Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ 11/03/2017   16:55  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հնդկաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում այսօր հանդիպում է ունեցել վարչապետ Նարենդրա Մոդիի հետ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանդիպման սկզբում վարչապետ Մոդին շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին այցի հրավերն ընդունելու և համաժողովին մասնակցելու համար` հույս հայտնելով, որ Նախագահ Սարգսյանի այցը նոր խթան կհաղորդի հայ-հնդկական հարաբերություններին և կբարձրացնի դրանք նոր մակարդակի: Վարչապետը նշել է, որ եվրասիական տարածքում Հայաստանը հանդիսանում է Հնդկաստանի վստահելի և կարևոր գործընկերը: Նրա խոսքով, հայ վաճառականները առաջիններից էին, որ եկան Հնդկաստան և խթանեցին առևտրային կապերը Հնդկաստանի ու տարբեր երկրների միջև:
Հնդկաստանի վարչապետը շնորհավորել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանին Հայաստանում հաջողությամբ կայացած սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում խորհրդարանական կառավարման համակարգին անցնելու, ինչպես նաև խորհրդարանական ընտրություններում ՀՀ Նախագահի գլխավորած Հանրապետական կուսակցության տարած հաղթանակի կապակցությամբ:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ շնորհակալությամբ է ընդունել հրավերը և ուրախ է Հնդկաստանի նման հրաշալի երկրում գտնվելու համար: Սերժ Սարգսյանն իր տպավորություններն է ներկայացրել առավոտյան բացված Հնդկաստանի պարենի համաշխարհային համաժողովից և ցուցահանդեսից: Նախագահն ընդգծել է, որ հիացած է աշխարհի ամենաարագ զարգացող տնտեսություններից մեկը համարվող Հնդկաստանի հաջողություններով` հատկապես սննդարդյունաբերության բնագավառում գրանցած առաջընթացով և ընդգծել, որ Հայաստանը խորապես շահագրգռված է Հնդկաստանի հետ խորացնելու հարաբերությունները բոլոր ոլորտներում՝ քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար:
Նշելով, որ Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև պատմականորեն ձևավորված բարեկամական հարաբերություններն ամենաամուր հիմքն են երկու երկրների միջպետական հարաբերությունների զարգացման համար, Հանրապետության Նախագահը հույս է հայտնել, որ իր այցելությունը նոր շունչ կհաղորդի հայ-հնդկական դարավոր բարեկամությանը:
Հանդիպման պատեհ առիթով Նախագահը մեկ անգամ ևս շնորհավորել է վարչապետ Մոդիին և բարեկամ հնդիկ ժողովրդին՝ Հնդկաստանի Հանրապետության անկախության 70-ամյակի առթիվ և նշել, որ որպես Հնդկաստանի բարեկամ երկիր՝ Հայաստանը ուրախությամբ է հետևում Հնդկաստանի հաստատուն առաջընթացին և ականատեսը լինում միջազգային ասպարեզում նրա տարեցտարի աճող դերին ու հեղինակությանը:
Հիշատակելով, որ այս տարի Հայաստանը և Հնդկաստանն արդեն հատել են դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման քառորդդարյա շեմը, Նախագահ Սարգսյանը և վարչապետ Մոդին համակարծիք են եղել, որ այդ հոբելյանը լավագույն առիթն է ի մի բերելու համատեղ ձեռքբերումները և նախանշելու երկկողմ հարաբերությունների ընդլայնման ուղղությունները, որի համար առկա են բոլոր նախադրյալները: Զրուցակիցների համոզմամբ, չնայած փոխհարաբերությունների բարձր մակարդակին, երկու բարեկամ երկրների միջև առկա է զարգացման մեծ ներուժ, որի լիարժեք օգտագործման և այս հարցում շոշափելի առաջընթաց գրանցելու համար զգալի աշխատանք կա իրականացնելու:
Փոխգործակցության ընդլայնման հարցում Սերժ Սարգսյանը և Նարենդրա Մոդին կարևորել են Հայ-հնդկական միջկառավարական հանձնաժողովի գործունեությունը` անհրաժեշտ համարելով հանձնաժողովի նիստերը համալրել նոր, առավել թիրախավորված օրակարգով:
Հանրապետության Նախագահը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստ է նպաստավոր պայմաններ ապահովել հնդկական ընկերությունների գործունեության համար: Նախագահը նաև հնդկական կողմի ուշադրությունն է հրավիրել Իրանի հետ Հայաստանի սահմանին ստեղծվող Մեղրիի ազատ տնտեսական գոտու վրա, որը ևս կարող է համագործակցության արդյունավետ հարթակ դառնալ: Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին, ըստ Նախագահ Սարգսյանի, փոխգործակցության արդյունքում բարեկամ Հնդկաստանին ևս անարգել մուտք կապահովի այդ հսկայական շուկա:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող և հեռանկարային մի շարք ոլորտներում ու տնտեսության առանձին ճյուղերում, ինչպիսիք են օրինակ` ոսկեգործությունը, ադամանդագործությունը, դեղագործությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, գյուղատնտեսությունը, սննդի վերամշակման արդյունաբերությունը, զբոսաշրջությունը, կրթությունը, գիտությունը և մշակույթը, փորձի փոխանակում ու ակտիվ համագործակցություն իրականացնելու հնարավորություններին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և վարչապետ Նարենդրա Մոդին գոհունակությամբ են նշել, որ երկու երկրների միջև առկա է ակտիվ համագործակցություն նաև բազմակողմ ձևաչափով, ինչը լավագույնս դրսևորվում է միջազգային կազմակերպություններում փոխադարձ աջակցությամբ:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում իրավիճակին և առկա մարտահրավերներին, այդ թվում` ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին:
Հանդիպման ավարտին Նախագահ Սարգսյանը գրառում է կատարել Պատվավոր հյուրերի մատյանում, նշելով, որ երախտապարտ է այն ջերմ ընդունելության համար, որին արժանանում է բարեկամ Հնդկաստանում, որի հետ Հայաստանը կիսում է ժողովրդավարության ու համամարդկային բարձր արժեքները:

Президент Серж Саргсян заявил о готовности Армении обеспечить благоприятные условия для деятельности индийских компаний 11/03/2017 17:42 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня провел переговоры с премьер-министром Индии Нарендрой Моди. Встреча состоялась в рамках рабочего визита президента Армении в Индию. Подробности передает пресс-служба главы армянского государства.
