աստվածորդին մարդացավ, ապրեց ու գործեց մարդկանց մեջ` վկայելով, որ Աստված իրենց երկնավոր Հայրն է, Ով մարդկության հանդեպ Իր սերը, խնամքն ու հոգատարությունը արտահայտում է աներևակայելի զոհողությամբ, ինչպես հավաստում է Հիսուսի սիրելի աշակերտ Հովհաննեսը. «Աստված այնքան սիրեց աշխարհը, որ մինչև իսկ Իր Միածին Որդուն տվեց, որպեսզի ով Նրան հավատում է, չկորչի, այլ ընդունի հավիտենական կյանքը» (Հովհ. Գ 16):
Սիրելիներ, Աստծուն հակառակ ընթացքները, սակայն, շարունակում են ալեկոծել մարդկության կյանքը, ծանրաբեռնել հոգսերով ու մտահոգություններով: Գիտական ու տեխնոլոգիական հսկայական առաջընթացով հանդերձ՝ մարդկությունը երերում է բարու և չարի, կյանքի և մահվան ընտրության առջև: Տնտեսական աննախընթաց զարգացումների մեր դարում միլիոնավոր մարդիկ տակավին գտնվում են սովի ու աղքատության մեջ: Մարդու իրավունքների պաշտպանության այս ժամանակաշրջանում խախտվում են ժողովուրդների և մարդկանց իրավունքները: Երկխոսությունների մեր օրերում բազում մարդիկ դառնում են զոհ անհանդուրժողականության, կրոնական ատելության, ահաբեկչության, ենթարկվում տարատեսակ բռնությունների: Հանուն խաղաղության պայքարի այս ժամանակներում բյուրավոր մարդիկ կյանքի գին են վճարում զենքի գործադրմանը և սպառազինության մրցավազքին: Հասարակությունների և ընտանիքների համար չարիք են դառնում թմրադեղերի տարածումը, ալկոհոլի չարաշահումը և այլ մոլուցքներ, որոնց տրվելով մարդիկ անկարող են դառնում սեփական կյանքը կազմակերպելու, իսկ ոմանք ծայրահեղ հուսահատության մեջ դիմում ինքնասպանության:
Աշխարհի խաղաղ ընթացքը խաթարող փորձությունները հուզում են նաև մեր երկրի ու աշխարհասփյուռ ժողովրդի կյանքը: Հայրենիքում մեր ժողովուրդը շրջափակման մեջ և անկայուն խաղաղության պայմաններում մաքառում է բարօրություն կերտելու և իր իրավունքները պաշտպանելու համար՝ իր զավակների կյանքի թանկ գնով ապահովելով մեր երկրի անվտանգությունը: Մեր ժողովրդի աննկուն կամքով ու նվիրումով արձանագրված ձեռքբերումներով հանդերձ մեր երկրի առջև տակավին ծառացած են գործազրկության, աղքատության խնդիրները, շարունակական ջանքեր են պահանջվում ամրապնդելու վստահությունը վաղվա օրվա հանդեպ, հավատը՝ արդարության նկատմամբ, հաղթահարելու սոցիալական, տնտեսական և հայրենական ու ազգային կյանքում առկա այլ մարտահրավերները:
Սիրելիներ, աղքատիկ մսուրում, նեղությունների մեջ ծնվեց մեր Տերը, որպեսզի մենք Նրան ապավինությամբ նեղություններն ու դժվարությունները հաղթահարենք: Մեծահարուստ մոգերից պատվվեց, որպեսզի ունևորներն իրենց ունեցվածքը բարի ու աստվածահաճո գործերի ծառայեցնեն: Հովիվներից երկրպագվեց, որպեսզի բոլոր մարդիկ պարզասրտությամբ Տիրոջ առաջ խոնարհվեն և Նրա բերած շնորհներին արժանի դառնան: Քրիստոսի մարդեղությամբ վկայված Աստծո մշտական հոգատարությունը մեր հանդեպ վայելում ենք, երբ մեր հավատքը կյանք է ու գործ, երբ Փրկչի Սուրբ Ծնունդը չի դառնում միայն պատմություն ու հիշատակություն, միայն տոնախմբություն կամ խրախճանք, այլ՝ ապրում, ներշնչանք, մեծագույն խորհուրդ: Այս ընկալումով Սուրբ Ծննդյան տոնակատարումը, մեր աղոթքներն ու հայցը շնորհների անսպառ աղբյուր են բացում մեր առջև, բերում բերկրանքը երկնավորների հետ առ Աստված փառաբանության, կյանքը լցնում աստվածային ներկայությամբ, ընտանիքները՝ երկնային սիրով ու շնորհներով, աշխարհն ու մարդկությունը՝ հրեշտակների ավետած խաղաղությամբ ու հաճությամբ:
