Նախագահը հյուրընկալել է հոլիվուդյան դերասան, սցենարիստ և պրոդյուսեր Ջոն Մալկովիչին 10/10/2017   15:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Արամ Խաչատրյանի անվան 5-րդ միջազգային փառատոնի բացմանը մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած հոլիվուդյան հայտնի դերասան, սցենարիստ և պրոդյուսեր Ջոն Մալկովիչին:
Ողջունելով հյուրին Հայաստանում՝ Նախագահը նշել է, որ մեծագույն հաճույք է տաղանդաշատ արվեստագետին հյուրընկալել մի երկրում, որտեղ շատ բարձր են գնահատում արվեստի ուժը, և որի ժողովուրդը դարերի ընթացքում կարողացել է ստեղծել մեծ մշակութային ժառանգություն ու ուրույն ներդրում ունենալ համաշխարհային քաղաքակրթության զարգացման գործում:
«Գիտեմ, որ հայ հանդիսատեսը հնարավորություն է ունենալու ըմբոշխնելու Ձեր արվեստի, Ձեր տաղանդի առանձնահատուկ մի դրսևորում, որտեղ միահյուսվում են երաժշտությունն ու գրականությունը: Վստահ եմ, որ Ձեր մասնակցությունը Արամ Խաչատրյանի անվան 5-րդ միջազգային փառատոնի բացման արարողությանը միշտ մնալու է հայ հանդիսատեսի հիշողության մեջ»,-ասել է Հանրապետության Նախագահը և հույս հայտնել, որ Հայաստան թեև կարճատև այցելությանը՝ Ջոն Մալկովիչը հնարավորություն կունենա տեղում ավելի լավ ճանաչելու Հայաստանն իր պատմամշակութային հարուստ ժառանգությամբ և տաղանդաշատ մարդկանց մշտապես ակնածանքով վերաբերվող հյուրընկալ հայ ժողովրդին:
Ջոն Մալկովիչը շնորհակալություն է հայտնել Հանրապետության Նախագահին ջերմ խոսքերի, հյուրընկալության, ինչպես նաև այն աջակցության ու ուշադրության համար, որ Նախագահը հատկացնում է մշակույթի զարգացմանը, այդ թվում ՝ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբին, որի հետ համագործակցության շրջանակներում է ժամանել Հայաստան: Հայտնի արվեստագետը նշել է, որ անհամբեր է Երևանում ներկայացնելու նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր ռեժիսոր Սերգեյ Սմբատյանի հետ մտահղացած համատեղ ձեռնարկը և հույս է հայտնել, որ այն սիրով կընդունվի հայ հանդիսատեսի կողմից:
18:46 02/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին

Президент Армении принял голливудского актера, сценариста и продюсера Джона Малковича 10/10/2017   15:55  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня принял известного голливудского актера, сценариста и продюсера Джона Малкович, прибывшего в Ереван для участия в открытии 5-го Международного фестиваля Хачатуряна. Подробности встречи передает пресс-служба главы армянского государства.
Приветствуя гостя в Армении, президент Серж Саргсян отметил, что величайшее удовольствие принимать талантливого деятеля искусства в нашей стране, в которой высоко ценят силу искусства и народ которой в течение веков сумел создать богатое культурное наследие и внести свой особый вклад в дело развития мировой цивилизации.
"Знаю, что у армянского зрителя будет возможность насладиться уникальным проявлением Вашего искусства, Вашего таланта, где переплетаются литература и музыка. Уверен, что Ваше участие в церемонии открытия 5-го Международного фестиваля Арама Хачатуряна навсегда останется в памяти армянского зрителя", – сказал глава государства, выразив надежду на то, что, несмотря на краткосрочный визит в Армению, Малковичу  представится возможность на месте получше узнать страну с ее богатым историко-культурным наследием и армянский народ, всегда с почтением относящийся к талантливым людям.
Джон Малкович поблагодарил президента за теплые слова, гостеприимство, а также за содействие и внимание, которое глава государства уделяет развитию культуры, в том числе и Государственному молодежному оркестру Армении, в рамках сотрудничества с которым он и прибыл в Ереван.
Известный актер отметил, что с нетерпением ждет представления в Ереване совместной с руководителем и главным дирижером Государственного молодежного оркестра Армении Сергеем Смбатяном инициативы. Он выразил надежду, что армянский зритель примет проект с любовью.