«Արեւելյան գործընկերության տարածքում հակամարտությունները տարբեր են. Արցախյան հարցը նման չէ ոչ մեկին». Արմեն Աշոտյան 11/01/2017   15:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ, Եվրանեսթ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Արմեն Աշոտյանը հոկտեմբերի 31-ին ելույթ է ունեցել Եվրանեսթ ԽՎ-ի լիագումար նիստի բացմանը՝ Արեւելյան գործընկերության ապագայի եւ Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների շուրջ: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Արեւելյան գործընկերության առաջնահերթությունների համատեքստում Արմեն Աշոտյանն անդրադարձել է Հայաստանի բազմավեկտոր կամ այսպես կոչված «կոմպլեմենտար» Արեւելյան գործընկերության դիրքորոշմանը եւ այս առնչությամբ ընդգծել, որ պետք է հաշվի առնել, որ Արեւելյան գործընկերության շրջանակում ընդգրկված յուրաքանչյուր պետություն ունի իր սեփական հետաքրքրություններն ու ուղեգիծը: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է ՀՀ-ԵՄ համագործակցության նոր իրավական շրջանակի ձեւավորումը եւ Արեւելյան գործընկերության գալիք գագաթաժողովում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված նոր համաձայանագրի ստորագրումը: ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարը նաեւ հույս է հայտնել մոտ ապագայում վիզաների ազատականացման գործընթացի հետ կապված դրական արդյունքների արձանագրման վերաբերյալ:
Իր խոսքում Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է նաեւ Արեւելյան գործընկերության հարթակի արդյունավետ ծառայեցումն Արեւելյան գործընկերության երկրների քաղաքացիների շահերին:
Անդրադառնալով Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրների միջեւ առկա տարբերություններին՝ Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է այնպիսի արժեքների սահմանումը, որոնք կլինեն ընդհանուր եւ ընդունելի Արեւելյան գործընկերության բոլոր երկրների համար:
Իր խոսքում Արմեն Աշոտյանը նաեւ անդրադարձել է Արեւելյան գործընկերության երկրներում առկա հակամարտություններին եւ նշել, որ Եվրանեսթ-ը հակամարտությունների կարգավորման հարթակ չէ, սակայն այն կարող է դիտարկվել որպես եզակի միջոց հակամարտող պետությունների՝ մասնավորապես Հայաստանի եւ Ադրբեջանի գործընկերների միջեւ քաղաքական երկխոսության ծավալման համար: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է այն հանգամանքը, որ Վեհաժողովը Կիեւում ընթացող իր աշխատանքներում կարողացել է ընդգծել եւ արձանագրել այն կարեւոր փաստը, որ Արեւելյան գործընկերության երկրներում առկա բոլոր հակամարտությունները տարբեր են, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում, եւ խնդրի կարգավորումը հիմնված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հիմնարար սկզբունքների եւ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի վրա: Արմեն Աշոտյանը կարեւորել է այն, որ Վեհաժողովը վերահաստատել է իր աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին:
Արմեն Աշոտյանն ընդգծել է նաեւ այն հանգամանքը, որ Արեւելյան գործընկերությունը թղթի վրա նշված պայմանավորվածություն եւ փաստաթղթաշրջանառություն չէ եւ չի կարող լինել, այն հարթակ է Արեւելյան գործընկերության երկրների քաղաքացիների ակնկալիքների արդարացման համար՝ գործունեության հիմք եւ նպատակ դարձնելով բարեփոխումների իրականացումն ու ամենօրյա հետեւողական աշխատանքը:
Ելույթի ավարտին Արմեն Աշոտյանն Արեւելյան գործընկերության գալիք գագաթաժողովի շրջանակում ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված նոր համաձայանագրի ստորագրման հետ կապված նշել է, որ իրավական այս նոր շրջանակում Հայաստանը կդառնա առաջին երկիրը, որը հանդիսանում է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ եւ միաժամանակ ունենալու է իրավականորեն պարտավորեցնող համաձայնագիր Եվրոպական միության հետ: Այս համատեքստում Արմեն Աշոտյանը նշել է, որ համաձայնագրի ստորագրումը կլինի հղում միջազգային հանրությանն առ այն, որ Եվրասիական տնտեսական միությունն ու Եվրոպական միությունը չպետք է լինեն հակամարտող կողմեր, եւ Հայաստանն այս պարագայում կարող է հանդիսանալ կապող օղակ՝ երկու միավորումների տարբեր տնտեսական եւ քաղաքական ջանքերի միավորման համար:
17:12 27/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ հետ համաձայնագրով շահագործումից դուրս է բերվում ոչ թե ատոմակայանը, այլ առաջին էներգաբլոկը. ԱԷԱԽ գործադիր քարտուղար
09:18 26/10/2017  |  ՄամուլՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը կստորագրվի մոտ ապագայում. Դիոգո Պինտո. «168 ժամ»
