Paradise Papers. Թուրքիայի վարչապետի որդիները հայտնվել են նոր օֆշորային սկանդալի կենտրոնում 11/06/2017   11:48  |  Միջազգային լրահոս
Հետաքննական լրագրողների միջազգային կոնսորցիումը նոյեմբերի 5-ին հրապարակել է տվյալներ հայտնի ընկերությունների և աշխարհի տարբեր երկրների ներկա կամ նախկին ղեկավարների օֆշորային գործունեության վերաբերյալ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Paradise Papers անվանումը ստացած նյութերը պարունակում են շուրջ 13,4 մլն փաստաթուղթ:
Դրանցում տվյալներ կան շուրջ 120 քաղաքական գործիչների մասին, այդ թվում և Կանադայի վարչապետի Ջասթին Թրյուդոյի, ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ադմինիստրացիայի անդամների, Միացյալ Թագավորության Ելիզավետա թագուհու վերաբերյալ:
Օֆշորային սկանդալում են ներգրավվել նաև Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմի որդիները՝ Էրքամ և Բյուլենթ Յըլդըրըմները: Կոնսորցիումի հրապարակած նյութերում նշվում է, որ եղբայրները Մալթայում գրանցված երկու ընկերությունների միակ սեփականատերերն են: Առաջինը՝ Hawke Bay Marine Co. Ltd-ն, ստեղծվել է 2004 թվականի ապրիլին: Ընկերությունն ունի կամ ղեկավարում է բեռնափոխադրող նավերով:
Երկրորդ ընկերությունը՝ Black Eagle Marine Co. Ltd-ը, գրանցվել է 2007 թվականին: Գրանցված փաստաթղթերը ցույց են տալիս, որ Էրքամը, ով ընկերությունների բաժնետոմսերի մեծ մասի սեփականատերն է, նաև այդ երկու ընկերությունների տնօրենն է: Երկու ընկերություններն էլ 2017 թվականի հոկտեմբերի դրությամբ Մալթայի ընկերությունների ռեգիստրում գրանցված են որպես ակտիվ գործող ընկերություններ:
Կոնսորցիումից հայտնել են, որ Էրքամ և Բյուլենթ Յըլդըրըմները հրաժարվել են որևէ մեկնաբանություն տալ հրապարակված նյութերի վերաբերյալ:

Paradise Papers: сыновья премьера Турции оказались в центре нового офшорного скандала 11/06/2017   12:50  |  Международные новости
Международный консорциум журналистских расследований (ICIJ) разместил на своем сайте архив об офшорной деятельности мировых политиков, лидеров компаний, их родственников и партнеров, передает «Арменпресс».
В материалах, получивших название “Paradise Papers”(“Райское досье”), 13,4 миллиона документов, уточняет Express.
В перечень лиц, в частности, попали президент США Дональд Трамп, королева Великобритании Елизавета II, чиновники и менеджеры крупных компаний — Apple, Uber и других. Всего в списке более 120 человек. В центре нового офшорного скандала оказались и сыновья премьер-министра Турции Бинали Йылдырыма – Эркам и Бюлент Йылдырымы. В материалах консорциума говорится, что сыновья премьер-министра Турции Бинали Йылдырыма – Эркам и Бюлент Йылдырымы - являются собственниками 2 компаний, зарегистрированных на Мальте. Первая компания - Hawke Bay Marine Co. Ltd - была создана в апреле 2004 года. Она владеет грузовыми судами и занимается фрахтом. Вторая компания - Black Eagle Marine Co. Ltd -  была создана в 2007 году. Директором обеих компаний является Эркам Йылдырым, владеющий в то же время большей частью акций. Как сообщает Международный консорциум журналистских расследований (ICIJ), Эркам и Бюлент Йылдырымы отказались комментировать опубликованные материалы.
09:37 06/11/2017  |  Международные новостиОбнародованы документы о связях госсекретаря США Рекса Тиллерсона с офшорной компанией
12:11 17/10/2017  |  Международные новостиОснователь WikiLeаks пообещал €20 тысяч за информацию об убийцах мальтийской журналистки
09:40 17/10/2017  |  Международные новостиНа Мальте взорвали журналистку, писавшую о "панамском досье"
11:19 25/01/2017  |  Международные новостиПрокуратура Панамы приостановила расследование дела об офшорах
09:52 11/05/2016  |  Международные новостиИзвестная британская актриса попала в "панамское досье" после покупки дома за $4 млн