Սիրելի բարեպաշտ հավատացյալներ, Աստծո երկնառաք պարգևներով լեցուն այս օրը Հայրապետիս մաղթանքն ու պատգամն է, որ Քրիստոսի Ծննդյամբ սկսված նոր արարչության մեջ լինենք մեղքերից թոթափված նոր արարածներ: Մանուկ Հիսուսին ընդունելով մեր սրտերում՝ամուր պահենք մեր հավատքը, բարեպաշտ ընթացքը, որպեսզի միշտ կարողանանք վայելել Աստծո հոգածությունն ու անսահման սերը: Քրիստոսի պատվիրանների իմացությունն ու կատարումը, սրտի մաքրությունը, հոգու խոնարհությունը, եղբայրսիրությունն ու ողորմությունը այն կարևոր ընծաներն են, որոնք այսօր Աստված ուրախությամբ պիտի ընդունի մոգերի բերած ոսկու, կնդրուկի և զմուռսի փոխարեն՝ որպես հաճելի նվերներ մանուկ Հիսուսին: Այս ոգով ու հավատով է նաև, որ իրապես օգտակարություն կբերենք հայրենի մեր երկրին, կարիքի մեջ գտնվող մեր եղբայրներին ու քույրերին, կկարողանանք անվեհեր պաշտպանել հայրենիքի սահմանները, զորացնել Քրիստոսապաշտ մեր ժողովրդի միասնականությունը ու նպաստել ազգային մեր իղձերի իրականացմանը, մեր ժողովրդի արդար իրավունքների հաղթանակին:
Այս մաղթանքով Մեր ողջույնն ենք հղում Առաքելական մեր Սուրբ Եկեղեցու Նվիրապետական Աթոռների Գահակալներին` Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսին, Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանին, Կոստանդնուպոլսի Հայոց Պատրիարքական Տեղապահ Գերաշնորհ Տ. Գարեգին արքեպիսկոպոս Բեկչյանին, մեր Սուրբ Եկեղեցու հոգևոր դասին: Սուրբ Ծննդյան բերկրալի ավետիսով Մեր ողջույնն ենք բերում քույր Եկեղեցիների հոգևոր Պետերին: Հայրապետական օրհնությամբ ողջունում ենք և մեր բարեմաղթանքներն ենք բերում Սրբազան Պատարագի արարողությանը ներկա Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահին, ՀՀ առաջին տիկնոջը, ողջույն ենք հղում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ տիար Սերժ Սարգսյանին և Արցախի Հանրապետության Նախագահ տիար Բակո Սահակյանին, հայոց պետական ավագանուն, Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներին: Հայրապետական Մեր սերը, օրհնությունն ու բարեմաղթանքները՝ համայն հավատավոր Մեր ժողովրդին:
Աղոթում ենք առ մեր Տերը Հիսուս Քրիստոս, որ Իր հրաշափառ Ծննդյան շնորհները սփռվեն ողջ աշխարհում, ժողովուրդներն ընթանան խաղաղության ու համերաշխության Սուրբ Ծննդյան հրեշտակաձայն պատգամի համաձայն, և անվրդով խաղաղություն տիրի մեր հայրենիքում, շինություն, բարօրություն՝ աշխարհասփյուռ ազգիս կյանքում: Թող մեր հայրենանվեր ու ազգանվեր գործերի բարի արդյունքներով հզորանա մեր հայրենիքը, պայծառ մնա մեր Սուրբ Եկեղեցին, և մենք արժանի լինենք Տիրոջ կողմից մեզ տրված փրկության ու հավիտենական կյանքի պարգևին՝ այսօր և միշտ և հավիտյանս. ամեն:

Католикос Всех Армян Гарегин II выступил с посланием по случаю праздника Святого Рождества и Богоявления 01/06/2018   14:14  |  Лента новостей
Верховный Патриарх и Католикос всех армян, Его Святейшество Гарегин Второй направил послание по случаю праздника Святого Рождества и Богоявления Господа нашего Иисуса Христа. Текст послания  приводит пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина:
“Возлюбленные благочестивые верующие!
