Քննարկվել են էլեկտրական շարժիչով ավտոբուսներ փորձարկելու հնարավորությունները 10/20/2017   15:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը հոկտեմբերի 20-ին ընդունեց Հայաստանում ՌԴ առևտրային ներկայացուցիչ Անդրեյ Բաբկոյին և «Վոլգաբաս» ընկերության ներկայացուցիչներին։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության լրատվական ծառայությունը:
Ներկայացնելով ընկերության գործունեությունը և արտադրանքը, որը ներառում է տարբեր տիպի և տեղատարողությամբ ավտոբուսներ, այդ թվում՝ նաև էլեկտրական շարժիչով ավտոբուս` ընկերության գնումների և մարքեթինգի գծով փոխնախագահ Իվան Պրիմերովը մանրամասնեց դրանց արտադրական հնարավորությունների, վառելիքի ծախսի, տեղատարողության, որակական հատկությունների հետ կապված մի շարք հարցեր։
Նա նախարարին հանգամանորեն ներկայացրեց ընկերության կողմից արտադրվող էլեկտրական շարժիչով ավտոբուսի հնարավորությունները՝ նշելով, որ այն շատ արդյունավետ է, մեկ լիցքավորումը տևում է մոտ 4 ժամ, ունի մինչև 300 կմ ճանապարհ անցնելու հնարավորություն, հովացման և տաքացման համակարգեր, բարեհաջող շահագործվում է և՛ տաք, և՛ սառը կլիմայական պայմաններում։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին էլեկտրական ավտոբուսը Հայաստանի պայմաններում շահագործելու հնարավորությունները։
Պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց առաջիկայում իրականացնել թեստային փորձարկման ծրագիր՝ ստուգելու համար, թե ինչքանով արդյունավետ կլինի նման ավտոբուսի կիրառությունը Հայաստանի բնակլիմայական ու ռելիեֆային պայմաններում:

Автобусы с электродвигателем могут появиться на дорогах Армении 10/20/2017   16:26  |  Международные новости
Министр транспорта, связи и информационных технологий Ваан Мартиросян сегодня принял торгового представителя РФ в РА Андрея Бабко и представителей компании "Волгабас". Подробности встречи передает пресс-служба министерства.
Директор компании по линии закупок и маркетинга Иван Примеров, представив деятельность и продукцию предприятия, в частности, автобусы с электрическим двигателем, рассказал в деталях об их производственных возможностях, расходе топлива, вместимости и качественных свойствах.
Он обстоятельно представил министру возможности производимого компанией автобуса с электрическим двигателем, отметив, что он очень эффективен - одной заправки хватает на 4 часа. Кроме того, автобус может проехать до 300 км, оснащен системами охлаждения и подогрева и успешно эксплуатируется как в условиях холода, так и жары.
В ходе встречи обсуждались возможности использования электрических автобусов в условиях Армении.
“Была достигнута договоренность о реализации в ближайшее время тестовой пилотной программы для проверки эффективности применения подобных автобусов в природно-климатических и рельефных условиях Армении”, - отмечается в сообщении.