ՀՀ ՔԿ նախագահը մասնակցել է Արարատի մարզային քննչական վարչության շենքի բացմանը  11/29/2017   19:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Արարատ, որտեղ մասնակցել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչության նոր վարչական շենքի բացման արարողությանը։ Վարչական շենքի բացմանը ներկա են գտնվել նաև Արարատի մարզպետ Ա.Գրիգորյանը, մարզի դատաիրավական ոլորտի պատասխանատուները։ ՀՀ ՔԿ նախագահը շրջել է շենքում, ծանոթացել նոր աշխատանքային պայմաններին։ Այս մասին հայտնում է ՔԿ լրատվական ծառայությունը:
Արարատի մարզի Արտաշատ քաղաքի Մարքսի 15ա հասցեում գտնվող 500 քառ. մետր մակերեսով տարածքը ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտին ամրացվել է ՀՀ կառավարության՝ 2017 թվականի մարտի 23-ի թիվ 302-Ա որոշմամբ։ Շենքն ամբողջությամբ վերանորոգվել է ՀՀ պետական բյուջեով հատկացված ֆինանսավորմամբ, որի համար նախատեսվել և ծախսվել է 18.707.070 դրամ։
Քննչական վարչության նոր վարչական շենքը կահավորվել է, ապահովվել ժամանակակից տեխնիկայով, ինտերնետ կապով և համակարգչային ներքին ցանցով: Տարածքն ունի 17 աշխատասենյակ, այդ թվում՝ անչափահասների հարցաքննության համար նախատեսված սենյակ, ճանաչման սենյակ, նիստերի դահլիճ:
«Քննիչի աշխատանքային պայմանների բարելավումը շատ կարևոր է, պետք է ստեղծվեն այնպիսի պայմաններ, որ նա օրենքով նախատեսված ծառայողական պարտականությունները կարողանա ավելի արդյունավետ կատարել։ Քննչական մարմինների խնդիրն է ապահովել ենթադրյալ հանցագործությունների կապակցությամբ նախաքննության կազմակերպումը և իրականացումը, բազմակողմանի, օբյեկտիվ քննությունը, և քննչական գործողությունների առանձնահատկություններով պայմանավորված նախատեսվում են առանձին մասնագիտացված քննչական սենյակներ, որոնք նպաստում են ապացույցների ձեռք բերման ընթացքում վարույթի մասնակիցների իրավունքների պաշտպանությանն ու ապացույցների անխոցելիությանը»,- ասել է ՀՀ ՔԿ նախագահ Ա.Հովսեփյանը։
Աշխատանքային պարտականությունները բարեխղճորեն կատարելու համար, ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հրամանով, ՀՀ ՔԿ Արարատի մարզային քննչական վարչության պետ Գևորգ Սիմոնյանը պարգևատրվել է «Լավագույն քննիչ» մեդալով, երեք քննիչ պարգևատրվել են դրամական խրախուսմամբ՝ մեկ ամսվա աշխատավարձի չափով, ևս երեք քննիչի շնորհվել է արդարադատության կապիտանի կոչում:
ՀՀ Քննչական կոմիտեի ձևավորման պահից հետևողական քայլեր են կատարվում՝ տարածքային ստորաբաժանումների աշխատանքային պայմանները բարելավելու ուղղությամբ։ Երեք տարիների ընթացքում հիմնանորոգվել են Քննչական կոմիտեի կենտրոնական, Սյունիքի, Կոտայքի, Արագածոտնի, Վայոց Ձորի մարզային քննչական վարչությունների, Արարատի մարզային քննչական վարչության Մասիսի քննչական բաժնի, Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Վարդենիսի և Մարտունու քննչական բաժինների, Շիրակի մարզային քննչական վարչության Արթիկի քննչական բաժնի,  Երևան քաղաքի քննչական վարչության, Արաբկիր և Շենգավիթ վարչական շրջանների քննչական բաժինների շենքերը:

Глава СК Армении принял участие в церемонии открытия нового здания следственного управления по Араратской области 11/30/2017   00:19  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета РА Агван Овсепян 29 ноября отправился с рабочим визитом в Араратскую область, где принял участие в церемонии открытия нового административного здания следственного управления СК РА по Араратской области. На открытии административного здания присутствовали также губернатор Араратской области А. Григорян, а также лица, ответственные в области за судебно-правовую сферу.
Глава СК Армении обошел здание, ознакомился с новыми рабочими условиями.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, помещение площадью 500 кв.м., расположенное по адресу Маркса 15а в городе Арташате Араратской области, закреплено за Департаментом Следственного комитета РА решением Правительства № 302-Ա от 23-го марта 2017 года. Здание полностью отремонтировано за счет выделенных из госбюджета РА средств. На его ремонт было предусмотрено и потрачено 18.707.070 драмов.
Новое здание следственного управления обставлено мебелью, оснащено современной техникой, обеспечено доступом в Интернет и локальной компьютерной сетью. Помещение насчитывает 17 кабинетов, в том числе предусмотренную для допроса несовершеннолетних комнату, комнату для опознания и конференц-зал.
"Улучшение условий работы следователя очень важно. Должны быть созданы такие условия, которые повысят эффективность исполнения им предусмотренных законом служебных обязанностей. В задачи следственных органов входит обеспечение организации и производства предварительного следствия в связи с предполагаемыми преступлениями, всестороннее и объективное расследование. Ввиду особенностей следственных действий предусмотрены отдельные специализированные следственные комнаты, которые способствуют  защите прав участников производства в процессе получения доказательств и неуязвимости доказательств", - отметил председатель СК РА А. Овсепян.
Приказом председателя Следственного комитета РА начальник следственного управления СК РА по Араратской области Геворк Симонян награжден медалью “Лучший следователь” за добросовестное исполнение служебных обязанностей. Еще трое следователей премированы в размере месячного оклада. Еще троим следователя присвоено звание капитана юстиции.
"С момента образования Следственного комитета РА предпринимаются последовательные шаги, направленные на улучшение офисных условий территориальных подразделений. В течение трех лет были капитально отремонтированы здания центрального следственного управления, следственных управлений по Сюникской, Котайкской, Арагацотнской, Вайоцдзорской областям, масисского следственного отдела следственного управления по Араратской области, варденисского и  мартунинского следственных отделов следственного управления по Гегаркуникской области,  артикского следственного отдела следственного управления по Ширакской области, следственного управления по Еревану, следственных отделов по административным районам Арабкир и Шенгавит", - отмечается в сообщении.