ՀՀ քննչական կոմիտեի կոլեգիայի նիստում քննարկվել են նախաքննության կազմակերպման արդյունավետությունը բարձրացնելուն վերաբերող հարցեր   12/11/2017   19:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեում այսօր տեղի է ունեցել կոլեգիայի նիստ, որը վարել է ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Նիստին մասնակցել են կոլեգիայի անդամները, ՀՀ քննչական կոմիտեի կենտրոնական մարմնի և տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարները, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդականները:
Նախաքննության կազմակերպման արդյունավետությունը բարձրացնելու նպատակով 2017 թվականի աշխատանքային ծրագրով նախատեսվել և ուսումնասիրվել են  քրեական գործերով քննության պլանավորման վիճակը, մահվան ելքով ճանապարհատրանսպորտային հանցագործությունների գործերով նախաքննության ժամկետների ձգձգման պատճառները, 2016 թվականի ընթացքում ՀՀ դատարանների կողմից կայացված արդարացման դատավճիռները, որոնց արդյունքները քննարկվել են ՀՀ քննչական կոմիտեի կոլեգիայի այսօրվա նիստում։
Վերոնշյալ թեմաների վերաբերյալ զեկույցներով են հանդես եկել ՀՀ քննչական կոմիտեի քրեական գործերի քննության աջակցության վարչության պետի պաշտոնակատար Հ. Ղուկասյանը, ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետի տեղակալ Գ.Իսպիրյանը, ՀՀ քննչական կոմիտեի կազմակերպական-վերլուծական բաժնի ավագ քննիչ Գ.Մկրտչյանը:
Քննարկման արդյունքներով ՀՀ ՔԿ նախագահ Ա.Հովսեփյանը տվել է կոնկրետ հանձնարարականներ՝ քրեական գործերով քննության պլանավորումը առավել արդյունավետ դարձնելու, քրեական գործերով նախաքննությունը ողջամիտ ժամկետում կազմակերպելու վերաբերյալ՝ հատուկ ուշադրություն հրավիրելով նշանակվող փորձաքննությունների կատարման ժամկետները կրճատելու ուղղությամբ իրականացվող քայլերի վրա։

В СК Армении обсудили вопросы повышения эффективности организации предварительного следствия 12/11/2017   20:09  |  Лента новостей
В Следственном комитете Армении сегодня состоялось заседание коллегии, которое вел председатель СК РА Агван Овсепян.
Как сообщает пресс-служба ведомства, в заседании приняли участие члены коллегии, руководители Центрального аппарата Следственного комитета Армении и территориальных подразделений, советники председателя СК РА.  С целью повышения эффективности предварительного следствия в 2017 году по рабочей программе были запланированы к исследованию и исследованы состояние планирования расследования уголовных дел, причины затягивания сроков предварительного следствия по уголовным делам о дорожно-транспортных происшествиях со смертельным исходом, оправдательные приговоры, вынесенные судами РА за 2016 год. Результаты исследования были обсуждены на сегодняшнем заседании коллегии Следственного комитета РА.
С докладами относительно вышеупомянутых тем выступили исполняющий обязанности начальника Управления по содействию в расследовании уголовных дел Следственного комитета РА Г.Гукасян, заместитель начальника Главного управления по контролю за деятельностью территориальных следственных управлений Г. Испирян, старший следователь  организационно-аналитического отдела Следственного комитета РА Г. Мкртчян.
"По итогам обсуждения председатель СК Армении А. Овсепян дал конкретные поручения относительно повышения эффективности планирования расследования уголовных дел, организации предварительного следствия в разумные сроки, обратив особое внимание на предпринимаемые шаги, направленные на сокращение сроков проведения назначаемых экспертиз", - отмечается в сообщении.