Շփման գծում հետաքննության մեխանիզմների ներդրումն Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է. Շավարշ Քոչարյան 11/03/2017   13:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրումն Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է՝ սկսած 1995թ.-ից: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
«1995թ. Հայաստանի, Ադրբեջանի և Արցախի Հանրապետության միջև եռակողմ համաձայնագիր է ստորագրվել, որը խոսում է կրակի ռեժիմի դադարեցման ամրապնդման և շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման մասին: Այսինքն, այդ մեխանիզմների ներդրումն Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ շեշտեց Քոչարյանը:
Շավարշ Քոչարյանը հիշեցրեց, որ տարբեր առիթներով հայկական կողմը բարձրացրել է հետաքննության մեխանիզմների ներդրման անհրաժեշտության մասին, նույնիսկ եղել են պայմանավորվածություններ, որ պետք է ներդրվեն այդ մեխանիզմները, սակայն Ադրբեջանը խոչընդոտել է: Մենք պնդելու ենք, որ Ադրբեջանը կատարի իր միջազգային պարտավորությունը: Սա նախապայման չէ, որովհետև, ինչպես ասացի, Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է, որը պետք է կյանքի կոչվի»,- ընդգծեց Քոչարյանը:
Փոխնախարարը նաև հստակեցրեց, որ առանց Արցախի Հանրապետության մասնակցության որևէ մեկը չի կարող Արցախի կարգավիճակի և տարածքային ամբողջականության հետ կապված որոշումներ կայացնել:
«Սա շատ լավ գիտակցում են միջնորդները և պատահական չէ, որ միշտ ասում են, որ երբ կգա օրը, երբ կոնկրետ բանակցությունները պետք է առաջ շարժվեն, առանց Արցախի մասնակցության դա անհնար է»,- ասաց ՀՀ ԱԳ փոխնախարարը: Շավարշ Քոչարյանն ասաց, որ ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացը քանդելն Ադրբեջանի երազանքն է:
«Բանակցային ձևաչափը մեզ հայտնի է, որտեղ միջնորդներ են ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամ երեք երկրներ, որոնց խնդիրը նաև խաղաղության ապահովումն է: Հասկանալի է, թե ինչ զսպաշապիկ է սա Ադրբեջանի համար, որը խոսում է ուժային լուծուﬓերի մասին: Դրա համար էլ նրանք ցանկանում են քանդել բանակցային ձևաչափը: Բայց մենք նրանց ջրաղացին ջուր չենք պատրաստվում լցնել: Մենք ասում ենք, որ եթե հակամարտությունը չի կարգավորվում, դրա մեղավորը ոչ թե միջնորդներն են, այլ Ադրբեջանը»,- ընդգծեց փոխնախարարը:
14:16 31/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանական ագրեսիան չպետք է պարգևատրվի ԱՄՆ կողմից տրամադրվող օգնության միջոցով. Forbes
16:18 26/10/2017Մոսկվան ողջունում Է բանակցություններն աշխուժացնելու Բաքվի եւ Երեւանի պատրաստակամությունը. Զախարովա
14:04 26/10/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱպրիլյան պատերազմը լուրջ ազդեցություն է թողել համանախագահների մոտեցումների վրա. ՀՀ ԱԳ փոխնախարար
13:58 26/10/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանն անհեռանկար քայլերով հարցականի տակ է դնում իր անկախությունը. Շավարշ Քոչարյանը Բաքվի «վայնասունի» մասին
17:06 25/10/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄԽ համանախագահները պետք է հստակ գնահատական տան Ադրբեջանի աննորմալ պահվածքին. Արմեն Ռուստամյան
10:28 25/10/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԿասպշիկին ներկայացվել են ադրբեջանական զինուժի կողմից «ՍՊԱՅԿ»-ի կիրառման մասին ապացույցներ

Замглавы МИД Армении: внедрение механизмов расследования на линии соприкосновения является международным обязательством Азербайджана 11/03/2017   14:37  |  Карабахский конфликт
Внедрение механизмов расследования на линии соприкосновения является международным обязательством Азербайджана, начиная с 1995 года.  Об этом, как передает «Арменпресс», в беседе с журналистами в пятницу заявил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
«В 1995 году между Арменией, Азербайджаном и НКР было подписано трехстороннее соглашение, в котором говорилось об укреплении режима прекращения огня и о внедрении механизмов расследования на линии соприкосновения, что означает, что внедрение механизмов расследования на линии соприкосновения является международным обязательством Азербайджана, начиная с 1995 года»,- сказал замглавы МИД Армении.
Он напомнил, что армянская сторона по разным поводам поднимала вопрос о необходимости внедрения механизмов расследования на линии соприкосновения, были достигнуты даже соглашения относительно этого, однако Азербайджан всегда препятствовал этому.
«Мы будем настаивать, чтобы Азербайджана выполнял свои международные обязательства. Это не является предусловием, поскольку внедрение механизмов расследования на линии соприкосновения является международным обязательством Азербайджана, которое должно быть претворено в жизнь»,- сказал Шаварш Кочарян.
Замглавы МИД Армении подчеркнул, что в переговорном процессе по карабахскому урегулированию прогресса не будет без доверия, а компонентом последнего является отсутствие выстрелов и провокаций.
Замглавы МИД Армении также указал, что есть вопросы, которые касаются исключительно НКР.
«Это вопросы территориальной целостности и статуса. Без НКР никто не может обсуждать подобные вопросы. Это прекрасно понимают и посредники», – сказал Шаварш Кочарян.
“Цель и мечта Азербайджана – разрушить формат переговоров по урегулированию карабахской проблемы”, - заявил Шаварш Кочарян.
«Посредники – государства-члены Совета безопасности ООН, их миссия заключается также в сохранении мира. В данном случае их миссия, с одной стороны, заключается в сохранении мира в любой точке мира, с другой стороны – в осуществлении посреднической деятельности. Это, понятно, играет сдерживающую роль для Азербайджана, который стремится к силовым решениям, посему Баку любыми способами хочет избавиться от данного формата. Не стоит лить воду на мельницу Баку. Если проблема не решается, в этом виноваты не посредники, а Азербайджан», – сказал Шаварш Кочарян.