Ինդոնեզիան շուրջ 100 հազար մարդ Է տարհանում Բալիում հրաբխի ժայթքման պատճառով 11/27/2017   12:11  |  Միջազգային լրահոս
Ինդոնեզիայի Բալի առողջարանային կղզում շուրջ 100 հազար մարդ տարհանման Է ենթակա Ագունգ հրաբխի ժայթքման պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 27-ին հայտնել Է «Ֆրանսպրես» գործակալությունը՝ հղում անելով Ինդոնեզիայի արտակարգ իրավիճակների գերատեսչության ներկայացուցչիներին:
Արդեն մոտավորապես 40 հազար մարդ լքել են հրաբխի մերձակայքում գտնվող իրենց տները, սակայն տարհանվածների թիվը առաջիկայում կմեծանա ավելի քան կրկնակի: Ինդոնեզիայի իշխանությունները նոյեմբերի 27-ին ըստ 4-բալանոց սանդղակի առավելագույնին են հասցրել Բալի կղզում ակտիվացած Ագունգ հրաբխից սպառնալիքի մակարդակը:
Գերատեսչության տվյալներով՝ ընթացիկ ակտիվությունը վկայում Է հզոր ժայթքման բարձր հավանականության մասին: Հրաբխի ժայթքման պատճառով Բալիի օդանավակայանում չեղարկվել են առնվազն 445 ավիաչվերթեր, այդ թվում՝ 196 միջազգային, հազարավոր զբոսաշրջիկներ չեն կարողանում մեկնել կղզուց:
1963 թվականին Ագունգ հրաբխի ժայթքման հետեւանքով զոհվել Է 1,5 հազար մարդ, եւս շուրջ 100 հազար բնակիչներ զրկվել են օթեւանից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Извержение вулкана на Бали: власти Индонезии эвакуирует около 100 тыс. человек 11/27/2017 12:28 | Чрезвычайное просшествие
Около 100 тыс. человек подлежат эвакуации на индонезийском курортном острове Бали из-за извержения вулкана Агунг. Об этом, как передает ТАСС, сообщило в понедельник агентство AFPсо ссылкой на представителей ведомства по чрезвычайным ситуациям Индонезии.
Около 40 тыс. человек уже покинули свои дома, расположенные вблизи вулкана, однако число эвакуированных в ближайшее время возрастет более чем в два раза.
Власти Индонезии в понедельник повысилидо максимального по четырехбалльной шкале уровень угрозы от активизировавшегося вулкана Агунг на острове Бали. По данным ведомства, текущая активность свидетельствует о высокой вероятности мощного извержения. Из-за извержения вулкана в аэропорту на Бали были отмененыпо меньшей мере 445 авиарейсов, в том числе 196 международных, тысячи туристов не могут вылететьс острова. В 1963 году в результате извержения вулкана Агунг свыше 1,5 тыс. человек погибли, еще около 100 тыс. лишились своих домов.