Վրաստանի ՊԱԾ. Ահմեդ Չաթաևը պայթեցրել է ինքն իրեն Թբիլիսիում 12/02/2017   16:45  |  Միջազգային լրահոս
Վրաստանի պետանվտանգության ծառայությունը ուրբաթ օրը հաստատել է, որ Թբիլիսիի բնակելի շրջաններից մեկում նոյմբերի վերջին անցկացված հատուկ գործողության ժամանակ զոհվածներից մեկը «Իսլամական պետություն» ծայրահեղական խմբավորման անդամ Ահմեդ Չաթաևն է եղել:
Թբիլիսիում հատուկ գործողությունն ավարտված Է
«Ամերիկյան գործընկերների աջակցությամբ անցկացված քննչական գործողությունների, փորձաքննության, այդ թվում՝ ԴՆԹ և մատնահետքերի անալիզի անցկացման արդյունքում, պարզվել էր, որ վերացված անձանցից մեկը Ահմեդ Չաթաևն է»,- հայտարարել է ՊԱԾ վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Նինո Գիորգոբիանին:
BBC-ի ռուսական ծառայության փոխանցմամբ, հատուկ գործողությունը անց է կացվել նոյեմբերի 21-22-ը Թբիլիսիի շրջաններից մեկում: Զինված անձինք գտնվել են բազմահարկ բնակելի կորպուսում:
ՊԱԾ տվյալներով, բնակարանում գտնվող Չաթաևն ինքն իրեն պայթեցրել է, իսկ հանցավոր խմբի մյուս երկու անդամները վերացվել են 20-ժամյա հատուկ գործողության ընթացքում:
Խմբի ևս մեկ անդամ ձերբակալվել էր ՊԱԾ-ի հակաահաբեկչական կենտրոնի կողմից կատարված գործողության ընթացքում, այդ ժամանակ սպանվել է ՊԱԾ աշխատակիցներից մեկը:
Գերատեսչության ևս երկու աշխատակից, ինչպես նաև ՆԳՆ երկու աշխատակից վնասվածքներ են ստացել:
Տեղեկություններ այն մասին, որ զոհվածներից մեկը ԻՊ անդամ Ահմեդ Չաթաևն է եղել, ով կասկածվում է Ստամբուլի օդանավակայանում ահաբեկչական ակտի կազմակերպման մեջ, ԶԼՄ-ներում հայտնվել էր հատուկ գործողության անցկացումից շատ չանցած, սակայն մինչև այժմ ՊԱԾ-ը պաշտոնապես չէր հաստատում այս տեղեկությունները:

Служба госбезопасности Грузии: Ахмед Чатаев взорвал себя в Тбилиси 12/02/2017   17:15  |  Международные новости
Служба госбезопасности Грузии в пятницу подтвердила, что один из погибших в ходе спецоперации в одном из жилых районов Тбилиси в конце ноября был членом запрещенной экстремистской группировки "Исламское государство" Ахмедом Чатаевым, передает Би-би-си.
"В результате проведенных при содействии американских коллег следственных действий и экспертизы, в том числе анализа ДНК и отпечатков пальцев, то есть дактилоскопического исследования, было установлено, что один из ликвидированных лиц - Ахмед Чатаев", - приводит СМИ слова заместителя главы администрации службы госбезопасности Нино Гиоргобиани.
Спецоперация проходила 21-22 ноября в одном из районов Тбилиси. Вооруженные лица находились в многоэтажном жилом корпусе.
По данным СГБ, находившийся в квартире Чатаев взорвал себя, а два других члена преступной группы были ликвидированы в результате 20-часовой спецоперации.
Еще один член группы в ходе операции, проведенной контртеррористическим центром Службы госбезопасности Грузии, был задержан, но при этом погиб один из сотрудников самой СБГ.
Еще два сотрудника ведомства, а также двое сотрудников МВД были ранены.
Сообщения о том, что один из погибших был членом ИГ, подозреваемым в организации теракта в Стамбульском аэропорту Ахмедом Чатаевым, появились в СМИ вскоре после спецоперации. Однако до сих пор в СГБ официально не подтверждали эту информацию.