Օդի ջերմաստիճանի փոփոխությունը երկրաշարժի նախանշան չէ. Գ.Սուրենյան 12/07/2017   12:42  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Օդի ջերմաստիճանի բարձրացումը երկրաշարժի նախանշան չէ։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրառում է կատարել ՀՀ ԱԻՆ հիդրոմետ ծառայության օդերեւութաբանության կենտրոնի պետ Գագիկ Սուրենյանը։
«Ի պատասխան առանձին հարցումների, հայտնում ենք, որ 1988թ դեկտեմբերի 7-ին Երևանում օդի ջերմաստիճանը հասել է +16, Իջևանում +19, Կապանում +21, աստիճանի։ Բայց դա կապ չունի երկրաշարժի հետ, պարզապես համընկել է։
Այս հանգամանքով է պայմանավորված, որ ձմռանը երբ եղանակը տաքանում է, մարդկանց մեջ առաջանում է մտավախություն, որ երկրաշարժ կլինի։ Բազմաթիվ դեպքեր են եղել, երբ դեկտեմբերին Երևանում օդի ջերմաստիճանը հասել է +15․․․+16 աստիճանի, սակայն երկրաշարժ չի եղել։

Гагик Суренян заявил об отсутствии связи между теплой погодой зимой и землетрясениями 12/07/2017   13:01  |  Лента новостей
Повышение температуры воздуха не является предвестником землетрясения, заявил начальник отдела метеорологических прогнозов Армгидрометцентра Гагик Суренян.
"В ответ на отдельные запросы, сообщаем, что 7-го декабря 1988 года воздух в Ереване прогрелся до 16 градусов, в Иджеване – до +19, Капане – +21 градусов. Но это никак не связано с землетрясением, это просто совпадение", - написал Суренян на своей странице в Facebook.
Он отметил, что этим объясняются опасения людей по поводу того, что, если зима выдается теплой, то возможно землетрясение.
Гагик Суренян напомнил, что имели место многочисленные случаи, когда в декабре температура воздуха достигала 15-16 градусов тепла, однако землетрясения не происходило.
“Изменение температуры воздуха не является предвестником землетрясения”, - отметил он.
12:25 07/12/2017  |  Лента новостейПрезидент Арцаха возложил венок к памятнику жертвам Спитакского землетрясения