Նախագահն ընդունել է ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գոթեմյոլերին 12/18/2017   19:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Ռոուզ Գոթեմյոլերին, ով Հայաստան է ժամանել մասնակցելու «ՆԱՏՕ-ի շաբաթ» միջոցառումներին:
Ողջունելով հյուրին՝ Հանրապետության Նախագահը կարևորել է Հայաստանում ավանդաբար անցկացվող «ՆԱՏՕ-ի շաբաթ» միջոցառումների շարքը՝ լայն հասարակությանը Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերությունների մասին պարբերաբար իրազեկելու տեսանկյունից: Նախագահ Սարգսյանը գոհունակությամբ է արձանագրել, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի հետ Հայաստանի համագործակցությունը զարգանում է բնականոն և շնորհակալություն է հայտնել ՆԱՏՕ-ի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող աջակցության համար: Օգտվելով հանդիպման առիթից՝ Հանրապետության Նախագահը խնդրել է իր շնորհավորանքներն ու բարեմաղթանքները փոխանցել ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղար Յենս Ստոլտենբերգին նրա պաշտոնավարման ժամկետի երկարաձգման առթիվ:
Զրուցակիցները երկուստեք ջերմությամբ են հիշել իրենց նախորդ հանդիպումները՝ 2011 թվականին, երբ Ռոուզ Գոթեմյոլերը ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականն էր և դրանից հետո՝ ս.թ. փետրվարի 27-ին ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում Գլխավոր քարտուղար Ստոլտենբերգի հետ հանդիպման ժամանակ:
Հայաստան-ՆԱՏՕ հարաբերություններից բացի հանդիպմանն անդրադարձ է եղել Հայաստանի արտաքին և անվտանգային քաղաքականությանը, տարածաշրջանային զարգացումներին և այդ համատեքստում ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին: ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալը Հանրապետության Նախագահից հետաքրքրվել է նաև Սահմանադրության փոփոխություններից հետո Հայաստանում կառավարման նոր համակարգի անցնելու կապակցությամբ իրականացվող գործընթացներով:
Ռոուզ Գոթեմյոլերը շնորհակալություն է հայտնել Հայաստանին այն վճռական ու հետևողական աջակցության համար, որ իրականացնում է միջազգային խաղաղապահ գործողություններին ակտիվ մասնակցությամբ՝ իր կարևոր ներդրումն ունենալով միջազգային խաղաղության ու անվտանգության ապահովման գործում:
ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի տեղակալը գոհունակությամբ է խոսել Հայաստանի հետ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի (ԱԳԳԾ) իրականացման մասին՝ նշելով, որ հաջողությամբ իրականացվել է չորս ծրագիր, և արդեն հաստատվել է Հայաստան-ՆԱՏՕ 2017-2019թթ. հինգերորդ ծրագիրը:Այս մասին տեղեկացանք՝ ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
22:26 15/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Կարապետյանը հանդիպել է Արցախի նախագահի հետ
21:04 15/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի ներկայությամբ տրվել է Մեղրի ազատ տնտեսական գոտու գործունեության մեկնարկը
19:10 14/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետին ներկայացվել են ՀՀ բազային երկրատեղեկատվական համակարգի ներդրման ուղղությամբ կատարված աշխատանքները
19:44 13/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղի է ունեցել «Գյուղական կարողությունների ստեղծում» և «Ենթակառուցվածքների և գյուղական ֆինանսավորման աջակցություն» ծրագրերի խորհրդի նիստը
21:19 11/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Կարապետյանին են ներկայացվել «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի բարեփոխումների ընթացքն ու իրականացված աշխատանքները
19:22 11/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Կարապետյանը մասնակցել է ImpactAim աքսելերատորի պաշտոնական բացմանը
20:09 07/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄարզերը տարեկան գործունեության ծրագրերը կմշակեն վարչապետի ներկայացրած ցուցանիշների և ուղղությունների հիման վրա
18:51 05/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Կարապետյան. YES Armenia ծրագիրը Հայաստանի և Եվրամիության միջև համագործակցության հերթական լավ օրինակն է
20:39 04/12/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղի է ունեցել Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խորհրդի հերթական նիստը
19:44 30/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Կարապետյանը և Ալան Պիյուն քննարկել են Հայաստան-ՎԶԵԲ համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները

Президент Армении обсудил с замгенсека НАТО вопросы внешней политики и безопасности 12/19/2017 00:12 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян 18 декабря принял заместителя генерального секретаря НАТО Роуз Готемюллер, которая прибыла в Армению для участия в мероприятиях "Недели НАТО". Подробности встречи передает пресс-служба главы армянского государства.
Президент Серж Саргсян подчеркнул важность традиционно проводящейся в Армении серии мероприятий "Неделя НАТО" с точки зрения периодического информирования широкой общественности об отношениях Армения-НАТО. Президент Саргсян с удовлетворением констатировал, что сотрудничество Армении с Североатлантическим альянсом развивается в естественном русле,выразив благодарность за оказываемую Армении со стороны НАТО помощь. Пользуясь случаем, президент Армении попросил передать его поздравления и добрые пожелания генеральному секретарю НАТО Йенсу Столтенбергу в связи с продлением срока его пребывания в должности.
Собеседники с обоюдной теплотой вспомнили о своей предыдущей встрече в 2011 году, когда Роуз Готемюлллер была помощником госсекретаря США и после этого, 27 февраля с.г. в штаб-квартире НАТО во время встречи с Генеральным секретарём Столтенбергом.
Кроме отношений Армения-НАТО, на встрече речь также шла о внешней политике Армении и политике безопасности, региональных процессах и в этом контексте о переговорном процессе урегулирования нагорно-карабахской проблемы. Заместитель генерального секретаря НАТО поинтересовалась у президента Армении также процессами, реализуемыми в связи с переходом Армении к новой системе управления после Конституционных изменений.
Роуз Готемюллер выразила благодарность Армении за решительную и последовательную помощь, которая заключается в активном участии в международных миротворческих действиях, внося важный вклад в дело обеспечения международного мира и безопасности.
Заместитель генерального секретаря НАТО с удовлетворением говорила о выполнении Плана действий индивидуального партнёрства (ПДИП) с Арменией, отметив, что успешно реализованы четыре программы и уже утверждена пятая программа Армения-НАТО 2017-2019гг.