ԵԽ-ն ընդունել է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչող բանաձև. ադրբեջանական սադրանքը տապալվել է 11/16/2017   11:53  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Եվրոպական Խորհրդարանում տապալվել է ադրբեջանական խեղաթյուրումների մասշտաբային փորձը, որը նպատակ ուներ հերթական անգամ խաթարել ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված միջազգային հանրության ջանքերը, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերության բրյուսելյան գագաթաժողովին ընդառաջ ստվերել Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների վերընթաց զարգացումը:
Ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական քայլերը հնարավոր եղավ տապալել Բրյուսելում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության, Բրյուսելում գործող հայ ազգային լոբբիստական կազմակերպությունների կողմից իրականացված նպատակային աշխատանքի շնորհիվ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նոյեմբերի 15-ին Եվրոպական Խորհրդարանի լիագումար նիստը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ ընդունել է նոյեմբերին Բրյուսելում կայանալիք Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովին ընդառաջ բանաձև, որտեղ արդեն երկրորդ անգամ ուղղակի տեքստով ճանաչել է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը՝ փաստորեն, կրկնելով 2017թ. հուլիսի 5-ի ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի 72-րդ նստաշրջանի կապակցությամբ ընդունված բանաձևի նախադեպը, երբ Բրյուսելում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության ջանքերով Եվրոպական Խորհրդարանն աննախադեպ կերպով առաջին անգամ ամրագրել էր Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Այս բանաձևն իրենից մեծ կարևորություն է ներկայացնում, քանի որ Արևելյան գործընկերության բրյուսելյան գագաթաժողովին ընդառաջ այն սահմանում է համագործակցության ակնկալիքները, ինչպես նաև ուրվագծում է Արևելյան գործընկերության հետագա զարգացման տրամաբանությունը, ուստի զարմանալի չէր, որ ադրբեջանական կողմը, մեծ ջանքեր էր ներդրել բանաձևի հիմնական ուղերձը և դրա տրամաբանությունը խաթարելու համար:
Մասնավորապես՝ ադրբեջանական կողմն իրեն հատուկ «լանդրոմատային» մեթոդներով հասել էր նրան, որ բանաձևի նախագծին ներկայացվել էին Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղ կարգավորման գործընթացի և Հայաստանի դեմ ուղղված ավելի քան քսան լրացում, որոնք ի թիվս այլոց՝ ներկայացնում էին Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս, պարունակում էին այլ ադրբեջանամետ ձևակերպումներ, պահանջում էին փախստականների անվերապահ վերադարձ և այլն:
Այնուամենայնիվ, հայկական կողմի նպատակային գործունեության և եվրոպական կողմի սկզբունքային դիրքորոշման շնորհիվ ԵԽ լիագումար նիստում տեղի ունեցած քվեարկության արդյունքում ԵՄ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցչության նպատակային ու համառ աշխատանքի հնարավոր եղավ տապալել ադրբեջանական կողմի ջանքերով ներկայացված բոլոր ապակառուցողական լրացումները: Ավելին՝ ևս մեկ անգամ ամրագրվեց Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը:
Բանաձևի տեքստում հաջողվեց ոչ միայն կանխել այնպիսի դրույթի ներառումը, որտեղ Հայաստանը քննադատության էր ենթարկվում Եվրասիական տնտեսական միությանն անդամակցելու համար, այլև Հայաստանը բանաձևում վկայակոչել որպես դրական օրինակ, որը կամրջում է այդ երկու ինտեգրացիոն հարթակները՝ ԵՄ և ԵԱՏՄ:
Ադրբեջանական հերթական սադրանքը Բրյուսելում լուրջ հակահարված ստացավ հայկական դիվանագիտության կողմից՝ հօգուտ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի և ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների վերընթաց զարգացման:
14:04 26/10/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱպրիլյան պատերազմը լուրջ ազդեցություն է թողել համանախագահների մոտեցումների վրա. ՀՀ ԱԳ փոխնախարար

Европарламент признал право народа Арцаха на самоопределение: азербайджанская провокация провалилась 11/16/2017   13:12  |  Карабахский конфликт
На состоявшемся 15 ноября пленарном заседании Европарламента подавляющим большинством голосов была принята резолюция, в которой уже во второй раз открытым текстом говорится о праве народа Арцаха на самоопределение, повторяя фактически прецедент резолюции, принятой в связи с 72-й сессией Генассамблеи ООН 5-го июля 2017 года.
Как передает «Арменпресс», в Европарламенте удалось пресечь предпринятую Азербайданом попытку масштабных фальсификаций, направленных на провал усилий международного сообщества по мирному урегулированию карабахского конфликта, а также на то, чтобы бросить тень на отношения Армения-ЕС в преддверии саммита Восточного партнерства в Брюсселе.
В публикации отмечается, что эта резолюция имеет важное значение, поскольку в преддверии брюссельского саммита в ней обозначены ожидания от сотрудничества и логика дальнейшего развития Восточного партнерства, следовательно, неудивительно, что азербайджанская сторона приложила все усилия, чтобы исказить основной посыл и логику резолюции. В частности, в присущем ей стиле "ландромата", азербайджанская сторона добилась того, что к проекту резолюции были приложены более 20 дополнений, направленных против мирного урегулирования карабахского конфликта, где, в частности, НКР представляли как часть Азербайджана; в дополнениях были и другие проазербайджанские формулировки, содержались требования немедленного возвращения беженцев и пр.
Благодаря действиям армянской стороны и принципиальной позиции европейской стороны, в результате планомерной работы Постоянного представительства Армении в Брюсселе, а также армянских лоббистских организаций удалось пресечь деструктивные шаги азербайджанской стороны. Более того, еще раз удалось закрепить право народа Арцаха на самоопределение.
Удалось также предотвратить внесение в текст резолюции тех положений, где Армения подвергалась критике за членство в ЕАЭС. Напротив, Армения была отмечена как звено, связующее две интеграционные площадки - ЕС и ЕАЭС.
16:07 26/10/2017  |  Лента новостейДепутат Домингес о поездке в Арцах: Мексика уважает право народов на самоопределение
12:09 24/10/2017  |  Лента новостейМексиканские депутаты посетили Арцах
10:27 21/10/2017  |  Лента новостейБако Саакян присутствовал на церемонии создания Группы дружбы с Арцахом в Валлонском парламенте