Հայաստան-Իրան-Թուրքմենստան եռակողմ համագործակցության հարցը վարչապետը քննարկել է Իրանում 10/10/2017   13:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրանի Իսլամական Հանրապետություն կատարած պաշտոնական այցի երկրորդ օրը վարչապետ Կարեն Կարապետյանն իր կեցավայրում ընդունել է Իրանի նավթի նախարար Բիժան Զանգանեին և էներգետիկայի նախարար Սաթթար Մահմուդիին:
Հանդիպումների ընթացքում զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել էներգետիկայի ոլորտում երկկողմ համագործակցության մակարդակից և վստահությամբ նշել, որ երկու հարևան պետություններն ունեն փոխգործակցության զարգացման մեծ հնարավորություններ: Կողմերը համոզմունք են հայտնել, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնական այցը նոր լիցք կհաղորդի երկկողմ փոխշահավետ հարաբերություններին: Իրանական կողմն ընդգծել է, որ շահագրգռված են Հայաստանի հետ կապերի ընդլայնմամբ ու խորացմամբ:
Հանդիպմանը քննարկվել են գազ՝ էլեկտրաէներգիայի դիմաց ծրագրի ընդլայնմանը, միջկառավարական հանձնաժողովի առաջիկա նիստում քննարկվելիք հարցերին, Մեղրիի ՀԷԿ-ի ծրագրին, Հայաստան-Իրան-Թուրքմենստան եռակողմ համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:

Премьер Армении обсудил с иранскими министрами расширение программы "Газ в обмен на электроэнергию" 10/10/2017   13:46  |  Лента новостей
Во второй день официального визита в Иран премьер-министр Армении Карен Карапетян в Тегеране провел встречу с министром нефти ИРИ Бижаном Зангане и главой Минэнерго Саттаром Махмуди.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, в ходе переговоров собеседники выразили удовлетворение уровнем двустороннего сотрудничества в сфере энергетики и с уверенностью констатировали наличие у двух соседних стран больших возможностей для развития взаимодействия.
Стороны выразили уверенность в том, что официальный визит премьер-министра Армении придаст новый импульс двусторонним взаимовыгодным отношениям. Иранская сторона подчеркнула, что заинтересована в расширении и углублении связей с Арменией.
На встрече обсуждались вопросы, касающиеся расширения программы "Газ в обмен на электроэнергию", планируемые к обсуждению на предстоящем заседании межправительственной комиссии темы, программа Мегринской ГЭС, вопросы трехстороннего сотрудничества Армения-Иран-Туркменистан.