В дивный день праздника Святого Рождества и Богоявления взор нашей души светом Вифлеемской звезды обращается к яслям, где родился Единородный Сын Божий и пришел в мир ради нашего спасения. Сегодня, собравшись в церквях, мы восславляем новорожденного Спасителя, прославляем небесного Царя, говоря: «Слава дивному рождеству Твоему, Господь!».
В свершении времен Христос явился в мир. В Святом Рождестве Спасителя мы видим таинство величайшей божественной любви к нам и опеки. Рождеством Спасителя Бог облекся плотью, будучи бесконечным, добровольно взял на Себя ограниченность, незамучимый с покорностью принял страдания и распятие, дабы люди удостоились дара спасения, стали усыновленными чадами Божьими и унаследовали Царство Небесное. Сын Божий вочеловечился, прожил и действовал среди людей, засвидетельствовав, что Бог – их небесный Отец, Который проявляет Свою любовь, опеку и попечение о человечестве немыслимой жертвой, на что указывает любимый ученик Христа Иоанн: «Ибо так возлюбил Бог мир, что отдал Сына Своего Единородного, дабы всякий верующий в Него, не погиб, но имел жизнь вечную» (Ин. 3:16).
Дорогие! Противные Богу действия, однако, продолжают сотрясать, отягощать заботами и тревогами жизнь человечества. Несмотря на огромный научный и технический прогресс, человечество колеблется перед выбором между добром и злом, жизнью и смертью.
В нашем веке беспрецедентного экономического роста миллионы людей все еще живут в голоде и нищете. В эпоху защиты прав человека попираются права народов и людей. В наши дни диалога многие люди становятся жертвами нетерпимости, религиозной ненависти, терроризма, подвергаются различным видам насилия. В эти времена борьбы за мир сотни тысяч людей платят жизнью за использование оружия и гонку вооружений. Оборачиваются бедствием для общества и семьи распространение наркотиков, злоупотребление алкоголем и другие пристрастия, поддаваясь которым люди становятся неспособными организовать собственную жизнь, а некоторые, в крайнем отчаянии, прибегают к самоубийству.
Испытания, нарушающие мирный ход человечества, тревожат также жизнь нашей страны и распростертого по миру народа. На Родине наш народ в условиях блокады и неустойчивого мира борется во имя созидания благоденствия и защиты своих прав, драгоценной жизнью своих чад обеспечивая безопасность страны. Наряду с достижениями, достигнутыми непреклонной волею и преданностью нашего народа, перед нашей страной все еще стоят проблемы безработицы, нищеты, требуются постоянные усилия по укреплению уверенности в грядущем дне, веры в справедливость, для преодоления социальных, экономических и других актуальных в отечественной и национальной жизни вызовов.