09:18 24/10/2017  |  ՄամուլԵվրոպական խորհուրդը քաղաքական 3 կարևոր որոշում է կայացրել. ԵՄ-ն սպասում է ՀՀ-ի ստորագրությանը. «168 ժամ»
15:11 20/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստան-ԵՄ կնքվելիք համաձայնագրում ատոմակայանի փակման մասին խոսք չկա. Աշոտ Մանուկյան
09:15 19/10/2017  |  ՄամուլԵՄ 28 երկիր պետք է համաձայնագրի տակ դնեն իրենց ստորագրությունը. «Հրապարակ»
09:16 17/10/2017  |  ՄամուլՀայաստանի և Եվրամիության միջև համաձայնագրի տեքստը պատրաստ չէ՞ վավերացման. «Ժամանակ»
13:34 16/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ԵՄ համաձայնագրի կարևորագույն դրույթները. «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում»
15:24 25/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ պատգամավորը համոզվել է, որ Բաքու մեկնելու որոշումը միանգամայն ճիշտ էր
17:47 23/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքվում հայկական եկեղեցու տարածքը փակ է. հայ պատվիրակներին թույլ չեն տվել մտնել եկեղեցի
16:44 22/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտյանը Բաքվում Ադրբեջանին հորդորել է գալիք սերունդներին չսնել հայատյացությամբ և քսենոֆոբիայով

Армен Ашотян видит в подписании соглашения между Арменией и ЕС посыл международному сообществу 11/01/2017   17:01  |  Лента новостей
Председатель Постоянной комиссии Нaционального собрания Армении по внешним связям, глава делегации НС РА в ПА Евронест Армен   Ашотян 31 октября выступил в Киеве на открытии пленарного заседания ПА Евронест – вокруг будущего Восточного партнерства и отношений Армения – ЕС. Подробности передает пресс-служба армянского парламента.
Армен Ашотян в контексте приоритетов Восточного партнерства обратился к многовекторной или так называемой “комплементарной”   позиции и в связи с этим подчеркнул, что следует учесть, что каждое вошедшее в круг Восточного партнерства государство имеет свои собственные интересы и свою проводимую линию. В этом русле он особо выделил формирование нового правового круга сотрудничества Армения – ЕС и подписание на предстоящей Ассамблее Восточного партнерства Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС. Глава делегации НС РА также выразил надежду на позитивные итоги в ближайшем будущем в процессе либерализации визового режима.
В своем слове А.Ашотян также подчеркнул важность эффективного использования платформы Восточного партнерства в интересах граждан входящих в организацию стран.
Обратившись к различиям между странами-членами Восточного партнерства, А.Ашотян отметил определение ценностей, общих и приемлемых для всех стран организации.
Глава делегации НС РА в ПА Евронест коснулся также существующих в странах Восточного партнерства конфликтов и отметил, что организация, не являясь площадкой по урегулированию конфликтов, может рассматриваться как уникальное средство налаживания политического диалога между коллегами конфликтующих стран, в частности Армении и Азербайджана. В этом контексте Ашотян подчеркнул, что в проходящих в Киеве работах Ассамблея смогла выделить и констатировать:   все существующие в странах Восточного партнерства конфликты различны – Арцахский вопрос не имеет военного решения и его разрешение опирается на основные принципы МГ ОБСЕ и Хельсинкского Заключительного акта. Он отметил, что Ассамблея подтвердила свое содействие усилиям сопредседателей МГ ОБСЕ.
А.Ашотян также подчеркнул, что   Восточное партнерство – не достигнутая на бумаге договоренность и документооборот и не может быть таковым; это платформа для оправдания ожиданий граждан стран партнерства, в основе деятельности и целей которой – осуществление реформ и каждодневная последовательная работа.
В завершение выступления А.Ашотян в рамках предстоящей Ассамблеи в связи с подписанием нового Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве РА – ЕС отметил, что в новых правовых рамках Армения станет первой страной, которая является членом ЕАЭС и одновременно будет иметь юридически обязывающее соглашение с Евросоюзом. В этом контексте г-н Ашотян отметил, что подписание соглашения станет посылом международному сообществу, что ЕАЭС и ЕС не должны быть конфликтующими сторонами, и Армения в этом случае может стать связующим звеном для приложения различных экономических и политических усилий двух объединений.