Премьер Моди поблагодарил президента за принятие приглашения и участие в продовольственном саммите, выразив надежду, что визит президента Саргсяна придаст новый импульс армяно-индийским отношениям и выведет их на новый уровень. Премьер-министр отметил, что на евразийском пространстве Армения является надежным и важным партнером для Индии. По его словам, армянские негоцианты были одними из первых, которые пришли в Индию и стимулировали торговые связи между Индией и различными странами.
Премьер-министр Индии поздравил президента Сержа Саргсяна в связи с переходом страны к парламентской модели государственного управления в результате успешно проведенной реформы Конституции, а также с победой возглавляемой президентом Республиканской партии Армении на парламентских выборах.
Глава армянского государства отметил, что с благодарностью принял приглашение и рад находиться в такой замечательной стране как Индия.
Серж Саргсян поделился впечатлениями от открывшейся утром продовольственного саммита «World Food India 2017» и одноименной выставки. Президент Армении выразил восхищение успехами Индии, считающейся одной из самых быстро развивающихся экономик мира, в особенности достигнутым в сфере пищевой промышленности прогрессом. Серж Саргсян подчеркнул, что Армения действительно заинтересована в углублении отношений с Индией во всех сферах – политической, экономической, гуманитарной.
Указав, что исторически сформировавшиеся между Арменией и Индией дружественные отношения – самый крепкий фундамент для развития межгосударственных отношений двух стран, президент Армении выразил надежду, что его визит придаст новое дыхание армяно-индийской вековой дружбе.
Президент еще раз поздравил премьера Моди и дружественный индийский народ в связи с 70-летием независимости Индии, указав, что Армения, как дружественная Индии страна, с радостью следит за устойчивым прогрессом этой страны, становясь очевидцем возрастающей с каждым годом ее роли и авторитета на международной арене.
Упомянув о том, что в этом году Армения и Индия уже преодолели четвертьвековой рубеж установления дипломатических отношений, президент Саргсян и премьер Моди назвали этот юбилей лучшим поводом для подведения итогов совместным достижениям и обозначения направлений расширения двусторонних отношений, отметив, что для этого имеются все предпосылки. По убеждению собеседников, несмотря на высокий уровень взаимоотношений, между двумя дружественными странами есть большой потенциал, для полноценной реализации которого и достижения ощутимого прогресса предстоит проделать значительную работу.
В вопросе расширения взаимодействия президент Серж Саргсян и премьер-министр Индии Нарендра Моди придали важность деятельности Армяно-индийской межправительственной комиссии, необходимости новой, белее целенаправленной повестки.
Глава государства заявил о готовности Армении обеспечить благоприятные условия для деятельности индийских компаний. Он обратил внимание индийской стороны на создаваемую на границе Армении и Ирана свободную экономическую зону, которая также может стать эффективной площадкой для сотрудничества. По словам Сержа Саргсяна, членство Армении в Евразийском экономическом союзе может при успешном взаимодействии обеспечить Индии беспрепятственный выход на огромный рынок ЕАЭС.
Стороны обсудили сотрудничества в ряде перспективных сфер и другие вопросы, представляющие обоюдный интерес.
Президент Армении и премьер Индии выразили удовлетворение активным сотрудничеством двух стран в многостороннем формате, ярким проявлением которого является взаимная поддержка в рамках международных организаций.
В ходе встречи собеседники обсудили также ситуацию на Южном Кавказе и существующие вызовы, в том числе в и в рамках переговорного процесса по урегулированию карабахского конфликта.