Բանկի մասնաճյուղի նախկին կառավարիչը հափշտակել է հաճախորդների փողերը 11/13/2017   17:58  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով պարզվել են «Ակբա-կրեդիտ ագրիկոլ բանկ» ՓԲԸ-ի Արագածոտն մասնաճյուղի հաճախորդներից խարդախությամբ գումար հափշտակելու և յուրացնելու դեպքի մի շարք հանգամանքներ.  մասնաճյուղի նախկին կառավարչի նկատմամբ հայտարարվել է  հետախուզում: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Երկու քաղաքացուց տարբեր ժամանակահատվածում ահազանգեր են ստացվել առ այն, որ վերջիններս հանդիսանում են «Ակբա-կրեդիտ ագրիկոլ բանկ» ՓԲԸ-ի Արագածոտն մասնաճյուղի հաճախորդներ և իրենցից գումար է հափշտակվել:
Նախնական տվյալներով պարզվել է, որ մի դեպքում քաղաքացին ունեցել է ավանդ, իսկ մյուս դեպքում` սպառողական վարկ։  Քննությամբ պարզվել է, որ ավանդ ունեցող քաղաքացու անվամբ նույն բանկում բացվել է վարկային գիծ և խարդախությամբ հափշտակվել ավանդի ամբողջ գումարը՝ քաղաքացուն պատճառելով առանձնապես խոշոր չափի նյութական վնաս:  Մյուս դեպքում՝ Արագածոտնի մարզի բնակիչն ստացականով ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձին առձեռն տվել է գումար՝ սպառողական վարկի մարում կատարելու նպատակով, սակայն վարկը մարվել է մասամբ, իսկ գումարի զգալի մասը յուրացվել է՝ պատճառելով խոշոր չափի նյութական վնաս:
Երկու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործերով կատարված քննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ հափշտակությունները կատարվել են նույն անձի կողմից և  որոշում  է կայացվել երկու քրեական գործերը մեկ վարույթում միացնելու մասին:  Պարզվել է ենթադրյալ հանցագործության մեխանիզմը, քաղաքացիներին պատճառված վնասի չափը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ որոշում է կայացվել՝ «Ակբա-կրեդիտ ագրիկոլ  բանկ» ՓԲԸ-ի Արագածոտն մասնաճյուղի նախկին կառավարչին ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը և հայտարարվել հետախուզում:
Նախաքննությունը շարունակվում է, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքների օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու, հետախուզվողին հայտնաբերելու ուղղությամբ:

Бывшего управляющего филиалом крупного банка в Армении обвиняют в хищении денег клиентов 11/13/2017   18:39  |  Криминальная хроника
По уголовному делу, расследуемому следственным управлением Следственного комитета РА по Арагацотнской области, установлены ряд случаев мошеннического хищения денег у клиентов Арагацотнского филиала ЗАО “Акба-кредит агрикол банк” и их присвоения. Бывший управляющий филиалом банка объявлен в розыск. Об этом говорится в сообщении, размещенном на официальном сайте СК Армении.
От двух граждан в разные периоды поступили сообщения о том, что последние являются клиентами Арагацотнского филиала ЗАО “Акба-кредит агрикол банк” и что у них похитили деньги.
"По предварительным данным выяснилось, что в  одном из случаев гражданин имел вклад в банке, а  в другом -  потребительский кредит. Следствием установлено, что на имя вкладчика была открыта кредитная линия и путем мошенничества была похищена вся сумма вклада. Гражданину был причинен материальный ущерб в особо крупных размерах. В другом случае – житель Арагацотнской области лично отдал предполагаемому преступнику денежную сумму с целью погашения потребительского кредита, однако кредит был погашен частично, а значительная часть суммы была присвоена. Гражданину был нанесен материальный ущерб в крупных размерах", - говорится в сообщении.
В ходе следствия, проведенного по уголовному делу, возбужденному по двум фактам, добыто достаточно доказательств того, что хищения были совершены одним и тем же лицом. Было принято решение об объединении двух уголовных дел в одно производство. Установлены механизм предполагаемого преступления и размер причиненного гражданам ущерба.
"На основе полученных достаточных доказательств принято решение о привлечении бывшего управляющего Арагацотнским филиалом ЗАО “Акба-кредит агрикол банк” в качестве обвиняемого по пункту 1 части 3 статьи  178 и пункту 3 части 2 статьи 179 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу и объявлен розыск. Предварительное следствие продолжается.Предпринимаются меры, направленные на обеспечение объективного, полного и всестороннего расследования и обнаружение разыскиваемого", - отмечается в сообщении.