Дорогие! В убогих яслях, в лишениях родился наш Господь, чтобы мы с упованием на Него побороли нужду и трудности. Он был почитаем богатыми волхвами, дабы имущие использовали свое состояние для добрых и богоугодных деяний. Волхвы поклонились Ему, чтобы все люди с простосердечностью преклонились перед Господом и удостоились принесенных Им даров. Мы наслаждаемся засвидетельствованной вочеловечением Христовым постоянной опекой Божьей, когда наша вера – это жизнь и дело, когда Святое Рождество Спасителя не становится лишь историей и вспоминанием, лишь празднеством и торжеством, а переживанием, вдохновением, величайшим таинством. Этим пониманием празднование Святого Рождества, наши молитвы и мольба раскрывают перед нами неиссякаемый источник благодати, даруют радость славословия Бога вместе с небесными жителями, наполняют жизнь божественным присутствием, семьи – небесной любовью и дарами, землю и человечество – благовествуемыми ангелами миром и благоволением.
Возлюбленные благочестивые верующие, в этот наполненный ниспосланными с небес дарами день передаем наше Патриаршее пожелание и наставление, дабы в начавшемся Рождеством Христовым новом творении мы обновились, стали освободившимися от грехов созданиями. Приняв младенца Иисуса в наши сердца, сохраним твердой нашу веру, благочестивую жизнь, чтобы всегда могли наслаждаться Божьим попечением и бесконечной любовью. Знание и соблюдение заповедей Христовых, чистота сердца, покорность души, братолюбие и милость – те важные дары, которые Бог с радостью примет вместо принесенных волхвами золота, ладана и смирны, в качестве угодных Младенцу Иисусу подарков. Именно с этим духом и верой в то, что воистину принесем пользу нашей родной стране, находящимся в нужде нашим братьям и сестрам, мы сможем бесстрашно защитить рубежи Отечества, упрочить единство нашего почитающего Христа народа и поспособствовать свершению наших национальных чаяний, победе справедливых прав нашего народа.
С этим пожеланием приветствуем глав иерархических престолов нашей Апостольской Святой Церкви: Католикоса Великого Дома Киликийского Его Святейшество Арама Первого, Блаженнейшего Патриарха Иерусалима Архиепископа Нурхана Манукяна, Местоблюстителя Патриаршего Престола Константинопольского Архиепископа Гарегина Бекчяна, духовенство нашей Святой Церкви. С радостным благовестием Святого Рождества шлем наши приветствия предстоятелям сестринских Церквей. С Патриашим благословением приветствуем и приносим наши добрые пожелания присутствующим на Божественной Литургии Председателю Национального Собрания Республики Армения, Первой леди Армении, шлем приветствия Президенту Республики Армения господину Сержу Саргсяну и Президенту Республики Арцах господину Бако Саакяну, государственным мужам нашей страны, представителям аккредитованных в Армении дипломатических миссий. Приносим Нашу Патриаршую любовь, благословение и добрые пожелания всему Нашему верующему народу.
Возносим молитву Господу нашему Иисусу Христу, чтобы дары дивного Рождества Его распростерлись по всему миру, народы жили согласно ангельскому назиданию Святого Рождества о мире и солидарности, воцарился незыблемый мир на нашей Родине, процветание и благоденствие – в жизни рассеянного по миру нашего народа. Пусть добрыми плодами преданных Отечеству и нации деяний станет сильной наша Родина, остается процветающей наша Святая Церковь, и мы будем достойны данного нам Господом дара спасения и вечной жизни ныне и присно и во веки. Аминь.
Вам и нам благая весть!”
17:54 06/01/2016  |  Лента новостейПрезидент НКР принял участие в Божественной литургии Рождества Христова в храме в городе Шуши
13:48 06/01/2016  |  Актуальная темаКатоликос всех армян обратился с посланием по случаю праздника Святого Рождества и Богоявления
09:25 06/01/2016  |  Актуальная темаАрмянская Церковь празднует сегодня Святое Рождество и Богоявление