ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հանդիպել է ՌԴ գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկային 11/29/2017   12:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով ՌԴ-ում գտնվող ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը Սանկտ-Պետերբուրգում հանդիպել է ՌԴ գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկային: Այս մասին հայտնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը:
ՀՀ գլխավոր դատախազը շնորհակալություն է հայտնել հյուրընկալության համար, և ընդգծել, որ ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 25-ամյակի շրջանակներում ուրախ է արձանագրել երկու դաշնակից, բարեկամ երկրների դատախազությունների միջև հարաբերությունների մակարդակի բարձրացման միտումները:
Արթուր Դավթյանը շեշտել է երկու երկրների դատախազությունների միջև համագործակցության խորացումն առավել ծրագրահեն դարձնելու անհրաժեշտությունը՝ առաջին հերթին նկատի ունենալով հատկապես ԵԱՏՄ շրջանակներում մարդկանց և էլեկտրոնային ծառայությունների ազատ տեղաշարժի աճող ծավալներն ու այդ համատեքստում քննությունից և արդարադատությունից խուսափող անձանց հայտնաբերելու, կիբերհանցագործությունների, ահաբեկչության դեմ պայքարում ներդրվող համատեղ ջանքերն ավելացնելու անհրաժեշտությունը:
ՌԴ գլխավոր դատախազ Յուրի Չայկան բարձր է գնահատել ԱՊՀ մասնակից-պետությունների գլխավոր դատախազների կոորդինացիոն խորհրդի գործունեությունն առավել նպատակային դարձնելու ՀՀ դատախազության ջանքերը: Նա նշել է, որ հաստատված իրավապայմանագրային բազան, ինչպես նաև երկու երկրների դատախազությունների միջև հաստատված երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով համագործակցությունն անհրաժեշտ պայմաններ են ստեղծել երկու երկրներում միմյանց քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության, իրավական փոխօգնության, ինչպես նաև միջազգային հանցավորության դեմ պայքարի արդյունավետությունն էլ ավելի բարձրացնելու համար:
Գլխավոր դատախազները քննարկել են նաև իրավական փոխօգնության և դատաիրավական ոլորտում գործակցությանն առնչվող հարցեր:
Արթուր Դավթյանն իր ռուս գործընկերոջը 2018թ. հրավիրել է Հայաստան՝ ՀՀ դատախազության կազմավորման 100-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին մասնակցելու նպատակով:
Հանդիպման արդյունքներով Արթուր Դավթյանը և Յուրի Չայկան ստորագրել են ՀՀ և ՌԴ գլխավոր դատախազությունների միջև 2018-2020թթ. համագործակցության ծրագիրը, որով մասնավորապես նախատեսվում են համատեղ աշխատանքներ ԵԱՏՄ տարածքում հանցավորության դեմ պայքարի և հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված ակտիվների վերադարձման ուղղությամբ: Արթուր Դավթյանն իր խոսքում նշել է, որ երկու երկրների դատախազությունների միջև 2006թ.-ից առ այսօր ստորագրվող համագործակցության՝ թվով 5-րդ ծրագրով նախատեսված միջոցառումները կարևոր նշանակություն ունեն կողմերի միջև հետագա իրավական համագործակցության խորացման համար:

Артур Давтян и Юрий Чайка подписали программу сотрудничества между генпрокуратурами Армении и РФ на 2018-2020 годы 11/29/2017   12:55  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в РФ генеральный прокурор Армении Артур Давтян в Санкт-Петербурге встретился со своим российским коллегой Юрием Чайкой. Об этом сообщает пресс-служба армянского надзорного ведомства.
Генпрокурор Армении подчеркнул, что в рамках 25-летия установления дипотношений между Арменией и РФ рад констатировать тенденции к повышению уровня отношений между генеральными прокуратурами двух союзнических государств, дружественных стран.
Артур Давтян  заявил о необходимости наращивания совместных усилий по розыску лиц, уклоняющихся от следствия и правосудия, и борьбе с киберпреступностью и терроризмом.
В свою очередь генпрокурор РФ Юрий Чайка высоко оценил усилия Прокуратуры Армении по повышению целенаправленности деятельности координационного совета генеральных прокуроров стран-участниц СНГ.
Генпрокуроры также обсудили  вопросы, касающиеся оказания правовой взаимопомощи и взаимодействия в судебно-правовой сфере.
Артур Давтян пригласил своего российского коллегу посетить в 2018 году Армению для участия в торжественных мероприятиях, посвященных 100-летию образования Прокуратуры РА.
По итогам переговоров Артур Давтян и Юрий Чайка подписали программу сотрудничества между генпрокуратурами Армении и РФ на 2018-2020 гг., которой, в частности, предусмотрена совместная работа по борьбе с преступностью на территории ЕАЭС и возвращению активов, приобретенных преступным путем. Артур Давтян отметил, что мероприятия, запланированные по 5 программам сотрудничества, подписанным между надзорными ведомствами двух государств с 2006 года по сей день, имеют важное значение для дальнейшего углубления правового сотрудничества между странами.
12:40 28/11/2017  |  Лента новостейЭдуард Шармазанов: армяно-российские отношения действительно носят союзнический характер
15:25 21/11/2017  |  Лента новостейСерж Саргсян на встрече с Лавровым: дипотношения между Арменией и РФ характеризуются как подлинно союзнические