Հայաստանում ահաբեկչության դեմ պայքարի գործողությունների համակարգումը ՀՀ Նախագահի փոխարեն կիրականացնի վարչապետը 11/02/2017   17:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց «Ահաբեկչության դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին:
Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը նշեց, որ նախագծի ընդունման արդյունքում օրենքը կհամապատասխանեցվի ՀՀ սահմանադրության պահանջներին:
«Սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում ՀՀ Նախագահի ինստիտուտի դերն էականորեն փոփոխվել է: Օրինագծով, մասնավորապես, նախատեսվում է ահաբեկչության դեմ պայքարն անմիջականորեն իրականացնող սուբյեկտների և պետական կառավարման համակարգի մարմինների գործողությունների համակարգումը, հակաահաբեկչական գործողության օպերատիվ շտաբի ձևավորումն ու ընդհանուր ղեկավարումը վերապահել ՀՀ վարչապետին», - «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց Հարությունյանը:

Полномочия по координации действий по борьбе с терроризмом перейдут от президента Армении к премьер-министру 11/02/2017   18:20  |  Лента новостей
Правительство Армении одобрило законопроект о внесении изменений в закон "О борьбе с терроризмом". Об этом сообщает “Арменпресс”.
Министр юстиции Армении Давид Арутюнян отметил, что в результате принятия проекта закон будет приведен в соответствие с требованиями Конституции РА.
"В результате внесения поправок в Конституцию  роль института президента существенно изменилась. В частности, законопроектом предусмотрено наделить премьер-министра полномочием по координации действий субъектов и органов государственного управления,  непосредственно ведущих борьбу с терроризмом,  а  также по формированию оперативного штаба по борьбе с терроризмом и общему управлению им", - приводит “Арменпресс” слова Арутюняна.